Rättelse: Biovica fokuserar om sin kommersiella strategi i USA och avslutar avtalet med Tempus AI
MAR Tagg tillagd
Biovica, som är specialiserat på blodbaserad canceruppföljning, meddelar idag att bolaget har, genom en ömsesidig överenskommelse, avslutat referenslaboratorieavtalet med Tempus AI, Inc., som offentliggjordes i maj 2025. Enligt avtalet var avsikten att Tempus skulle erbjuda DiviTum® TKa som en del av sin diagnostikportfölj till sitt nätverk av onkologer i USA. Samarbetet nådde inte kommersiell lansering och genererade inga intäkter för Biovica.
Efter en översyn av sin kommersiella strategi i USA har Biovica, efter samtal med Tempus, beslutat att avsluta samarbetet och omfördela sina resurser till kommersiella kanaler med en tydligare väg till införande och intäktsgenerering på kort sikt. Bolaget kommer att fortsätta utvärdera partnerskapsmöjligheter som kan bidra till en bredare användning av DiviTum TKa på den amerikanska marknaden.
”Vi ingick avtalet med Tempus med en stark övertygelse om dess potential. Mer än ett år efter att avtalet offentliggjordes hade samarbetet dock inte resulterat i någon kommersiell lansering, patienttillgänglighet eller några intäkter”, säger Theis Kipling, vd för Biovica. ”När vi nu skärper vår kommersiella strategi i USA har vi kommit fram till att detta är rätt tidpunkt att avsluta samarbetet och fokusera våra resurser på de möjligheter där vi ser den tydligaste vägen till kommersialisering.”
Avtalets upphörande påverkar inte Biovicas CLIA/CAP-ackrediterade laboratorieverksamhet i San Diego, bolagets befintliga kliniska verksamhet i USA eller dess Pharma Services-verksamhet.
Biovica kommer att lämna ytterligare uppdateringar om sin kommersiella strategi i USA när så är relevant.