Adapt Equity blir ny ägare i Klimator och styrelseledamot Anders Oscarsson ökar sitt innehav ytterligare
Klimator AB (publ) ("Klimator" eller "Bolaget") meddelar att investmentbolaget Adapt Equity Nordic AB har förvärvat 700 000 aktier i Bolaget och därmed blir ny aktieägare med cirka 2,0 procent av kapital och röster. Samtidigt ökar styrelseledamoten Anders Oscarsson sitt innehav med 100 000 aktier. Förvärven möjliggörs genom att Bolagets grundare Jörgen Bogren och Torbjörn Gustavsson säljer 400 000 aktier vardera. Priset uppgår till 3,81 SEK per aktie, motsvarande totalt cirka 3,05 MSEK.
Adapt Equity är ett familjeägt investmentbolag som investerar långsiktigt i bolag som minskar klimatrelaterade risker för människor och samhälle, med fokus på områden som infrastruktur, logistik och vatten. Klimators vägväderdata och sensorteknologi, som bidrar till säkrare vägar och en mer effektiv vinterväghållning när vädret blir mer extremt, ligger väl i linje med den inriktningen.
"Klimator kopplar tydligt an till vår tes om anpassning. Vi tror på bolaget långsiktigt och ser vår roll som en engagerad ägare", säger Max Karlsson på Adapt Equity.
"Jag tror starkt på Klimators position och de möjligheter som finns framåt, och ser positivt på möjligheten att öka mitt ägande i bolaget", säger Anders Oscarsson, styrelseledamot i Klimator. Efter förvärvet innehar Anders Oscarsson 674 779 aktier, motsvarande cirka 1,9 procent av kapital och röster.
Jörgen Bogren och Torbjörn Gustavsson kvarstår som två av Bolagets största aktieägare med 3 960 000 respektive 3 800 000 aktier, motsvarande cirka 11,3 respektive 10,8 procent av kapital och röster.
"Att få in en långsiktig ägare med tydligt fokus på klimatanpassning är värdefullt för Klimator, och vi ser positivt på att bidra till att göra det möjligt. Vi är fortsatt stora ägare och lika engagerade i bolagets utveckling", säger Jörgen Bogren och Torbjörn Gustavsson.