C Security Systems AB: C Security genomför företrädesemission om ca 3,6 MSEK
Styrelseledamöter och huvudägare avser att teckna sin del av nyemissionen vilket motsvarar cirka 50 procent av totala företrädesemissionen. Teckningskursen i nyemissionen är 0,60 kronor.
Nyemissionen är villkorad till att Bolaget inte får en stor order som väsentligt förändrar bolagets kapitalbehov. Om Bolaget erhåller en stor order senast den 11 november förbehåller sig styrelsen rätten att avbryta emissionen.
Bakgrund och motiv i sammandrag
C Security utvecklar och säljer ett webbaserat larm- och övervakningssystem för den globala båtmarknaden. Bolagets strategi är att sälja C-pod systemet som en färdig lösning i en större produkt. Bolaget har framgångsrikt sålt in systemet till internationella båttillverkare samt inlett ett stort samarbete med ett försäkringsbolag i Ryssland.
Bolaget har främst fokuserat på stora affärer vars ledtider har visat sig vara svåra att uppskatta. De stora affärerna kan snabbt ta Bolaget till att bli kassaflödespositivt men Bolaget riskerar att hamna efter då de stora affärerna drar ut på tiden.
Bolaget anser att det är nödvändigt att komplettera produktportföljen med ett enklare söksystem på en lägre prispunkt, satsa mer på säljinsatser i Norden samt bearbeta fler segment.
För att möjliggöra en fortsatt utveckling av verksamheten samt finansiera de ovanstående åtagandena har Bolaget ett kapitalbehov. Huvuddelen av emissionslikviden från den förestående nyemissionen avses investeras i inköp av ett enklare söksystem, sälj och marknadsföringsaktiviteter.
Villkor och tidsplan för företrädesemissionen
- Rätten att teckna tillkommer i första hand Bolagets aktieägare som för varje aktie erhåller en teckningsrätt.
- För varje aktie i C Security som innehas på avstämningsdagen erhålls en (1) teckningsrätt. Tre (3) teckningsrätter berättigar till teckning av två (2) nya aktier.
- Teckningskursen uppgår till 0,60 SEK per aktie.
- Nyemissionen omfattar högst 6 054 038 aktier.
- Avstämningsdag för rätt att erhålla teckningsrätter är den 10 november 2016.
- Sista dag för handel med C Security-aktien inklusive rätt att erhålla teckningsrätter är den 8 november 2016. Aktien handlas exklusive rätt att erhålla teckningsrätter från och med den 9 november 2016.
- Teckningstiden är 14 november - 30 november 2016.
- Handel med teckningsrätter kommer att ske på AktieTorget under perioden 14 november - 28 november 2016.
- Handel med BTA kommer att ske på AktieTorget från och med den 14 november 2016 fram till dess att Bolagsverket har registrerat företrädesemissionen
Styrelsen i C Security beslutade den 28 oktober 2016, med stöd av bemyndigande lämnat vid årsstämma den 26 april 2016, om en nyemission av 6 054 038 aktier med företrädesrätt för befintliga aktieägare.
Nyemissionen är villkorad till att Bolaget inte får en stor order som väsentligt förändrar bolagets kapitalbehov. Om Bolaget erhåller en stor order senast den 11 november förbehåller sig styrelsen rätten att avbryta emissionen.
Bolagets befintliga aktieägare kommer att erhålla teckningsrätter för teckning av aktier i förhållande till det antal aktier de äger på avstämningsdagen den 10 november 2016. Varje befintlig aktie i Bolaget berättigar till en (1) teckningsrätt. Tre (3) teckningsrätter berättigar innehavaren till teckning av två (2) nya aktier till teckningskursen 0,60 SEK per aktie.
Vid full teckning tillförs Bolaget cirka 3,6 MSEK före emissionskostnader. Styrelseledamöter och huvudägare avser att teckna sin del av nyemissionen vilket motsvarar cirka 50 procent av totala företrädesemissionen.
Om inte samtliga aktier tecknas med stöd av teckningsrätter ska tilldelning av resterande aktier inom ramen för emissionens högsta belopp i första hand ske till de som tecknat aktier med stöd av teckningsrätter (oavsett om de var aktieägare på avstämningsdagen eller inte) och som anmält intresse för teckning av aktier utan stöd av teckningsrätter.
För det fall tilldelning till dessa inte kan ske fullt ut ska tilldelning ske pro-rata i förhållande till det antal teckningsrätter som var och en av de som anmält intresse att teckna aktier utan stöd av teckningsrätter utnyttjat för teckning av aktier; i andra hand ske till annan som tecknat aktier i emissionen utan stöd av teckningsrätter och för det fall tilldelning till dessa inte kan ske fullt ut ska tilldelning ske pro-rata i förhållande till det antal aktier som tecknaren totalt anmält sig för teckning av; och i tredje hand ske till de som har lämnat emissionsgarantier avseende teckning av aktier, i proportion till sådana garantiåtagande. I den mån tilldelning i något led enligt ovan inte kan ske pro rata ska tilldelning ske genom lottning.
Memorandum med anledning av företrädesemissionen beräknas offentliggöras omkring den 7 november 2016.
Aktier och aktiekapital
Företrädesemissionen innebär en ökning, vid full teckning, av aktiekapitalet med högst 605 403,80 SEK, från 908 105,80 SEK till 1 513 509,60 SEK, genom nyemission av högst 6 054 038 aktier, envar med ett kvotvärde om 0,1 SEK.
C Security Systems AB
Styrelsen