Endominesin osavuosikatsaus tammi-syyskuu 2026: Kasvu etenee strategian mukaisesti – konsernin nettotulos yli kaksinkertaistui ja oli lähes 30 % liikevaihdosta
Endomines Finland Oyj – pörssitiedote, osavuosikatsaus – 5.11.2026, klo 10.00
Endominesin osavuosikatsaus tammi-syyskuu 2026: Kasvu etenee strategian mukaisesti – konsernin nettotulos yli kaksinkertaistui ja oli lähes 30 % liikevaihdosta
Tämä tiedote on tiivistelmä Endomines Finland Oyj:n osavuosikatsauksesta ajalta tammi-syyskuu 2026. Raportti on kokonaisuudessaan tiedotteen liitteenä ja saatavilla verkkosivuillamme osoitteessa https://endomines.com/sijoittajat/raportit-ja-esitykset/.
Kolmas neljännes 2026 lyhyesti
- Konsernin liikevaihto kasvoi 7,0 %, ja oli 12,3 MEUR (11,5 MEUR)
- Konsernin käyttökate oli 4,2 MEUR (5,0 MEUR) eli 34,0 % liikevaihdosta (43,9 %)
- Pampalon tuotanto -segmentin käyttökate oli 5,3 MEUR (6,4 MEUR) eli 43,3 % liikevaihdosta (55,3 %)
- Konsernin liiketulos oli 3,5 MEUR (3,8 MEUR) eli 28,7 % liikevaihdosta (32,8 %)
- Konsernin nettotulos oli 3,4 MEUR (3,1 MEUR) eli 27,5 % liikevaihdosta (27,1 %)
- Osakekohtainen tulos (laimentamaton) oli 0,1 EUR/osake (0,1 EUR/osake)
- Operatiivinen rahavirta ennen investointeja oli 5,8 MEUR (3,2 MEUR)
- Kullan tuotanto heinä–syyskuussa laski 3,9 % vertailukaudesta ja oli 3 854 unssia (4 010 unssia), eli 119,9 kg (124,7 kg)
- Kullan keskihinta heinä–syyskuussa nousi 23,4 % vertailukaudesta ja oli 4 262 USD/unssi (3 453 USD/unssi)
Tammi–syyskuu 2026 lyhyesti
- Konsernin liikevaihto kasvoi 42,3 %, ja oli 47,0 MEUR (33,0 MEUR)
- Konsernin käyttökate oli 18,5 MEUR (12,7 MEUR) eli 39,3 % liikevaihdosta (38,5 %)
- Pampalon tuotanto -segmentin käyttökate oli 24,8 MEUR (16,4 MEUR) eli 52,8 % liikevaihdosta (49,7 %)
- Konsernin liiketulos oli 14,6 MEUR (9,2 MEUR) eli 31,1 % liikevaihdosta (27,9 %)
- Konsernin nettotulos oli 13,8 MEUR (5,4 MEUR) eli 29,3 % liikevaihdosta (16,3 %)
- Osakekohtainen tulos (laimentamaton) oli 0,4 EUR/osake (0,2 EUR/osake)
- Operatiivinen rahavirta ennen investointeja oli 17,1 MEUR (8,4 MEUR)
- Kullan tuotanto tammi–syyskuussa kasvoi 5,5 % vertailukaudesta ja oli 13 546 unssia (12 842 unssia), eli 421,3 kg (399,4 kg)
- Kullan keskihinta tammi–syyskuussa nousi 42,3 % vertailukaudesta ja oli 4 552 USD/unssi (3 199 USD/unssi)
Toimitusjohtajan katsaus
Vuosi 2026 on Endominesille käänteentekevä. Kuluneen vuoden aikana saavutettu vahva taloudellinen tulos on mahdollistanut liiketoimintamme kehittämisen useilla strategisesti tärkeillä osa-alueilla. Malminetsinnässä olemme matkalla ennätystulokseen, laajennusprojektimme etenevät suunnitelmien mukaisesti, ja vastuullisuustyössä olemme siirtyneet suunnitelmista konkreettisiin tekoihin. Olen erittäin tyytyväinen kehitykseen, jonka olemme yhdessä kuluneen vuoden aikana tähän mennessä saavuttaneet.
Tammi–syyskuun taloudellinen tuloksemme oli erinomainen. Liikevaihtomme kasvoi 42,3 % ja oli 47,0 miljoonaa euroa, mikä ylittää koko edellisvuoden liikevaihdon. Konsernin käyttökate oli 39,3 % liikevaihdosta. Nettotuloksemme oli lähes 30 % liikevaihdosta, yhteensä 13,8 miljoonaa euroa. Tulosta tukivat tuotantovolyymien kasvu sekä kullan hinnan suotuisa kehitys vertailukauteen nähden. Omavaraisuusasteemme vahvistui syyskuun loppuun mennessä 67,8 %:iin (31.12.2025: 61,5 %).
Vuoden kolmannen neljänneksen tuotanto oli 3,9 % vertailukautta pienempi. Tämä johtui pääasiassa matalapitoisemman malmin käytöstä tuotannossa. Matalamman pitoisuuden malmia käytettiin erityisen paljon kolmannella neljänneksellä, koska olemme valmistelleet ensi vuotta, avanneet uusia tuotantoalueita ja rakentaneet näiden vaatimia kulkuyhteyksiä.
Kullan keskihinta tammi–syyskuussa oli 4 552 USD/unssi (3 199 USD/unssi). Kullan hintaa ovat tukeneet keskuspankkien kultaostot, geopoliittinen epävarmuus, korkea velkaantuneisuus sekä rahan määrän kasvu maailmanlaajuisesti. Historiallisesti kullan hinta on tyypillisesti hyötynyt korkojen laskusta, joten viimeaikainen vahva hintakehitys korkeasta korkotasosta huolimatta on ollut poikkeuksellista. Tämä korostaa kullan asemaa epävarmoina aikoina sekä kuvastaa sijoittajien jatkuvaa kiinnostusta jalometallia kohtaan.
Näkemyksemme kullan markkinasta säilyy positiivisena. Arviotamme tukevat sekä markkinoiden pitkän aikavälin fundamentit että useat konsensusennusteet, jotka ennakoivat kullan hinnan pysyvän vahvalla tasolla myös tulevina vuosina.
Syksyn malminetsintä on keskittynyt Eteläiselle kultalinjalle ja UKKO-esiintymän alueelle. Olemme luvittamassa Eteläistä kultalinjaa kohti tuotantoa tavoitteenamme käynnistää toiminta noin vuonna 2030. Tätä tavoitetta tukien julkaisemme ensimmäisen kultavarannon UKKO-esiintymän alueella alkuvuodesta 2027. Kokonaisuutena tulokset ovat olleet erinomaisia ja arvioimme kultapotentiaalisen alueen olevan jopa 10 kilometrin pituinen. Tämän vuoden tavoitteen mukaisesta 50 000 metrin kairauksesta olimme kairanneet syyskuun lopussa 41 620 metriä.
Toinen merkittävä painopistealue malminetsinnässämme on Eteläisen kultalinjan volframi- ja molybdeeniesiintymien jatkotutkimukset. Kriittiset mineraalit ovat keskeinen osa Endominesin pitkän aikavälin kasvustrategiaa, ja ne tarjoavat merkittävää lisäarvopotentiaalia yhtiölle. Strategisena tavoitteenamme on kasvattaa vuotuinen kullantuotantomme 70 000–100 000 unssiin noin vuonna 2030, Eteläisen kultalinjan tullessa tuotantoon. Samanaikaisesti valmistelemme alueen volframin ja molybdeenin tuotannon käynnistämistä. Tämä luo vahvan perustan kannattavalle kasvulle ja kriittisten mineraalien vastuulliselle tuotannolle Suomessa. Jatkamme hankkeen kehittämistä ilman Euroopan unionin strategisen projektin statusta, ainakin toistaiseksi.
Katsauskauden jälkeen julkistimme päivitetyn sopimuksen kultarikasteen myynnistä. Uusi sopimus astuu voimaan 1.1.2027 ja on voimassa vuoden 2032 loppuun asti. Sopimus on räätälöity aiempaa paremmin Pampalon tuotantoprosessin tarpeisiin, mikä parantaa mahdollisuuksiamme optimoida sekä kullan talteenottoa että rikasteen laatua. Päivitetty sopimus luo toimintaamme lisää joustavuutta ja tukee tuotannon tehokasta kehittämistä. Arvioimme muutoksen parantavan konsernin nettotulosta noin 1,7–2,3 miljoonalla eurolla vuonna 2027, mikä vahvistaa edelleen toimintamme kannattavuutta ja rahavirtaa.
Olemme rakentamassa Endominesista uutta suomalaista menestystarinaa. Tämä tarkoittaa toimintamme moninkertaistamista tulevina vuosina sekä yhtiön määrätietoista kasvattamista kohti selkeästi suurempaa kokoluokkaa. Samalla haluamme rakentaa kaivostoimintaa, josta työntekijämme, paikallisyhteisöt ja muut sidosryhmämme voivat olla ylpeitä. Kasvun rinnalla panostamme erityisesti turvalliseen työympäristöön, puhtaiden vesistöjen vaalimiseen, luonnon monimuotoisuuden huomioimiseen sekä vastuullisuuden sisällyttämiseen kaikkeen päätöksentekoomme.
Haluan lämpimästi kiittää työntekijöitämme erinomaisesta työstä. Kasvuyhtiössä muutos on osa arkea, eikä jatkuviin muutoksiin sopeutuminen ole aina helppoa. Olemme kuitenkin saavuttaneet paljon yhdessä jo tähän mennessä, ja jokaisen työntekijän panos on ollut tärkeä tämän kehityksen mahdollistamisessa.
Kiitän myös omistajiamme, kumppaneitamme ja muita sidosryhmiämme luottamuksesta, tuesta ja sitoutumisesta. Yhdessä rakennamme Endominesin kasvutarinaa ja etenemme määrätietoisesti kohti seuraavaa kasvuloikkaa.
Kari Vyhtinen
toimitusjohtaja
Endomines Finland Oyj
Konsernin avainluvut
| Avainluvut | Yksikkö | 1.7.–30.9. 2026 | 1.7.–30.9. 2025 | Muutos, % | 1.1.–30.9. 2026 | 1.1.–30.9. 2025 | Muutos, % | 1.1.–31.12. 2025 |
| Liikevaihto ja kannattavuus | ||||||||
| Liikevaihto | MEUR | 12,3 | 11,5 | 7,0 | 47,0 | 33,0 | 42,3 | 45,5 |
| Pampalon tuotannon liikevaihto | MEUR | 12,3 | 11,5 | 7,0 | 47,0 | 33,0 | 42,3 | 45,5 |
| % liikevaihdosta | % | 100,0 | 100,0 | – | 100,0 | 100,0 | – | 100,0 |
| Liiketoiminnan kulut | MEUR | -8,5 | -6,5 | 31,1 | -28,9 | -20,4 | 42,0 | -29,3 |
| Käyttökate | MEUR | 4,2 | 5,0 | -17,1 | 18,5 | 12,7 | 45,3 | 16,3 |
| % liikevaihdosta | % | 34,0 | 43,9 | – | 39,3 | 38,5 | – | 35,9 |
| Pampalon tuotannon käyttökate | MEUR | 5,3 | 6,4 | -16,1 | 24,8 | 16,4 | 51,3 | 21,8 |
| % liikevaihdosta | % | 43,3 | 55,3 | – | 52,8 | 49,7 | – | 47,8 |
| Poistot ja arvonalentumistappiot | MEUR | -0,6 | -1,3 | -49,3 | -3,8 | -3,5 | 9,7 | -8,7 |
| Liiketulos | MEUR | 3,5 | 3,8 | -6,2 | 14,6 | 9,2 | 58,8 | 7,6 |
| % liikevaihdosta | % | 28,7 | 32,8 | – | 31,1 | 27,9 | – | 16,7 |
| Nettotulos | MEUR | 3,4 | 3,1 | 8,5 | 13,8 | 5,4 | 155,2 | 7,3 |
| % liikevaihdosta | % | 27,5 | 27,1 | – | 29,3 | 16,3 | – | 16,1 |
| Osakekohtainen tulos, laimentamaton* | EUR | 0,1 | 0,1 | -5,6 | 0,4 | 0,2 | 125,1 | 0,2 |
| Tase | ||||||||
| Nettovelkaantumisaste | % | 10,7 | 34,6 | – | 10,7 | 34,6 | – | 17,4 |
| Omavaraisuusaste | % | 67,8 | 55,5 | – | 67,8 | 55,5 | – | 61,5 |
| Operatiiviset tunnusluvut | ||||||||
| Pampalon cash cost ilman investointeja ja varaston muutosta | EUR/unssi | -1 839 | -1 459 | 26,0 | -1 657 | -1 336 | 24,0 | -1 436 |
| Kullan tuotanto | unssia | 3 854 | 4 010 | -3,9 | 13 546 | 12 842 | 5,5 | 16 630 |
* Osakekohtainen tulos vertailukausilta on oikaistu huhtikuussa 2026 toteutetun osakkeiden splitin vuoksi.
Heinä–syyskuu
Konsernin liikevaihto heinä–syyskuussa kasvoi 7,0 % edellisvuoden vastaavaan ajanjaksoon verrattuna, ja oli 12,3 MEUR (11,5 MEUR). Konsernin liikevaihdosta 100 % muodostuu Pampalon tuotanto -segmentin liikevaihdosta. Liikevaihdon kasvu oli seurausta korkeasta kullan markkinahinnasta, joka oli katsauskaudella keskimäärin 23,4 % vertailukautta korkeampi. Kullan tuotantomäärä laski -3,9 % edellisvuodesta. Tämä johtui matalapitoisemman malmin käytöstä tuotannossa. Sitä käytettiin erityisen paljon kolmannella neljänneksellä, koska on valmisteltu ensi vuotta, avattu uusia tuotantoalueita ja rakennettu näiden vaatimia kulkuyhteyksiä. Liiketoiminnan muut tuotot olivat 0,3 MEUR (0,0 MEUR), mikä piti sisällään Endomines Idaho LLC:n maaliskuussa myytyjen esiintymien ehdollisen kauppaerän käyvän arvon muutoksen. Toinen maksuerä saatiin esiintymät ostaneen ELK Range Miningin osakkeina, jotka on listattu Australiassa ASX:ssä.
Konsernin käyttökate laski 17,1 % ja oli 4,2 MEUR (5,0 MEUR). Pampalon tuotanto -segmentin käyttökate oli 5,3 MEUR (6,4 MEUR) eli 43,3 % liikevaihdosta (55,3 %).
Aineisiin, tavaroihin ja palveluihin käytettiin katsauskaudella 25,1 % vertailukautta enemmän, eli 5,1 MEUR (4,1 MEUR). Suurin yksittäinen kuluerän kasvu oli kaivoskoneiden ylläpitoon ja käyttökustannuksiin liittyvät kulut, mukaan lukien uusien koneiden vuokrakulut. Huoltotoimia tehtiin normaalia enemmän kesäloma-aikaan. Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut kasvoivat 26,7 % pääosin henkilöstömäärän kasvun myötä, ja olivat 1,7 MEUR (1,3 MEUR). Liiketoiminnan muut kulut olivat 1,7 MEUR (1,2 MEUR). Kaivosmineraaliveron määrä heinä–syyskuussa oli 0,4 MEUR (0,1 MEUR). Kaivosmineraalivero kirjataan liiketoiminnan muihin kuluihin. Kolmannelle neljännekselle on liiketoiminnan muihin kuluihin kirjattu myös 0,2 MEUR maksettuja tuotantoon sidottuja rojaltimaksuja.
Konsernin liiketulos laski 6,2 % ja oli 3,5 MEUR (3,8 MEUR). Poistot ja arvonalentumiset olivat yhteensä -0,6 MEUR (-1,3 MEUR). Poistojen pienenemiseen vaikutti arvioitu kaivosten eliniän muutos, joka pidentää poistoaikaa. Kolmannelle neljännekselle on kirjattu kumulatiivinen erotus poistojen määrässä koko alkuvuoden osalta, yhteensä 0,8 MEUR.
Nettorahoituskulut olivat yhteensä -0,7 MEUR (-0,7 MEUR). Korkokulut korollisista veloista olivat -0,3 MEUR (-0,6 MEUR). Endomines Idaho LLC:n maaliskuussa myytyjen esiintymien toinen kauppahintaerä saatiin elokuussa esiintymät ostaneen tahon ELK Range Miningin osakkeina. Osakkeet on listattu ASX:ssä, ja ne arvostetaan käypään arvoon tulosvaikutteisesti. Kolmannelle neljännekselle kirjattiin arvostustappiota -0,3 MEUR.
Konsernin nettotulos kasvoi 8,5 % ja oli 3,4 MEUR (3,1 MEUR). Konsernin tulos osaketta kohden (laimentamaton) oli 0,1 euroa (0,1 euroa).
Tammi–syyskuu
Konsernin liikevaihto katsauskaudella kasvoi 42,3 % ja oli 47,0 MEUR (33,0 MEUR). Konsernin liikevaihdosta 100 % muodostuu Pampalon tuotanto -segmentin liikevaihdosta. Liikevaihdon kasvu oli seurausta kullan tuotantomäärän 5,5 %:n kasvusta sekä korkeasta kullan markkinahinnasta, joka katsauskaudella oli keskimäärin 42,3 % vertailukautta korkeampi. Liiketoiminnan muut tuotot olivat 0,4 MEUR (0,1 MEUR). Nämä koostuivat pääasiassa Endomines Idaho LLC:n maaliskuussa myytyjen esiintymien ehdollisen kauppahinnan arvonmuutoksesta.
Konsernin käyttökate kasvoi 45,3 % ja oli 18,5 MEUR (12,7 MEUR). Pampalon tuotanto -segmentin käyttökate oli 24,8 MEUR (16,4 MEUR) eli 52,8 % liikevaihdosta (49,7 %).
Valmiiden ja keskeneräisten tuotteiden varaston muutos paransi käyttökatetta 0,8 MEUR (0,4 MEUR). Aineisiin, tavaroihin ja palveluihin käytettiin katsauskaudella 16,9 MEUR (13,7 MEUR), missä kasvua oli 23,4 %. Suurin yksittäinen kuluerän kasvu oli kaivoskoneiden ylläpitoon ja käyttökustannuksiin liittyvät kulut, mukaan lukien uusien koneiden vuokrakulut. Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut kasvoivat pääosin henkilöstömäärän kasvun myötä ja olivat 6,2 MEUR (4,0 MEUR).
Liiketoiminnan muut kulut katsauskaudella olivat 6,5 MEUR (3,1 MEUR). Kaivosmineraaliveron määrä tammi–syyskuussa oli 1,4 MEUR (0,2 MEUR) ja maksettujen rojaltien määrä 0,2 MEUR (0,0 MEUR). Muita kuluja kasvattivat myös noin 0,7 MEUR kertaluonteiset kulut. Näistä 0,5 MEUR liittyi Yhdysvaltojen Idahossa sijaitsevien kolmen kultaesiintymän myyntiin liittyviin palkkioihin sekä muihin kaupan viimeistelyyn liittyviin kirjauksiin (Q1). Muita kertaluonteisia eriä liiketoiminnan muissa kuluissa oli yhteensä 0,2 MEUR.
Konsernin liiketulos kasvoi 58,8 % ja oli 14,6 MEUR (9,2 MEUR). Poistot ja arvonalentumiset olivat yhteensä -3,8 MEUR (-3,5 MEUR).
Nettorahoituskulut olivat yhteensä -1,6 MEUR (-3,8 MEUR). Korkokulut korollisista veloista olivat -1,1 MEUR (-1,6 MEUR). Kuluja vähensi EUR/USD valuuttakurssin muutos, jonka seurauksena Endomines Idaho LLC:n tase-erien muuntamisesta johtuvat valuuttakurssivoitot (netto) olivat 0,3 MEUR (-1,5 MEUR).
Konsernin nettotulos kasvoi 155,2 % ja oli 13,8 MEUR (5,4 MEUR). Konsernin tulos osaketta kohden (laimentamaton) nousi 0,4 euroon (0,2 euroa).
Tase ja rahavirta
Syyskuun lopussa taseen loppusumma oli 109,9 MEUR (31.12.2025: 92,3 MEUR). Konsernin rahat ja pankkisaamiset olivat 3,8 MEUR (31.12.2025: 3,9 MEUR, 30.6.2026: 4,8 MEUR).
Korolliset velat olivat 11,8 MEUR (31.12.2025: 13,7 MEUR, 30.6.2026: 12,0 MEUR). Nettovelkaantumisaste oli 10,7 % (31.12.2025: 17,4 %, 30.6.2026: 10,1 %). Omavaraisuusaste oli 67,8 % (31.12.2025: 61,5 %).
Operatiivinen nettorahavirta ennen investointeja vuoden kolmannella neljänneksellä oli 5,8 MEUR (3,2 MEUR). Investointien nettorahavirta oli -6,7 MEUR (-7,0 MEUR). Investoinnit liittyivät sekä Pampalon kaivoksen toimintaan, että Eteläisen kultalinjan malminetsintäkairauksiin.
Tammi–syyskuussa operatiivinen nettorahavirta ennen investointeja oli 17,1 MEUR (8,4 MEUR). Investointien nettorahavirta oli -16,7 MEUR (-13,7 MEUR), mikä piti sisällään kairausten lisäksi Endomines Idaho LLC:n myymien kultaesiintymien kauppasumman ensimmäisen erän +1,9 MEUR (Q1), -1,9 MEUR Power Mining -liiketoimintakaupan loppuerien ennenaikaisen maksun (Q2), sekä +0,5 MEUR Itä-Suomen Elinvoimakeskukselta ja EU:lta saadun volframihankkeen tuen ensimmäisen maksuerän (Q2).
Raportointikauden päättymisen jälkeiset merkittävät tapahtumat
Katsauskauden jälkeen yhtiö on julkistanut seuraavat tiedotteet:
29.10.2026: Endomines Finland Oyj on tunnistanut kaksi uutta kultamineralisoitunutta vyöhykettä Ukkolanvaaran UKKO-esiintymän ympäristöstä. Löydökset sijaitsevat pääesiintymän pohjoispuolella ja laajentavat mineralisaation aluetta merkittävästi.
15.10.2026: Endomines Finland Oyj:n kaivostoiminnasta vastaava tytäryhtiö Endomines Oy ja Boliden Commercial AB ovat sopineet yhteistyön jatkamisesta. Uusittu pitkäaikainen kultarikasteen myyntisopimus tulee voimaan 1.1.2027. Yhteistyö kattaa kaiken Pampalon kaivoksella tuotettavan vaahdotuskultarikasteen. Kullan lisäksi sopimus koskee rikasteessa mahdollisesti esiintyvää hopeaa ja kuparia.
Uusittu yhteistyösopimus on sovitettu aiempaa paremmin Pampalon tuotantoprosessin tarpeisiin. Sen odotetaan parantavan mahdollisuuksia optimoida kullan saantia ja rikasteen pitoisuutta, mikä tukee tuotannon kannattavuutta ja yhtiön tuloskehitystä. Sopimuksen arvioidaan vaikuttavan Endominesin nettotulokseen noin 1,7–2,3 miljoonaa euroa vuonna 2027.
Sopimus vahvistaa entisestään Endominesin ja Bolidenin pitkäaikaista yhteistyötä ja luo lisäarvoa molemmille osapuolille. Osapuolet näkevät sopimuksen selkeänä win-win sopimuksena.
14.10.2026: Endomines testaa ympäristön kannalta kestävämpää tapaa kaivannaisjätteen läjitykseen Suomen olosuhteissa ja käynnistää Pampalon kaivoksella koetoiminnan, jossa testataan kullantuotannossa syntyvän rikastushiekan kuivaläjitystä. Menetelmän tavoitteena on tehostaa veden käyttöä, parantaa patoturvallisuutta ja pienentää kaivostoiminnan ympäristövaikutuksia. Visiona on luoda ratkaisu, jossa kaivosteollisuudessa yleisesti käytössä olevaa rikastushiekka-aluetta ei rakenneta lainkaan, ja prosessista syntyvä hyödyntämätön aines ennallistetaan jatkuvatoimisesti.
9.10.2026: Endomines jatkaa Eteläisen kultalinjan volframi- ja molybdeenihankkeen kehittämistä ilman EU:n strategisen projektin statusta. Euroopan unioni julkaisi päätöksensä CRMA-asetuksen (Critical Raw Materials Act) mukaisista strategisista projekteista. Endomines Finland Oyj:n Eteläisen kultalinjan volframi-, molybdeeni- ja kultahanketta ei valittu tällä kierroksella strategiseksi projektiksi.
Päätöksellä ei ole vaikutusta yhtiön suunnitelmiin jatkaa hankkeen kehittämistä. Endomines jatkaa Eteläisen kultalinjan alueen tutkimuksia, hankekehitystä ja arviointeja suunnitelmiensa mukaisesti.
Ohjeistus tilikaudelle 2026
Yhtiö pitää aiemman ohjeistuksensa ennallaan ja arvioi kullan tuotannon kasvavan 10–20 % edellisvuodesta. Vuonna 2025 Endomines tuotti 16 630 unssia, 517,2 kg kultaa.
Verkkolähetys analyytikoille, sijoittajille ja medialle 5.11.2026 klo 15.00
Suora webcast-lähetys analyytikoille, sijoittajille ja medialle järjestetään 5.11.2026 klo 15.00. Tilaisuus on englanninkielinen. Osallistuminen tilaisuuteen osoitteessa: https://endomines.events.inderes.com/q3-2026. Tallenne webcastista on myöhemmin saatavilla yhtiön verkkosivuilla osoitteessa https://endomines.com/sijoittajat/raportit-ja-esitykset/
Lisätiedot
Kari Vyhtinen
CEO, Endomines Finland Oyj
kari.vyhtinen@endomines.com
+358 40 585 0050
Minna Karttunen
CFO
Endomines Finland Oyj
minna.karttunen@endomines.com
+358 40 513 3225
Endomines Finland Oyj on suomalainen, kestävän kaivostoiminnan edelläkävijä. Toimintamme keskittyy kullan tuotantoon ja malminetsintään Karjalan kultalinjalla, Itä-Suomessa. Tuotamme kultaa koru- ja elektroniikkateollisuudelle, ja luomme arvoa muuttamalla luonnonvarat vauraudeksi, sijoitukseksi, joka kestää maailmanpolitiikan epävakauden. Visiomme on kehittää Karjalan kultalinjasta yksi maailman merkittävimmistä ja kestävimmistä kullantuotantoalueista. Endomines on listattu OMX Helsingin päälistalle (PAMPALO). www.endomines.com.