Kommentar: NAXS saminvesterar 5 MSEK i Osprey, global plattform inom metallpulver förvärvad från Sandvik
Lärkberget AB (Nasdaq: LARK) noterar att NAXS AB (publ), i vilket Lärkberget äger 12,9 procent av aktierna, idag meddelat att bolaget investerat 5 MSEK i Osprey tillsammans med Mimir. Osprey har förvärvats från Sandvik genom en carve-out och etableras enligt NAXS som en fristående global plattform inom gasatomiserade metallpulver, med exponering mot slutmarknader som försvar, rymd, medicinteknik och energi.
Osprey har mer än 50 års erfarenhet av atomiseringsteknik och levererar material till bland annat additiv tillverkning (3D-printing i metall) och formsprutning av metallpulver. Mimir är en Stockholmsbaserad tillväxtinvesterare med inriktning på carve-outs, och NAXS är sedan tidigare investerare i Mimirs två fonder. Investeringen görs genom ett separat bolag (SPV), vilket medför en vinstdelningsmekanism vid realisering av eventuell vinst.
"Osprey är NAXS andra saminvestering tillsammans med Mimir sedan september, efter Euroatlas. Investeringen ligger i linje med NAXS uttalade strategi att investera kapital selektivt i nya möjligheter, och vi följer utvecklingen med intresse som aktieägare."
Lärkberget följer utvecklingen i NAXS och dess portföljinnehav löpande.
För mer information, se NAXS pressmeddelande (offentliggjort den 5 oktober) samt www.naxs.se.