WS WeSports Group: Rapportkommentar Q2'26
WeSports redovisade rekordhög nettoomsättning och EBITA i det andra kvartalet. Totala intäkter uppgick till 1 177,8 MSEK (761,6), varav nettoomsättningen uppgick till 1 177,6 MSEK (761,4), och övriga rörelseintäkter till 0,2 MSEK (0,2). Bruttoresultatet uppgick till 436,8 MSEK (273,2), motsvarande en bruttomarginal om 37,1 % (35,9). Lönsamheten, mätt som EBITA, uppgick till 76,6 MSEK (50,6). Det justerade fria kassaflödet exkluderat förvärv uppgick till 41,1 (25,3).
Oerhört starkt momentum i affären
WeSports redovisade ytterligare ett starkt kvartal som överträffade våra förväntningar. Nettoomsättningen ökade med 54,7 % till 1 177,6 MSEK, varav 21,6 % organiskt trots ett starkt jämförelsekvartal. Bruttomarginalen ökade till 37,1 % (35,9), vilket stöds av en högre andel egna- och kontrollerade varumärken. Justerad EBITA uppgick till 88,0 MSEK (56,5), motsvarande en marginal om 7,5 % (7,4). Den goda lönsamhetsutvecklingen gynnades av den starka omsättningstillväxten, förbättrade produktmarginaler samt ökad hävstång på rörliga kostnader såsom marknadsföring och betalningskostnader. Om förvärvade enheter skulle vara en del av WeSports de senaste tolv månaderna, uppgår nettoomsättningen till 4 250 MSEK och EBITA till 290 MSEK, motsvarande en marginal om 6,8 %.
Ligger före de ambitiösa finansiella målen
WeSports har en mycket ambitiös finansiell målsättning. Bolaget ämnar uppnå en nettoomsättning om 10 miljarder SEK till och med 2031, med en EBITA-marginal om 7–8 % på medellång sikt. Den starka organiska utvecklingen, den successiva realiseringen av synergier och en fortsatt aktiv förvärvsagenda innebär att bolaget redan idag utvecklas snabbare än den tillväxtbana som krävs för att nå målsättningarna. Bolaget beskriver att förvärvspipelinen fortsatt är stark, vilket tillsammans med en solid finansiell position skapar goda förutsättningar att genomföra ytterligare selektiva förvärv. Vi bedömer att en betydande del av det framtida värdeskapandet sannolikt kommer att ske genom förvärv, men har valt att inte inkludera dessa i våra estimat till följd av osäkerhet kring tidpunkt, frekvens och omfattning.
Outlook
Efter kvartalet har vi valt att revidera upp våra estimat för 2026–2027, primärt mot bakgrund av det starka kvartalet relativt våra prognoser samt förvärvet av Elite Fitness. Nettoomsättningen höjs med 4,3 % respektive 4,6 % för 2026/2027, medan EBITA höjs med 5,3 % respektive 7,1 % 2026/2027 (se fullständig motivering på sida 11). De högre marginalestimaten speglar till stor del en högre bruttomarginal, drivet av en större effekt än tidigare väntat från egna- och kontrollerade varumärken i de senast förvärvade bolagen. På våra reviderade estimat handlas WeSports till EV/EBITA 7,2x/5,7x på 2026/2027, vilket är en av de lägsta värderingarna bland våra jämförelsebolag. Motsvarande multiplar för jämförelsebolagen (på EBIT-nivå) uppgår till 14,5x/13,2x på 2026/2027, vilket innebär en värderingsrabatt för WeSports. Vi bedömer däremot att en viss rabatt är motiverad till följd av bolagets begränsade track record som noterad koncern samt att en del av koncernens kassaflöden tillfaller minoritetsägare i dotterbolagen. Vi ser potential för multipelexpansion över tid, men ser trots en defensiv multipel en betydande uppsida i aktien. Baserat på en värdering om 9x EBITA på koncernnivå uppgår vårt motiverade värde till 93,1 SEK per aktie för 2026E samt 111,6 SEK per aktie för 2027E, motsvarande en uppsida om 34,9 % respektive 61,7 %.
Läs den fullständiga analysen här