Torsdag 29 Oktober | 23:20:55 Europe / Stockholm
Est. tid*
2026-05-29 - X-dag ordinarie utdelning KRU 20.00 PLN
2026-05-26 - Årsstämma
2025-07-09 - X-dag ordinarie utdelning KRU 18.00 PLN
2025-06-23 - Årsstämma
2025-01-30 - Extra Bolagsstämma
2024-05-14 - X-dag ordinarie utdelning KRU 18.00 PLN
2023-09-06 - X-dag ordinarie utdelning KRU 15.00 PLN
2022-04-20 - X-dag ordinarie utdelning KRU 13.00 PLN
2021-06-23 - X-dag ordinarie utdelning KRU 11.00 PLN
LandPolen
SektorFinans
IndustriÖvriga finansiella tjänster
Kruk är verksamma inom finanssektorn. Bolaget köper låneportföljer bestående av både konsumentkrediter och företagslån samt inkasserar förfallna fordringar för andras räkning. Bolaget erbjuder även lösningar rörande hantering av andra företags hela skuld- och fordringsportföljer. Öst- och Centraleuropa är viktiga marknader. Huvudkontoret ligger i Wrocław, Polen.

All ägardata du vill ha finns i Holdings!

Interim Reports 3Q 2026

2026-10-27 17:46:00

The Management Board of KRUK S. A. publishes KRUK Group’s report for the period January 1st- September 30th, 2026, issued on October 27th, 2026.

The report consists of three parts:

  1. KRUK Group FS Q3 2026_1part
  2. KRUK FS Q3 2026_2part
  3. KRUK's Q3 2026 additional information_3part

Financial highlights

Financial highlightsPLN ‘000EUR ‘000
For the period1 Jan–30 Sep 2026
unaudited
1 Jan–30 Sep 2025
unaudited
1 Jan–30 Sep 2026
unaudited
1 Jan–30 Sep 2025
unaudited
Revenue2,299,2112,403,047537,199567,225
Operating profit1,110,6891,218,959259,507287,728
Profit before tax794,419891,035185,612210,323
Net profit attributable to owners of the Parent752,869876,620175,904206,921
Net cash from (used in) operating activities648,528427,693151,525100,954
Purchase of debt portfolios at prices determined
under the agreement
1,211,6331,426,964283,092336,826
Cash recoveries2,970,6512,920,909694,077689,463
Net cash from (used in) investing activities(100,294)(56,349)(23,433)(13,301)
Net cash from (used in) financing activities(495,463)(271,908)(115,762)(64,182)
Net change in cash52,77199,43612,33023,471
Diluted earnings per share (PLN/EUR)36.4442.948.5110.14
Average number of shares (‘000)19,52219,39619,52219,396
Earnings per share (PLN/EUR)38.5745.209.0110.67
     
As at30 Sep 2026
unaudited
31 Dec 202530 Sep 2026
unaudited
31 Dec 2025
Total assets13,791,71813,032,1733,158,0233,083,297
Non-current liabilities6,972,1737,075,7991,596,4861,674,072
Current liabilities1,015,690629,910232,572149,031
Equity5,803,8555,326,4641,328,9651,260,194
Share capital19,54319,4924,4754,612
Book value per ordinary share296.98273.2668.0064.65


The interim report for the third quarter has not been reviewed by the company’s auditor.