Vahvaa kasvua Enersensen kolmannella neljänneksellä
Enersense International Oyj | Pörssitiedote | 05.11.2026 klo 08:30:00 EET
Liiketoimintakatsaus tammi-syyskuu 2026
Tiedotteen luvut ovat tilintarkastamattomia.
Heinä–syyskuu 2026
- Liikevaihto oli 87,1 (81,1) miljoonaa euroa, kasvua 7,4 %.
- Liikevaihto ilman vuonna 2025 myytyjä tai lopetettuja toimintoja oli 87,0 (76,4) miljoonaa euroa, kasvua 13,9 %.
- Käyttökate oli 2,9 (5,8) miljoonaa euroa, käyttökatemarginaali oli 3,4 (7,1) %. Vertailukauden lukuun sisältyy 1,9 miljoonan euron voitto meriteollisuusyksikön myynnistä.
- Oikaistu käyttökate oli 5,5 (9,2) miljoonaa euroa ja oikaistu käyttökatemarginaali oli 6,4 (12,1) %.
- Liiketulos oli 1,0 (3,8) miljoonaa euroa, liiketulosmarginaali oli 1,1 (4,7) %.
- Liiketoiminnan rahavirta oli -3,5 (-7,0) miljoonaa euroa.
- Laimentamaton osakekohtainen tulos oli -0,05 (0,10) euroa.
Tammi–syyskuu 2026
- Liikevaihto oli 221,3 (227,7) miljoonaa euroa, laskua 2,8 %.
- Liikevaihto ilman vuonna 2025 myytyjä tai lopetettuja toimintoja oli 221,2 (211,2) miljoonaa euroa, kasvua 4,7 %.
- Käyttökate oli 5,5 (29,9) miljoonaa euroa, käyttökatemarginaali 2,5 (13,1) %. Vertailukauden lukuun sisältyy 22,3 miljoonan euron myyntivoitto tuuli- ja aurinkovoiman hankekehitysliiketoiminnan myynnistä sekä 1,9 miljoonan euron voitto meriteollisuusyksikön myynnistä.
- Oikaistu käyttökate oli 10,1 (14,5) miljoonaa euroa, oikaistu käyttökatemarginaali 4,6 (6,9) %.
- Liiketulos oli -0,4 (23,0) miljoonaa euroa, liiketulosmarginaali -0,2 (10,1) %.
- Liiketoiminnan rahavirta oli -11,8 (-12,4) miljoonaa euroa.
- Laimentamaton osakekohtainen tulos oli -0,45 (1,02) euroa.
- Tilauskanta oli syyskuun lopussa 318 (379) miljoonaa euroa.
- Nettovelka oli syyskuun lopussa 16,5 (38,5) miljoonaa euroa.
Markkinanäkymät vuodelle 2026
Markkinatilanteen arvioidaan pysyvän hyvänä Enersensen strategian keskeisillä markkinasegmenteillä vuonna 2026. Suomessa ja Ruotsissa investoidaan sähkö- ja tietoliikenneverkkojen kapasiteettiin ja toimintavarmuuteen. Erityisesti datakeskukset lisäävät kapasiteettitarvetta. Baltian maissa markkina hiljeni ensimmäisellä vuosipuoliskolla ja sen odotetaan pysyvän alhaisena loppuvuoden ajan. Varovaisen positiivisen kehityksen uskotaan jatkuvan puhtaan energiasiirtymän investoinneissa. Yksittäisillä suurilla investointihankkeilla voi olla vaikutusta markkinakehitykseen.
Ohjeistus vuodelle 2026 (muuttumaton)
Enersense arvioi ydinliiketoimintojensa oikaistun käyttökatteen olevan 19–23 miljoonaa euroa vuonna 2026.
Vuoden 2025 ydinliiketoimintojen oikaistu käyttökate oli 18,8 miljoonaa euroa. Vuonna 2026 Enersense ei jatka erillistä ydinliiketoimintojen lukujen raportointia strategisen fokusoinnin valmistumisen myötä.
Tunnuslukuja
| 7–9/2026 | 7–9/2025 | Muutos-% | 1–9/2026 | 1–9/2025 | Muutos-% | 1–12/2025 | |
| Liikevaihto, MEUR | 87,1 | 81,1 | 7,4 | 221,3 | 227,7 | -2,8 | 306,9 |
| Vertailukelpoinen liikevaihto | 87,0 | 76,4 | 13,9 | 221,2 | 211,2 | 4,7 | 292,7 |
| Käyttökate, MEUR | 2,9 | 5,8 | -49,2 | 5,5 | 29,9 | -81,4 | 25,3 |
| Käyttökate, % | 3,4 | 7,1 | 2,5 | 13,1 | 8,2 | ||
| Oikaistu käyttökate, MEUR | 5,5 | 9,2 | -40,1 | 10,1 | 14,5 | -30,5 | 18,8 |
| Oikaistu käyttökate, % | 6,4 | 12,1 | 4,6 | 6,9 | 6,4 | ||
| Liiketulos, MEUR | 1,0 | 3,8 | -74,3 | -0,4 | 23,0 | -101,9 | 16,4 |
| Liiketulos, % | 1,1 | 4,7 | -0,2 | 10,1 | 5,3 | ||
| Kauden tulos, MEUR | -0,3 | 1,6 | -117,0 | -5,8 | 16,8 | -134,8 | 1,2 |
| Omavaraisuusaste, % | 28,6 | 22,9 | 28,6 | 22,9 | 32,1 | ||
| Nettovelkaantumisaste, % | 36,9 | 98,9 | 36,9 | 98,9 | 6,5 | ||
| Nettovelka, MEUR | 16,5 | 38,5 | -57,1 | 16,5 | 38,5 | -57,1 | 3,4 |
| Oman pääoman tuotto, % | -0,6 | 4,2 | -13,9 | 44,5 | 3,1 | ||
| Osakekohtainen tulos, laimentamaton, EUR | -0,05 | 0,10 | -148,4 | -0,45 | 1,02 | -144,0 | 0,07 |
| Osakekohtainen tulos, laimennettu, EUR | -0,05 | 0,09 | -154,9 | -0,45 | 0,86 | -152,3 | 0,06 |
Toimitusjohtaja Kari Sundbäck
Enersense kasvoi voimakkaasti kolmannella neljänneksellä Power-liiketoimintayksikön vauhdittamana. Oikaistu käyttökate laski pääasiassa Viron markkinan vähäisen aktiivisuuden ja Aquatech-projektin odotettua hitaamman käynnistymisen vuoksi. Odotamme konsernin useiden projektien etenemisen kiihtyvän, minkä myötä ennakoimme vahvaa loppuvuotta ja pidämme koko vuoden ohjeistuksemme ennallaan.
Näemme myönteistä kehitystä kaikissa liiketoimintayksiköissämme. Power-liiketoimintayksikössä oikaistu käyttökate parani Viron liiketoimintaa lukuun ottamatta kaikissa liiketoiminnoissa. Virossa liiketoiminnan käänne jatkui, ja käyttökate parani merkittävästi edellisiin vuosineljänneksiin verrattuna lähelle nollatasoa, vaikka markkinatilanne pysyi erittäin hiljaisena. Sekä Energy Transition- että Connectivity-liiketoimintayksiköissä palveluliiketoiminnan kehitys jatkui hyvänä.
Datakeskukset ja digitaaliset palvelut näkyvät tilauskannassa
Tilauskanta oli viime vuotta alhaisempi, mutta se on vakaalla tasolla. Liiketoimintamme luonteesta johtuen tilauskanta ei kehity tasaisesti, ja noudatamme varovaista lähestymistapaa ottaen tilauksia, joiden kannattavuus on terveellä tasolla.
Elokuussa saimme atNorthilta strategisesti merkittävän tilauksen sähköaseman toimittamisesta datakeskukseen Kouvolassa sekä tilauksen kiinteän datayhteyden toteuttamisesta toiselle datakeskusasiakkaalle. Teemme aktiivisesti yhteistyötä datakeskusasiakkaiden kanssa liiketoimintamme kasvattamiseksi. Samalla datakeskusten tarvitseman sähköverkko- ja tietoliikenneverkkokapasiteetin rakentaminen muodostaa kasvavan osan Power- ja Connectivity-liiketoimintayksiköidemme liiketoiminnasta.
Lisäksi solmimme kunnossapitosopimukset Fingridin sähköasemista ja Alightin aurinkopuistosta. Sopimukset vahvistavat asemaamme digitaalisissa palveluissa.
Katsauskauden jälkeen tilauskertymämme on kasvanut noin 30 miljoonalla eurolla. Olemme voittaneet kaksi E.ONille toteutettavaa datakeskuksiin liittyvää voimajohtohanketta, uusiutuvan energian yhtiölle toteutettavan akkuenergiavarasto- ja sähköaseman laajennushankkeen, Fingridin sähköasemien toisiojärjestelmäkunnossapidon, Steady Energyn pienydinlämpövoimalaitoksen kunnossapidon, Eleringin pylvässuunnitteluhankkeen sekä Sadales tīklsin sähköaseman modernisointihankkeen. Tarjoustemme määrä on kasvanut merkittävästi viime vuodesta ja toisesta neljänneksestä, mikä luo vahvaa pohjaa tulevalle.
Ohjeistus ennallaan, odotamme vahvaa loppuvuotta
Pidämme koko vuoden ohjeistuksemme ennallaan. Viimeisen vuosineljänneksen kehitystä tukevat merkittävät hankkeet, kuten Aquatechin vedenkäsittelylaitoksen asennukset sekä sähköasema- ja voimajohtohankkeet.
Olemme edenneet pitkälle strategiamme julkistamisen jälkeen. Enersense on nyt entistä asiakaslähtöisempi ja paremmassa asemassa hyödyntämään keskeisten kasvumarkkinoiden mahdollisuuksia. Keskitymme täysimääräisesti sekä kuluvan vuoden tavoitteiden että vuosille 2025–2028 asetettujen strategisten tavoitteiden saavuttamiseen.
Keskeiset katsauskauden jälkeiset tapahtumat
Enersense on julkistanut katsauskauden jälkeen tilauksia, joiden arvo on yhteensä noin 30 miljoonaa euroa.
- Lehdistötiedote 29.10.2026: Enersense uudistaa Slokan sähköaseman Jūrmalassa Latviassa.
- Lehdistötiedote 30.10.2026: Enersenselle sopimus akkuvarastohankkeen ja sähköaseman laajentamisen valmistelusta uusiutuvan energian asiakkaalle. Sopimuksen arvo on noin 10 miljoonaa euroa.
- Lehdistötiedote 30.10.2026: Enersense ja Viron kantaverkkoyhtiö Elering sopivat uuden 110 kV:n voimajohtopylvään suunnittelusta Virossa.
- Lehdistötiedote 2.11.2026: Enersense yhteistyöhön Steady Energyn kanssa Suomen ensimmäisen pienydinlämpölaitoksen pilotin käytössä ja kunnossapidossa.
- Lehdistötiedote 2.11.2026: Enersense ja Fingrid solmivat sopimuksen toisiokunnossapidosta Pohjois- ja Länsi-Suomessa. Sopimuksen kesto on neljä vuotta, ja siihen kuuluu lisäksi kolme optiovuotta. Sopimuksen neljän vuoden kokonaisarvoksi arvioidaan noin 2 miljoonaa euroa.
- Lehdistötiedote 3.11.2026: Enersense solmi Ruotsissa kaksi voimajohtosopimusta, joista toinen tukee datakeskushanketta. Enersensen ja E.ONin sopimusten arvo on noin 15 miljoonaa euroa.
Taloudellinen raportointi 2027
Enersense International Oyj:n tilinpäätöstiedote vuodelta 2026 julkaistaan keskiviikkona 17.2.2027. Vuoden 2026 vuosiraportti, joka sisältää tilinpäätöksen ja hallituksen toimintakertomuksen, julkaistaan viikolla 10.
Enersense julkaisee vuonna 2027 kaksi liiketoimintakatsausta ja puolivuosikatsauksen seuraavasti:
- Tammi-maaliskuun liiketoimintakatsaus keskiviikkona 5.5.2027 noin klo 8.30
- Tammi-kesäkuun puolivuosikatsaus torstaina 19.8.2027 noin klo 8.30
- Tammi-syyskuun liiketoimintakatsaus torstaina 4.11.2027 noin klo 8.30
Pori, 5.11.2026
ENERSENSE INTERNATIONAL OYJ
Hallitus
Webcast-infotilaisuus
Enersense järjestää webcast-infotilaisuuden sijoittajille, analyytikoille ja medialle 5.11.2026 klo 12.30. Tilaisuudessa toimitusjohtaja Kari Sundbäck ja talousjohtaja Jan-Elof Cavander esittelevät tammi–syyskuun 2026 tuloksen ja vastaavat kysymyksiin. Tilaisuus on englanninkielinen, ja sen tallenne on saatavilla myöhemmin yhtiön verkkosivuilla.
Please register for the webcast.
Lisätiedot
Kari Sundbäck, toimitusjohtaja
Puhelin: +358 50 464 7704
Sähköposti: kari.sundback@enersense.com
Jan-Elof Cavander, talousjohtaja
Puhelin: +358 50 449 9339
Sähköposti: jan-elof.cavander@enersense.com
Mediayhteydenotot:
Liisi Tamminen, viestintä-, sijoittajasuhde- ja vastuullisuusjohtaja
Puhelin: +358 44 222 5552
Sähköposti: liisi.tamminen@enersense.com
Lisätietoa Enersensen verkkosivuilta.