BrainCool AB (publ) - Kvartalsrapport april-juni 2026
Hög försäljningstillväxt driven av starkt ökad efterfrågan på engångsprodukter
BrainCool levererade ett kvartal med över 70 procents försäljningstillväxt. Den ökande efterfrågan på engångsprodukter visar att användningen av installerade system fortsätter att växa. Det är ett tydligt bevis på att affärsmodellen fungerar och att den växande installerade basen skapar en stabil grund för hög tillväxt.
| Koncernen | ||||||
| Perioden i korthet (tsek) | Apr-Jun 2026 | Apr-Jun 2025 | Jan-Jun 2026 | Jan-Jun 2025 | Helår 2025 | |
| Nettoomsättning | 11 328 | 6 591 | 21 649 | 17 233 | 36 214 | |
| Nettoomsättning CER* | 13 066 | 7 130 | 24 904 | 17 718 | 38 394 | |
| Summa rörelseintäkter | 12 073 | 7 414 | 22 944 | 18 887 | 45 139 | |
| Bruttovinst | 3 077 | 1 909 | 6 061 | 5 820 | 15 075 | |
| EBITDA | -7 365 | -9 899 | -15 098 | -16 911 | -30 007 | |
| EBIT | -8 493 | -10 868 | -17 340 | -18 813 | -34 448 | |
| Resultat efter skatt | -8 373 | -10 756 | -16 489 | -19 108 | -37 050 | |
| Kassaflöde från den löp. verksamheten | -7 627 | -7 328 | -23 479 | -26 496 | -52 677 | |
| Kassa vid periodens utgång | 43 088 | 9 532 | 43 088 | 9 532 | 39 570 | |
| Vinst per aktie (sek) | -0,02 | -0,04 | -0,04 | -0,08 | -0,14 | |
| *CER=Constant Exchange Rate Q1-2023 | ||||||
- Nettoomsättningen för kvartalet uppgick till 11,3 MSEK (6,6), vilket motsvarar en ökning med 72 procent jämfört med samma period föregående år. Drivande i ökningen är antalet levererade och sålda engångsartiklar som ökat med över 125 procent jämfört med samma period föregående år.
- Orderstocken är fortsatt hög och nådde vid periodens utgång cirka 42 MSEK.
- EBITDA för kvartalet uppgick till -7,4 MSEK (-9,9) och utvecklas fortsatt positivt även om kvartalets produktmix, med en hög andel ännu ej automatiserat tillverkade engångsartiklar, har haft en negativ påverkan.
- Försvagningen av den amerikanska dollarn mot den svenska kronan har fortsatt haft en negativ effekt, då en stor del av försäljningen sker i USD. Justerat för valutaeffekt (CER) var nettoomsättningen 13,1 MSEK (7,1), med en bruttomarginal över 31 procent.
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under kvartalet
13 april BrainCool meddelade att i samband med att Ekobrottsmyndigheten har väckt åtal mot bolagets tidigare verkställande direktör Martin Waleij vid Stockholms tingsrätt, har bolaget i samråd med myndigheten, beslutat att låta åklagaren föra bolagets skadeståndsanspråk inom ramen för brottmålet.
14 april BrainCool deltog i Redeye Healthcare Day 2026. VD presenterade bolagets pågående och planerade aktiviteter.
21 april BrainCool kallade till ordinarie bolagsstämma som äger rum i Lund den 20 maj. Samtidigt meddelade bolagets valberedning förslag på ny styrelse; Annelie Aava Vikner (omval), Anders Hallberg (nyval) och Martin Richardson (nyval). Valberedningen föreslår vidare Anders Hallberg som styrelsens ordförande. Oscar Engellau, Michelle Hessius och Jens Lindberg har avböjt omval.
12 maj BrainCool meddelade en fördjupad uppdatering om den kliniska studien COTTIS 2.
12 maj BrainCool höll en livesänd webcast om de pågående studierna PRINCESS 2 och COTTIS 2. Dr Per Nordberg, Karolinska Institutet och Professor dr Jürgen Bardutzky, University of Freiburg gav en uppdatering kring respektive studie samt förklarade de kliniska aspekterna kopplade till att introducera BrainCools teknologi i vården.
20 maj BrainCool höll ordinarie bolagsstämma. Stämman beslutade att godkänna valberedningens förslag till styrelse, att omvälja Annelie Aava Vikner samt välja in Anders Hallberg och Martin Richardson som nya styrelseledamöter. Anders Hallberg utsågs till styrelsens ordförande.
4 juni BrainCool meddelade att bolaget, tillsammans med sin globala distributionspartner, har erhållit marknadsgodkännande för BrainCool™ System och engångsprodukter från den taiwanesiska läkemedelsmyndigheten TFDA (Taiwan Food and Drug Administration). Godkännandet erhölls cirka tre månader tidigare än planerat.
15 juni BrainCool meddelade att bolaget förstärker organisationen med två nyckelrekryteringar inom den kommersiella och kliniska verksamheten. Rekryteringarna stärker bolagets kommersiella fokus och utökar organisationens kliniska kompetens i syfte att säkra genomförandet av de pågående kliniska studierna COTTIS 2 och PRINCESS 2. Rekryteringarna ersätter tidigare interna och externa tjänster i form av konsultuppdrag och medför därför inga ökade kostnader för bolaget.
Väsentliga händelser efter perioden
Inga väsentliga händelser har inträffat efter rapportperiodens utgång.
VD har ordet
Under det andra kvartalet levererade BrainCool en mycket stark utveckling av nettoförsäljningen som ökade med över 70 procent jämfört med samma kvartal förra året.
Försäljningen av våra engångsprodukter fortsatte att öka kraftigt, vilket är ett tydligt kvitto på att vår affärsmodell fungerar. Vår samarbetspartner och distributör ZOLL® Medical Corporation fortsätter att implementera nya system på marknaden, vilket stärker vår installerade bas och skapar en långsiktigt växande efterfrågan på engångsprodukter.
Stark inledning på året
Redan vid halvårsskiftet 2026 hade vi levererat 70 procent av 2025 års totala volym av engångsprodukter. Den snabba efterfrågeökningen har inneburit att produktionen periodvis varit vår begränsande faktor. Därför har en stor del av årets arbete fokuserats på att öka produktionskapaciteten.
Vi har sedan tidigare arbetat målmedvetet med att effektivisera och skala upp produktionen av engångsprodukter. Både kostnadseffektiviteten och kapaciteten har förbättrats, samtidigt som vi fortsätter med ytterligare automatiseringar och optimeringar för att möta en växande efterfrågan. I nära samarbete med vår produktionspartner stärker vi successivt produktionsplattformen för att möta den tillväxtfas vi befinner oss i och skapa ökad skalbarhet.
Under september anordnar vi ett webbinarium där vår produktionsstrategi, de förbättringar som genomförts och de initiativ som pågår för att ytterligare effektivisera produktionen, presenteras.
Expansion i Asien
Under kvartalet erhölls marknadsgodkännande för bolagets produkter i Taiwan, cirka tre månader tidigare än beräknat. Tillsammans med vår distributör ZOLL® arbetar vi nu med de fortsatta förberedelserna inför en marknadsintroduktion under 2027. Under andra halvåret ser vi även fram emot nästa viktiga regulatoriska milstolpe, ett förväntat marknads-godkännande i Japan. Ett godkännande på den japanska marknaden kommer ytterligare stärka vår globala närvaro och fortsätta vår tillväxt i Asien.
Framsteg i klinisk studie
Inom den kliniska utvecklingen för RhinoChill ser vi tydliga framsteg. Nya studiecenter har aktiverats för att rekrytera patienter till COTTIS 2-studien. Särskilt glädjande är utvecklingen vid kliniken i Tübingen, där patientrekryteringen har tagit fart.
För att ytterligare stärka både det kliniska och kommersiella arbetet välkomnar vi under augusti Klara Rasmusson som Chief Commercial Officer och Head of Clinical Affairs samt Johanna Fondell som Director of Clinical Affairs. Genom denna förstärkning skapar vi en organisation med ökat fokus på att driva våra kliniska studier enligt plan, samtidigt som vi stärker den kommersiella utvecklingen av både våra etablerade produkter och kommande produktlanseringar.
Organisationsförändringen innebär även att vår nuvarande Head of Clinical Studies lämnar bolaget. Vi tackar för det arbete som har utförts och ser fram emot att med den nya organisationen ytterligare stärka vårt fokus på kliniska studier och kommersiell utveckling.
Framgångsrik patientrekrytering är avgörande för att skapa den kliniska evidens som krävs för kommande marknadspenetration och en gynnsam framtida försäljningsutveckling för RhinoChill.
Väl rustade för långsiktig lönsamhet
Vi går in i årets andra halvår med en stark orderbok, en växande installerad bas och en förstärkt organisation. Samtidigt fortsätter vi att investera i vår produktionskapacitet för att möta den ökande efterfrågan och lägga grunden för fortsatt tillväxt.
Anna Lindström
VD BrainCool