Klimator inleder rekrytering av heltidsanställd CFO
Klimator inleder rekrytering av en ny Chief Financial Officer, CFO, som ska vara med och driva bolagets fortsatta utveckling och tillväxtresa.
Bakgrunden är att Klimators nuvarande CFO, Lars Brodal, successivt kommer att minska sitt engagemang för andra åtaganden. Klimator är i en tillväxtfas och har framåt ett behov av en heltidsarbetande CFO och för att säkerställa en välplanerad övergång och fortsatt stark finansiell styrning påbörjas därför processen med att hitta en efterträdare.
Klimators nya CFO kommer att få en central roll i bolagets ledning och ansvara för Klimators finansiella strategi, rapportering, styrning och kapitalmarknadsrelaterade frågor. Rollen innebär ett nära samarbete med VD, styrelse och ledningsgrupp, med fokus på bolagets långsiktiga affärsmål.
Lars har varit en starkt bidragande person i Klimators omställning och utveckling. Vi har arbetat nära varandra under manga år, och jag uppskattar hans erfarenhet, engagemang och förmåga att bidra med stabilitet och finansiell kunskap i viktiga skeden för bolaget. När Lars nu önskar minska sitt åtagande vill vi säkerställa en genomtänkt och trygg övergång, samtidigt som vi förbereder Klimator för nästa fas i bolagets utveckling, säger Emil Danielsson, VD Klimator
Rekryteringsprocessen inleds omgående. Lars kommer att finnas kvar under en övergångsperiod för att säkerställa kontinuitet och en smidig överlämning, som förväntas ske under första kvartalet 2027.