SUBSTANSVÄRDE – 31 oktober 2026
2026-11-03 08:00:00
Flerie AB:s substansvärde uppgick den 31 oktober 2026 till 3 102 miljoner kronor och substansvärde per aktie uppgick till 34,72 SEK. Avkastning på substansvärde per aktie under månaden uppgick till -3,3 %.
| Allokering av substansvärde | Andel av portföljbolag | Verkligt värde (MSEK) | Del av substans-värde per aktie (SEK) | Andel av substansvärde |
| Product Development | ||||
| Lipum | 100 % | 348 | 3,90 | 11,2 % |
| Prokarium | 50 % | 294 | 3,29 | 9,5 % |
| Atrogi | 47 % | 215 | 2,40 | 6,9 % |
| KAHR Medical | 34 % | 211 | 2,36 | 6,8 % |
| Microbiotica | 10 % | 189 | 2,12 | 6,1 % |
| Bonsai Biotherapeutics | 100 % | 158 | 1,76 | 5,1 % |
| AnaCardio | 9 % | 105 | 1,18 | 3,4 % |
| Xspray Pharma | 17 % | 93 | 1,04 | 3,0 % |
| Xintela | 60 % | 77 | 0,86 | 2,5 % |
| Mendus | 22 % | 72 | 0,80 | 2,3 % |
| Geneos Therapeutics | 12 % | 70 | 0,79 | 2,3 % |
| EpiEndo Pharmaceuticals | 9 % | 54 | 0,61 | 1,8 % |
| Vitara Biomedical | 9 % | 50 | 0,56 | 1,6 % |
| Buzzard Pharmaceuticals | 15 % | 33 | 0,37 | 1,1 % |
| Goldcup 40330 (tidigare Biosergen) | 100 % | 21 | 0,24 | 0,7 % |
| Strike Pharma | 29 % | 20 | 0,23 | 0,7 % |
| Amarna Therapeutics | 58 % | 11 | 0,12 | 0,4 % |
| Totalt | 2 022 | 22,63 | 65,2 % | |
| Commercial Growth | ||||
| Symcel | 30 % | 211 | 2,36 | 6,8 % |
| NorthX Biologics | 61 % | 202 | 2,26 | 6,5 % |
| Chromafora | 29 % | 149 | 1,67 | 4,8 % |
| Nanologica | 50 % | 27 | 0,30 | 0,9 % |
| Frontier Biosolutions | 2 % | 26 | 0,30 | 0,9 % |
| Bohus Biotech | 45 % | 22 | 0,25 | 0,7 % |
| Totalt | 637 | 7,13 | 20,5 % | |
| Tillgångar och skulder hänförliga till portföljbolag | 125 | 1,40 | 4,0 % | |
| Övriga tillgångar och skulder | 318 | 3,56 | 10,2 % | |
| Substansvärde | 3 102 | 34,72 | 100,0 % | |