Handel inleds i Alelion TO1 på Nasdaq First North i morgon den 30 juni
Totalt emitterades i samband med den nyligen genomförda listningen på First North 17.500.000 TO1. Innehav av tre (3) TO1 ger rätt att teckna en nyemitterad aktie i Alelion under perioden 2-31 oktober 2017, till teckningskursen 7 kr. Sista dag för handel med TO1 blir den 27 oktober 2017.
ISIN: SE0008348171
Kortnamn: ALELIO TO1
G&W Fondkommission är finansiell rådgivare till Alelion samt utsedd Certified Adviser inför listning på Nasdaq First North.
För mer information, vänligen besök: www.alelion.com eller kontakta
Daniel Troedsson Jan Forsberg Christian Zeuchner
VD, Alelion Energy Systems AB Styrelsens Ordförande Investment Director, Fouriertransform
(publ) ABLedamot av styrelsen
Tel: +46 707 51 67 10 Tel : +46 73 433 73 47 Tel: +46 8 410 40 604
Email: Email: Email:
daniel.troedsson@alelion.com trouble.management@hotmail.com christian.zeuchner@fouriertransform.se
Om Alelion
Alelion är en ledande leverantör av miljövänligare och effektivare industriella energilagringssystem baserade på litiumjonteknologi för i första hand materialhanteringsmarknaden. Fokus är initialt på industritruckar. Litiumjon batterier ersätter framför allt bly-syra batterier. Litiumjontekniken är överlägsen bly-syra i alla avseenden. Litiumjon är energieffektivare, lättare, har längre hållbarhet, och är dessutom miljövänligare. Alelions största ägare är Fouriertransform och Pegroco Invest.