Bong har slutfört förvärv av sina långivande bankers fordringar
Nedan sammanfattas de olika stegen i Transaktionen och effekterna därav.
Förvärv av bankfaciliteter- Bong har förvärvat Bankernas fordringar på Bolaget mot en kontant köpeskilling om totalt 195 miljoner kronor. Bankerna har även erhållit totalt 27 272 727 aktier i Bong genom en kvittningsemission mot en del av de utestående fordringarna.
- Bankerna överlåter cirka 23 miljoner aktier i Bong som innehades av Bankerna till investerarna av de obligationer som emitterades den 21 december 2015.
- Bankerna har även rätt att fram till den 28 april 2016 teckna totalt 10 miljoner aktier i Bong genom en riktad nyemission till en teckningskurs om 1,00 krona per aktie.
- Samtliga konvertibler i serie 2013/2018 har konverterats till ett konverteringspris om 2,75 kr per aktie vilket ger konvertibelinnehavarna totalt 27 272 727 miljoner aktier i Bong.
- Konverteringen kommer att verkställas av Euroclear med avstämningsdag den 4 februari 2016. Utbokning av aktier beräknas ske den 8 februari 2016.
- Konvertibelinnehavarna har även rätt att fram till den 28 april 2016 teckna totalt 9 999 975 aktier i Bong genom en riktad nyemission till en teckningskurs om 1,00 krona per aktie.
- Seniora säkerställda obligationer till ett belopp om 200 miljoner kronor emitterades av Bolaget den 21 december 2015. Obligationerna har en treårig löptid och en fast årlig ränta om 10,0 procent. Varje obligation har ett nominellt belopp om 250 000 kronor och obligationerna är avsedda att noteras på den reglerade marknaden Nasdaq Stockholm (Corporate Bonds List) inom sex månader från emissionsdagen. Bong har åtagit sig att inte lämna utdelning under obligationernas löptid.
- Obligationsinvesterarna erhåller nu i enlighet med villkoren för obligationsemissionen
- Intäkterna från obligationsemissionen har använts för att förvärva Bankernas fordringar.
Effekter av transaktionerna
Genomförande av Transaktionen har medfört en ökning av det egna kapitalet och en minskning av räntebärande skulder med omkring 500 miljoner kronor, vilket innebär att en rimlig balans mellan Bolagets skuldsättning och rörelseresultat uppnås. En ytterligare positiv effekt av åtgärderna är att räntekostnaderna minskar med cirka 10 miljoner kronor årligen till följd av den lägre skuldsättningen. Om full teckning sker i de riktade aktieemissionerna och full aktieteckning sker genom utnyttjande av emitterade teckningsoptioner, kommer ytterligare cirka 70 miljoner kronor att tillföras det egna kapitalet.
Om Bong
Bong är ett ledande europeiskt specialförpacknings- och kuvertföretag som erbjuder lösningar för distribution och paketering av information, reklamerbjudanden och lätta varor. Viktiga tillväxtområden inom koncernen är förpackningskonceptet Propac samt Ryssland. Koncernen omsätter ca 2,3 miljarder kronor och har ca 1 685 anställda i 16 länder. Bong har starka marknadspositioner på de flesta betydande marknader i Europa och koncernen ser intressanta möjligheter till fortsatt expansion och utveckling. Bong är ett publikt bolag och aktien är listad på Nasdaq Stockholm (Small Cap).
För ytterligare information kontakta Stéphane Hamelin, CEO i Bong AB. Tfn (växel) 044-20 70 00
Bong AB (publ) offentliggör informationen i detta pressmeddelande i enlighet med lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades för offentliggörande den 29 januari 2016 kl. 16:45 CET.