Tisdag 20 Oktober | 10:16:07 Europe / Stockholm
Est. tid*
2027-02-02 07:30 Bokslutskommuniké 2026
2026-10-20 07:30 Kvartalsrapport 2026-Q3
2026-07-15 - Kvartalsrapport 2026-Q2
2026-04-22 - X-dag ordinarie utdelning HAKI B 0.50 SEK
2026-04-22 - X-dag ordinarie utdelning HAKI A 0.50 SEK
2026-04-21 - Årsstämma
2026-04-21 - Kvartalsrapport 2026-Q1
2026-02-05 - Bokslutskommuniké 2025
2025-10-22 - Kvartalsrapport 2025-Q3
2025-07-15 - Kvartalsrapport 2025-Q2
2025-04-30 - X-dag ordinarie utdelning HAKI B 0.50 SEK
2025-04-30 - X-dag ordinarie utdelning HAKI A 0.50 SEK
2025-04-29 - Årsstämma
2025-04-29 - Kvartalsrapport 2025-Q1
2025-02-05 - Bokslutskommuniké 2024
2024-10-29 - X-dag halvårsutdelning HAKI A 0.45
2024-10-29 - X-dag halvårsutdelning HAKI B 0.45
2024-10-23 - Kvartalsrapport 2024-Q3
2024-07-12 - Kvartalsrapport 2024-Q2
2024-04-23 - X-dag halvårsutdelning HAKI B 0.45
2024-04-23 - X-dag halvårsutdelning HAKI A 0.45
2024-04-22 - Årsstämma
2024-04-22 - Kvartalsrapport 2024-Q1
2024-02-07 - Bokslutskommuniké 2023
2023-10-27 - X-dag halvårsutdelning HAKI B 0.4
2023-10-27 - X-dag halvårsutdelning HAKI A 0.4
2023-10-25 - Kvartalsrapport 2023-Q3
2023-07-19 - Kvartalsrapport 2023-Q2
2023-04-26 - X-dag halvårsutdelning HAKI B 0.4
2023-04-26 - X-dag halvårsutdelning HAKI A 0.4
2023-04-25 - Årsstämma
2023-04-25 - Kvartalsrapport 2023-Q1
2023-02-08 - Bokslutskommuniké 2022
2022-10-27 - Kvartalsrapport 2022-Q3
2022-07-15 - Kvartalsrapport 2022-Q2
2022-04-29 - X-dag ordinarie utdelning HAKI B 0.75 SEK
2022-04-29 - X-dag ordinarie utdelning HAKI A 0.75 SEK
2022-04-28 - Årsstämma
2022-04-28 - Kvartalsrapport 2022-Q1
2022-02-04 - Bokslutskommuniké 2021
2021-10-22 - Kvartalsrapport 2021-Q3
2021-07-16 - Kvartalsrapport 2021-Q2
2021-04-22 - X-dag ordinarie utdelning HAKI B 0.00 SEK
2021-04-22 - X-dag ordinarie utdelning HAKI A 0.00 SEK
2021-04-21 - Årsstämma
2021-04-21 - Kvartalsrapport 2021-Q1
2021-02-05 - Bokslutskommuniké 2020
2020-10-23 - Kvartalsrapport 2020-Q3
2020-07-15 - Kvartalsrapport 2020-Q2
2020-04-23 - X-dag ordinarie utdelning HAKI B 0.00 SEK
2020-04-23 - X-dag ordinarie utdelning HAKI A 0.00 SEK
2020-04-22 - Årsstämma
2020-04-22 - Kvartalsrapport 2020-Q1
2020-02-06 - Bokslutskommuniké 2019
2019-10-25 - Kvartalsrapport 2019-Q3
2019-07-16 - Kvartalsrapport 2019-Q2
2019-06-07 - X-dag ordinarie utdelning HAKI B 0.50 SEK
2019-06-07 - X-dag ordinarie utdelning HAKI A 0.50 SEK
2019-04-29 - Årsstämma
2019-04-29 - Kvartalsrapport 2019-Q1
2019-02-06 - Bokslutskommuniké 2018
2018-10-26 - Kvartalsrapport 2018-Q3
2018-07-16 - Kvartalsrapport 2018-Q2
2018-04-27 - X-dag ordinarie utdelning HAKI A 0.00 SEK
2018-04-27 - X-dag ordinarie utdelning HAKI B 0.00 SEK
2018-04-24 - Årsstämma
2018-04-24 - Kvartalsrapport 2018-Q1
2018-02-09 - Bokslutskommuniké 2017
2017-10-27 - Kvartalsrapport 2017-Q3
2017-08-17 - Kvartalsrapport 2017-Q2
2017-04-27 - X-dag ordinarie utdelning HAKI A 0.00 SEK
2017-04-27 - X-dag ordinarie utdelning HAKI B 0.00 SEK
2017-04-26 - Årsstämma
2017-04-26 - Kvartalsrapport 2017-Q1
2017-02-07 - Bokslutskommuniké 2016
2016-10-26 - Kvartalsrapport 2016-Q3
2016-08-17 - Kvartalsrapport 2016-Q2
2016-04-27 - Årsstämma
2016-04-27 - Kvartalsrapport 2016-Q1
2016-04-24 - X-dag ordinarie utdelning HAKI B 0.00 SEK
2016-04-24 - X-dag ordinarie utdelning HAKI A 0.00 SEK
2016-02-05 - Bokslutskommuniké 2015
2015-10-23 - Kvartalsrapport 2015-Q3
2015-08-21 - Kvartalsrapport 2015-Q2
2015-04-24 - X-dag ordinarie utdelning HAKI B 0.00 SEK
2015-04-24 - X-dag ordinarie utdelning HAKI A 0.00 SEK
2015-04-23 - Årsstämma
2015-04-23 - Kvartalsrapport 2015-Q1
2015-02-04 - Bokslutskommuniké 2014
2014-10-23 - Kvartalsrapport 2014-Q3
2014-08-19 - Kvartalsrapport 2014-Q2
2014-04-24 - X-dag ordinarie utdelning HAKI B 0.00 SEK
2014-04-24 - X-dag ordinarie utdelning HAKI A 0.00 SEK
2014-04-23 - Årsstämma
2014-04-23 - Kvartalsrapport 2014-Q1
2014-02-04 - Bokslutskommuniké 2013
2013-10-23 - Kvartalsrapport 2013-Q3
2013-08-23 - Kvartalsrapport 2013-Q2
2013-04-24 - X-dag ordinarie utdelning HAKI B 0.00 SEK
2013-04-24 - X-dag ordinarie utdelning HAKI A 0.00 SEK
2013-04-23 - Årsstämma
2013-04-23 - Kvartalsrapport 2013-Q1
2013-01-28 - Bokslutskommuniké 2012
2012-10-24 - Kvartalsrapport 2012-Q3
2012-08-21 - Kvartalsrapport 2012-Q2
2012-04-25 - Årsstämma
2012-04-25 - Kvartalsrapport 2012-Q1
2012-01-25 - Bokslutskommuniké 2011
2011-10-27 - Kvartalsrapport 2011-Q3
2011-08-17 - Kvartalsrapport 2011-Q2
2011-04-29 - X-dag ordinarie utdelning HAKI B 1.50 SEK
2011-04-29 - X-dag ordinarie utdelning HAKI A 1.50 SEK
2011-04-28 - Årsstämma
2011-04-28 - Kvartalsrapport 2011-Q1
2011-01-26 - Bokslutskommuniké 2010
2010-10-25 - Kvartalsrapport 2010-Q3
2010-08-16 - Kvartalsrapport 2010-Q2
2010-04-23 - X-dag ordinarie utdelning HAKI B 1.00 SEK
2010-04-23 - X-dag ordinarie utdelning HAKI A 1.00 SEK
2010-04-22 - Årsstämma
2010-04-22 - Kvartalsrapport 2010-Q1
2010-01-27 - Bokslutskommuniké 2009
2009-10-19 - Kvartalsrapport 2009-Q3
2009-08-17 - Kvartalsrapport 2009-Q2
2009-04-23 - X-dag ordinarie utdelning HAKI B 2.00 SEK
2009-04-23 - X-dag ordinarie utdelning HAKI A 2.00 SEK
2009-04-22 - Årsstämma
2009-04-22 - Kvartalsrapport 2009-Q1
LandSverige
ListaSmall Cap Stockholm
SektorFinans
IndustriInvesteringar
HAKI Safety är en industrikoncern som erbjuder säkerhetsprodukter och lösningar på tillfälliga arbetsplatser inom infrastruktur, energi, industri och bygg. Bolaget tillhandahåller ett utbud av produkter och lösningar inom systemställningar, arbetsplatssäkerhet, digitala lösningar samt tekniskt stöd. Bolaget bildades 1989 som en avknoppning från Skåne-Gripen och har sitt huvudkontor i Malmö.

Analysera bolaget i Börsdata!

All ägardata du vill ha finns i Holdings!

Delårsrapport juli–september 2026 – HAKI Safety AB (publ)

2026-10-20 07:30:00

”Växer med nyförvärvet Combisafe”, Sverker Lindberg, VD och koncernchef

Tredje kvartalet 2026

  • Nettoomsättningen ökade med 8 procent till 311 Mkr (288). Organiskt minskade omsättningen med 4 procent. Förvärv påverkade positivt med 11 procent, liksom valutakurser som hade en positiv nettoeffekt om 1 procent.
  • Justerad EBITA uppgick till 14 Mkr (24). Som tidigare kommunicerats påverkar nyförvärvet Combisafe resultatet negativt tills omstruktureringarna och integrationen har fått fullt genomslag.
  • Rörelseresultatet uppgick till 37 Mkr (30). Jämförelsestörande poster hade en positiv nettoeffekt om 26 Mkr (9).
  • Kostnaderna för omstruktureringarna och integrationen av Combisafe beräknas uppgå till cirka 26 Mkr, varav 17 Mkr belastade det tredje kvartalet. Resultatet påverkades positivt med 36 Mkr då förvärvade tillgångars värde översteg köpeskillingen. Omvärdering av tilläggsköpeskillingar påverkade resultatet positivt med 10 Mkr (9).
  • Nettoresultatet efter skatt uppgick till 28 Mkr (32).
  • Periodens kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till 3 Mkr (1).
  • I början av juli slutfördes förvärvet av Combisafe, en ledande aktör inom fallskyddsprodukter med bred geografisk närvaro i Europa samt ett varumärke med starkt renommé. En uppdatering om de omstrukturerings- och integrationsåtgärder som genomförts samt deras effekter kommunicerades i slutet av september.
  • Koncernen kommunicerade uppdaterade finansiella mål i juli.


Januari–september 2026

  • Nettoomsättningen ökade med 10 procent till 960 Mkr (875). Organiskt ökade omsättningen med 6 procent. Förvärv och avyttringar hade en positiv nettoeffekt om 5 procent. Valutakurser hade en negativ nettoeffekt om 1 procent.
  • Justerad EBITA uppgick till 54 Mkr (50).
  • Rörelseresultatet uppgick till 66 Mkr (50).
  • Nettoresultatet efter skatt uppgick till 42 Mkr (29).
  • Periodens kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till 74 Mkr (21).
  • Resultat per aktie före och efter utspädning uppgick till 1,41 kr (0,97).


Väsentliga händelser efter periodens slut

  • Tomas Hilmarsson, koncernens nuvarande ekonomi- och finansdirektör, utsågs till ny VD och koncernchef, med tillträde den 1 november 2026. Han efterträder Sverker Lindberg, som i maj meddelade att han avser att lämna sin anställning.
FINANSIELLT SAMMANDRAG2026 Q32025 Q32026 Q1-Q32025 Q1-Q3
Nettoomsättning311288960875
Bruttoresultat118107356314
Justerad EBITA14245450
Rörelseresultat37306650
Resultat före skatt32354832
Nettoresultat28324229
     
Nettoomsättning, tillväxt %8141015
Bruttomarginal, %37,937,237,135,9
Justerad EBITA, %4,58,35,65,7
Rörelsemarginal, %11,910,46,95,7
Resultat per aktie, före och efter utspädning, kr0,941,071.410,97
Kassaflöde från den löpande verksamheten, Mkr317421
Finansiell nettoskuld, Mkr375377375377
Finansiell nettoskuld / Justerad EBITDA exkl. IFRS 16, ggr2,82,72,82,7
Soliditet, %49454945