Ferroamp AB (publ) Delårsrapport Q3 2026
6.11.2026 07:30:09 CET | Ferroamp AB (publ) | Kvartalsrapport (Q1 och Q3)
Perioden i sammandrag:
Juli-september
Nettoomsättning: 58 208 kSEK (16 607)
EBITDA: -5 195 kSEK (-8 465)
EBITDA, %: -9 (-51)
Resultat efter finansiella poster: -8 470 kSEK (-10 264)
Balansomslutning: 305 261 kSEK (276 163)
Soliditet, %: 59 (77)
Resultat per aktie, före och efter utspädning: -0,08 (-0,10)
Kassaflöde från den löpande verksamheten: 6 299 (-680)
Viktiga händelser under kvartalet:
Inga väsentliga händelser har inträffat under kvartalet.
| kSEK | Jul-sep 2026 | Jul-sep 2025 | Jan-sep 2026 | Jan-sep 2025 | Helår 2025 |
| Nettoomsättning | 58 208 | 16 607 | 154 307 | 55 872 | 94 718 |
| Bruttomarginal (%) | 21 | 18 | 21 | 21 | 21 |
| EBITDA | -5 195 | -8 465 | -22 373 | -11 845 | -14 122 |
| EBITDA% | -9 | -51 | -14 | -21 | -15 |
| Resultat efter finansiella poster | -8 470 | -10 264 | -28 531 | -19 072 | -22 855 |
| Balansomslutning | 305 261 | 276 163 | 305 261 | 276 163 | 287 271 |
| Soliditet (%) | 59 | 77 | 59 | 77 | 73 |
| Resultat per aktie, SEK | -0,08 | -0,10 | -0,26 | -0,24 | -0,26 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 6 299 | -680 | -22 118 | -50 914 | -51 483 |
VD Kent Jonsson kommenterar perioden:
Stabil utveckling och förbättrat resultat
Den positiva utveckling av försäljningen vi såg under andra kvartalet har fortsatt och nettoomsättningen ligger på 58 MSEK (17) vilket är i linje med våra prognoser. Det är bara 2 MSEK lägre än det, av säsongsmässiga skäl, oftast starkare andra kvartalet och motsvarar den totala omsättningen under förra årets tre första kvartal.
Efterfrågan håller även i sig under inledningen av innevarande kvartal i både vår grundförsäljning via grossister och installatörer och från våra integrationspartners Aira, Elvy och Vattenfall.
Samarbeten bär frukt
Vi kan konstatera att strategin att arbeta med integrationspartners för att växa och etablera oss på nya marknader har slagit väl ut. De utgör nu en betydande del av omsättningen men har fortfarande stor potential att växla upp ytterligare. Under kvartalet har till exempel Aira inlett försäljning även i Tyskland.
Arbetet pågår samtidigt med att utveckla fler samarbeten av liknande karaktär. Samarbetet med grossister och installatörer kommer dock även fortsättningsvis att utgöra kärnan i verksamheten.
Förbättrat resultat
Kassaflödet är återigen positivt vilket visar att den utveckling vi såg förra kvartalet håller i sig. Resultatet (EBITDA) går åt rätt håll och landar på – 5 MSEK (– 8). Under augusti nådde vi målet om ett positivt resultat på månadsbasis.
Bruttomarginalen släpar fortfarande efter och ligger kvar på 21 procent. Som tidigare kommunicerats beräknar vi att ligga kvar på denna nivå så länge försäljningen domineras av nuvarande generations produkter.
Generationsskifte på väg
Generationsskiftet har redan inletts. ESO 15 kW var först ut från den nya produktserien och började säljas under andra kvartalet. Den höga efterfrågan på ESO 15 kW har inneburit att vi dragit i gång produktion på ytterligare en fabrik, vilket också ökar leveranssäkerheten.
Säkerhet och beredskap
Intresset har också varit stort för våra nya produkter; backup-växelriktaren Ferroamp Emergency Power 3P och den dubbelriktade elbilsladdaren Ferroamp V2X.
Vi ser här tydliga effekter av att beredskapsperspektivet blivit allt viktigare. Många efterfrågar möjligheten att upprätthålla elförsörjningen även under ett strömavbrott och V2X-laddaren ingår i en ny beredskapslösning från en av våra partners där elbilar kan användas som mobila energilager av kommunala trygghetspunkter.
Inom säkerhetsområdet följer vi också noga arbetet inom EU med revisionen av Cyber-security Act (CSA2) som bland annat har ett särskilt fokus på växelriktare från högriskländer. Kommissionen beslutade redan i våras att utesluta växelriktare från Kina, Ryssland, Iran och Nordkorea från EU-finansierade projekt. CSA2 kan innebära fler restriktioner mot dessa länder för alla kundsegment men det är ännu för tidigt att säga vad detta kommer att betyda för marknaden.
Prioriteringar under fjärde kvartalet
Prioriteringar för Ferroamp under fjärde kvartalet är att behålla trycket i våra försäljningskanaler och att inleda produktionsfasen av nästa generations produkter som kommer ut på samtliga marknader under nästa år.
Vi ser också goda möjligheter att nå ett positivt resultat för hela kvartalet.
Kent Jonsson, vd, Ferroamp
Legal disclaimer
Detta är sådan information som Ferroamp AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom nedanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 6 november 2026 klockan 07.30.
Kontakter
- Kent Jonsson, CEO, Ferroamp, kent.jonsson@ferroamp.se
Om Ferroamp AB (publ)
Ferroamp AB (publ) är ett svenskt greentech-bolag med inriktning på energi- och effektoptimering av fastigheter. Ferroamps intelligenta mikronät kopplar ihop och styr solpaneler, elbilsladdning och batterilager så att nyttan för fastighetsägaren maximeras. Det skalbara systemet ger kontroll och gör det lönsamt och enkelt för företag och privatpersoner att delta i den gröna energiomställningen.
Ferroamps aktie (FERRO) handlas på Nasdaq First North Growth Market med G&W Fondkommission som Certified Advisor (e-post ca@gwkapital.se, telefon 08-503 000 50).