Onsdag 16 September | 16:48:49 Europe / Stockholm

All ägardata du vill ha finns i Holdings!

Linjemontage publicerar prospekt och offentliggör pris inför erbjudande till allmänheten och noteringen av dess aktier på Nasdaq Stockholm

2026-09-16 13:00:00

EJ FÖR PUBLICERING, DISTRIBUTION ELLER OFFENTLIGGÖRANDE, DIREKT ELLER INDIREKT, I ELLER TILL USA, KANADA, JAPAN, SYDAFRIKA ELLER AUSTRALIEN, ELLER I NÅGOT ANNAT LAND DÄR PUBLICERINGEN, DISTRIBUTIONEN ELLER OFFENTLIGGÖRANDET SKULLE VARA OTILLÅTEN ELLER KRÄVA REGISTRERING ELLER ANDRA ÅTGÄRDER

Linjemontage i Grästorp Aktiebolag (publ) ("Linjemontage" eller "Bolaget"), en av Sveriges ledande helhetsleverantörer ("EPC")[1] inom kraftinfrastruktur, offentliggjorde den 9 september 2026 sin avsikt att genomföra ett erbjudande av Bolagets aktier till allmänheten ("Erbjudandet") samt att ansöka om upptagande till handel av aktierna på Nasdaq Stockholm (tillsammans med Erbjudandet, "Noteringen"). Linjemontage har i samband med Erbjudandet upprättat ett prospekt som idag har godkänts av Finansinspektionen och publicerats av Bolaget. Vidare offentliggör Bolaget härmed även priset i Erbjudandet. Anmälningsperioden för Erbjudandet till allmänheten inleds den 17 september 2026 och handeln i Bolagets aktier förväntas inledas den 25 september 2026 på Nasdaq Stockholm.

Erbjudandet i sammandrag

  • Aktierna kommer att erbjudas till allmänheten i Sverige och till institutionella investerare i Sverige och i vissa andra jurisdiktioner i enlighet med gällande regler och tillämpliga undantag.
  • Aktierna i Erbjudandet erbjuds av Kalpataru Power Transmission Sweden AB ("Kalpataru Sweden") och vissa andra säljande aktieägare[2] (de "Säljande Aktieägarna"). För mer information om de Säljande Aktieägarna, se prospektet.
  • Tredje AP-fonden och Unionen (tillsammans ”Cornerstone-investerarna”) har, med förbehåll för vissa villkor, åtagit sig att förvärva aktier i Erbjudandet för ett sammanlagt belopp om 290 miljoner SEK.
  • Erbjudandet består av högst 14 311 620 befintliga aktier, vilket motsvarar cirka 27,9 procent av det totala antalet aktier och röster i Linjemontage (exklusive Övertilldelningsoptionen, enligt definitionen nedan).
  • Erbjudandet utgörs enbart av befintliga aktier och Bolaget kommer således inte tillföras någon likvid från Erbjudandet.
  • Det slutliga priset i Erbjudandet har fastställts till 46 SEK per aktie ("Erbjudandepriset"), motsvarande en värdering om 2 356 557 000 kronor (motsvarande det totala marknadsvärdet av samtliga aktier i Bolaget).
  • Kalpataru Sweden kommer att lämna en övertilldelningsoption ("Övertilldelningsoptionen") till Sole Global Coordinator och Joint Bookrunners, vilket innebär att Sole Global Coordinator och Joint Bookrunners senast 30 dagar från första dag för handel i Bolagets aktie på Nasdaq Stockholm har rätt att begära att ytterligare högst 2 146 743 befintliga aktier förvärvas från Kalpataru Sweden, motsvarande högst 15 procent av totala antalet aktier i Erbjudandet.
  • Förutsatt att Övertilldelningsoptionen utnyttjas till fullo kommer Erbjudandet att omfatta totalt 16 458 363 aktier, vilket motsvarar cirka 32,1 procent av det totala antalet aktier och röster i Linjemontage.
  • Det totala värdet av Erbjudandet uppgår till cirka 658,3 miljoner SEK. Värdet av Övertilldelningsoptionen uppgår till cirka 98,8 miljoner SEK.
  • De Säljande Aktieägarna, samt medlemmar av styrelsen och koncernledningen har i samband med Erbjudandet ingått sedvanliga lock-up-åtaganden. Lock-up-perioden är 360 dagar från första dagen för handel för de Säljande Aktieägarna, samt medlemmar av styrelsen och koncernledningen.
  • Anmälningsperioden för allmänheten i Sverige är 17 september – 24 september 2026.
  • Anmälningsperioden för institutionella investerare är 17 september – 24 september 2026.
  • Första dag för handel på Nasdaq Stockholm förväntas inledas den 25 september 2026 under kortnamnet (ticker) "LMGAB".
  • Ett prospekt som innehåller de fullständiga villkoren för Erbjudandet har idag publicerats på Linjemontages webbplats (www.linjemontage.com) och på Sole Global Coordinator och Joint Bookrunners respektive webbplatser (www.abgsc.com) och (www.paretosec.com).

Anders Åkerberg, VD på Linjemontage, kommenterar:
"Linjemontage tar nu nästa steg mot en notering på Nasdaq Stockholm den 25 september. Vi har under många år byggt en skalbar verksamhet med en betydande och diversifierad orderbok, långvariga kundrelationer och en bevisad förmåga att leverera lönsam tillväxt. Med omfattande investeringar i det nordiska elnätet att vänta under många år framöver är vårt fokus nu att fortsätta utveckla verksamheten och stärka vår position som en av de ledande EPC-leverantörerna inom kraftinfrastruktur i Norden. Jag ser fram emot att välkomna nya aktieägare till Linjemontage och fortsätta vår utveckling tillsammans med våra medarbetare och kunder."

Ramesh Bhootra, styrelseordförande i Linjemontage, kommenterar:
"Linjemontage går in i nästa fas med en ledande position i Sverige, en stark finansiell utveckling och en erfaren organisation med förmåga att tillvarata de betydande möjligheter som ligger framför bolaget. Vi har stort förtroende för ledningsgruppen och dess förmåga att fortsätta leverera på bolagets långsiktiga strategi. En notering på Nasdaq Stockholm är ett naturligt nästa steg för Linjemontage, som breddar ägarbasen och skapar en stark grund för bolagets fortsatta utveckling och långsiktiga värdeskapande."

Bakgrund och motiv till Erbjudandet
Linjemontages styrelse och dess majoritetsägare, Kalpataru Sweden, ett helägt dotterbolag till Kalpataru Projects International Limited ("Kalpataru India"), anser att Noteringen är ett strategiskt nästa steg i Linjemontages utveckling. Noteringen förväntas öka Bolagets synlighet, trovärdighet och varumärkeskännedom bland kunder, samarbetspartners och medarbetare, samt stödja Linjemontages långsiktiga ambition att stärka sin position i Norden som en av de ledande EPC-leverantörerna inom kraftinfrastruktur. En noterad miljö bidrar också till ökad transparens och utgör en stabil plattform för långsiktigt värdeskapande, samtidigt som aktieägarbasen breddas. Kalpataru Sweden har uttryckt en avsikt att kvarstå som en långsiktig huvudägare och fortsätta stödja Bolagets strategiska utveckling efter genomförandet av Erbjudandet.

Om Linjemontage
Linjemontage är en svensk renodlad EPC-leverantör inom kraftinfrastruktur som möjliggör moderniseringen och utbyggnaden av elnätet i Sverige och Norge. Med över tre decenniers erfarenhet har Bolaget etablerat en ledande position i Sverige avseende marknadsandel och lönsamhet. Linjemontage är en av få renodlade aktörer i Sverige med uteslutande fokus på energi, där de levererar projekt inom ställverk samt transmissions- och distributionsnät över hela spänningsintervallet. Bolagets kunder inkluderar nationella stamnätsoperatörer som Svenska kraftnät och Statnett, regionala distributionsbolag som Ellevio, Vattenfall Eldistribution och E.ON, samt industriella kunder som Volvo och LKAB, liksom datacenter.

Bolaget är verksamt inom två huvudsakliga områden av kraftinfrastruktur: ställverk, samt transmissions- och distributionsnät. Portföljen omfattar både nybyggnadsprojekt och renovering av befintliga anläggningar. Linjemontage har omfattande erfarenhet av att designa, projektera och bygga ställverk upp till 400 kV och bedömer att Bolaget är bland de få entreprenörer som kan leverera kabelprojekt upp till 400 kV.[3] Typiska ställverks- och transmissionsprojekt varierar från cirka 50 miljoner SEK till 500 miljoner SEK, medan större transmissionsprojekt kan överstiga 500 miljoner SEK.

Linjemontage grundades 1993 och har gradvis utvecklats från en regional nättjänstleverantör till en specialiserad svensk EPC-leverantör verksam på elnätsmarknaden i Sverige och Norge med stark högspänningskompetens. Bolaget bedriver verksamhet från 19 kontor i Sverige, två i Norge och ett i Kroatien, och har nyligen etablerat ett verksamhetscenter i Indien som förväntas tillhandahålla ingenjörsstöd till projekt i Sverige och Norge. Under 2024 vann Linjemontage sitt hittills största projekt, ett transmissionsprojekt för Svenska kraftnät värderat till cirka 1 miljard SEK, följt under 2026 av ett 400 kV ställverksprojekt för Svenska kraftnät värderat till cirka 779 miljoner SEK.

För räkenskapsåret som avslutades den 31 mars 2026 uppgick Linjemontages nettoomsättning till 3 225 miljoner SEK, med en justerad EBITA om 245 miljoner SEK, motsvarande en justerad EBITA-marginal om 7,6 procent. Per den 30 juni 2026 hade Bolaget en orderbok om 4 349 miljoner SEK. Finansiell information för räkenskapsåren som avslutades den 31 mars 2025 och 31 mars 2026 samt tremånadersperioden som avslutades den 30 juni 2026 (med jämförande siffror för motsvarande period under 2025) kommer att inkluderas i prospektet.

Preliminär tidplan

Anmälningsperiod för allmänheten i Sverige17 september – 24 september 2026
Anmälningsperiod för institutionella investerare17 september – 24 september 2026
Första dag för handel i Linjemontages aktier på Nasdaq Stockholm25 september 2026
Likviddag29 september 2026

Prospekt
Bolaget har upprättat ett prospekt på engelska i samband med Noteringen. Prospektet innehåller de fullständiga villkoren för Erbjudandet och är tillgängligt på Linjemontages webbplats (www.linjemontage.com) och på Sole Global Coordinator och Joint Bookrunners respektive webbplatser (www.abgsc.com) och (www.paretosec.com). Prospektet kommer också att finnas tillgängligt i Finansinspektionens prospektregister (https://fi.se/sv/vara-register/prospektregistret/).

Prospektet har upprättats i enlighet med Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2017/1129 ("Prospektförordningen"). Prospektet har godkänts av Finansinspektionen, som är den svenska nationella behöriga myndigheten enligt Prospektförordningen. Finansinspektionen godkänner prospektet enbart i så måtto att det uppfyller de krav på fullständighet, begriplighet och konsekvens som anges i Prospektförordningen. Godkännandet bör inte betraktas som en rekommendation av Bolaget eller av de värdepapper som beskrivs i prospektet. Finansinspektionen garanterar inte att sakuppgifterna i prospektet är riktiga eller fullständiga. Varje investerare uppmanas att göra en egen bedömning av huruvida det är lämpligt att investera i Bolagets aktier.

Stabiliseringsåtgärder
I samband med Erbjudandet kommer ABG Sundal Collier AB på uppdrag av Joint Bookrunners att agera som stabiliseringsagent ("Stabiliseringsagenten") och får, i den utsträckning det är tillåtet enligt EU:s marknadsmissbruksförordning 596/2014 ("MAR"), genomföra transaktioner i syfte att stabilisera, upprätthålla eller annars stödja marknadspriset på Bolagets aktier, i upp till 30 dagar från det att handeln i Bolagets aktier inleds på Nasdaq Stockholm. Stabiliseringsagenten kan komma att övertilldela aktier eller genomföra transaktioner i syfte att upprätthålla marknadspriset på aktierna på en högre nivå än som i annat fall kanske hade varit rådande på marknaden.

Stabiliseringsagenten är dock inte skyldig att genomföra sådana transaktioner och det finns ingen garanti för att sådana åtgärder kommer att företas. Sådana transaktioner kan verkställas på alla typer av värdepappersmarknader, inklusive Nasdaq Stockholm, OTC-marknader eller på annat sätt.

Transaktionerna, om påbörjade, får avbrytas när som helst utan förvarning därom, men får inte avslutas senare än vid utgången av den ovannämnda 30-dagarsperioden.

Under inga omständigheter kommer transaktioner att genomföras till ett pris som är högre än det slutliga priset i Erbjudandet. Senast vid slutet av den sjunde handelsdagen efter att stabiliseringstransaktioner har utförts ska det offentliggöras att stabiliseringsåtgärder har utförts, i enlighet med artikel 5.4 i MAR. Inom en vecka efter stabiliseringsperiodens utgång kommer Stabiliseringsagenten att offentliggöra huruvida stabilisering har utförts eller inte, det datum då stabiliseringen inleddes, det datum då stabilisering senast genomfördes, samt det prisintervall inom vilket stabiliseringen genomfördes för vart och ett av de datum då stabiliseringstransaktioner genomfördes. Förutom när så krävs i enlighet med lagar eller regler kommer Stabiliseringsagenten inte att offentliggöra omfattningen av eventuella stabiliserings- och/eller övertilldelningstransaktioner i samband med Erbjudandet.

Rådgivare
ABG Sundal Collier AB är Sole Global Coordinator och Joint Bookrunner i Erbjudandet. Pareto Securities AB är Joint Bookrunner i Erbjudandet. Baker & McKenzie Advokatbyrå KB är legal rådgivare till Bolaget. BAHR Advokatbyrå AB är legal rådgivare till Sole Global Coordinator och Joint Bookrunners.

För mer information vänligen kontakta:
Thomas Hendel, CFO, ir@linjemontage.se

Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 16 september 2026 kl. 13:00 CEST.

VIKTIG INFORMATION
Detta pressmeddelande utgör inte ett erbjudande om att avyttra eller en uppmaning att köpa värdepapper utgivna av Linjemontage i Grästorp Aktiebolag (publ) ("Linjemontage" eller "Bolaget") i någon jurisdiktion där ett sådant erbjudande eller försäljning vore otillåten.

Ett erbjudande av de värdepapper som omnämns i detta pressmeddelande kommer att ske genom ett prospekt. Detta pressmeddelande är inte ett prospekt enligt Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2017/1129 av den 14 juni 2017 om prospekt som ska offentliggöras när värdepapper erbjuds till allmänheten eller tas upp till handel på en reglerad marknad, och om upphävande av direktiv 2003/71/EG (tillsammans med eventuella relaterade genomförandeförordningar och delegerade förordningar, "Prospektförordningen") och har inte blivit godkänt av någon regulatorisk myndighet i någon jurisdiktion. Ett prospekt har upprättats i samband med Erbjudandet och publicerats av Bolaget på Bolagets hemsida. Investerare bör inte investera i värdepapper som omnämns i detta pressmeddelande annat än på grundval av den information som finns i det ovannämnda prospektet.

I varje EES-medlemsstat, annan än Sverige riktar sig detta pressmeddelande endast till kvalificerade investerare i den medlemsstaten enligt Prospektförordningens definition.

Innehållet i detta pressmeddelande har upprättats av Bolaget och Bolaget är ensamt ansvarig för dess innehåll. Informationen i detta pressmeddelande utgör endast bakgrundsinformation och gör därmed inte anspråk på att vara fullständig eller komplett. Ingen bör, oavsett anledning, förlita sig på informationen i detta pressmeddelande eller på dess exakthet, korrekthet eller fullständighet.

Detta pressmeddelande och informationen häri får inte distribueras i eller till USA. Detta pressmeddelande utgör inte ett erbjudande att sälja, eller en uppmaning till ett erbjudande att köpa, värdepapper i USA. Värdepapper som omnämns häri har inte registrerats och kommer inte att registreras enligt den vid var tid gällande U.S. Securities Act från 1933 ("Securities Act") och får inte erbjudas eller säljas i USA utan registrering eller tillämpligt undantag från, eller i en transaktion som inte omfattas av, registreringskraven enligt Securities Act. Det finns ingen avsikt att registrera några värdepapper som omnämns häri i USA eller att lämna ett offentligt erbjudande av sådana värdepapper i USA.

I Storbritannien distribueras och riktas detta dokument, och annat material avseende värdepapperen som omnämns häri, endast till, och en investering eller investeringsaktivitet som är hänförlig till detta dokument är endast tillgänglig för och kommer endast att kunna utnyttjas av, "kvalificerade investerare" (i den mening som avses i paragraf 15 i Schedule 1 till Public Offers and Admissions to Trading Regulations 2024) som är (i) personer som har professionell erfarenhet av verksamhet som rör investeringar och som faller inom definitionen av "professionella investerare" i artikel 19(5) i den brittiska Financial Services and Markets Act 2000 (Financial Promotion) Order 2005 ("Ordern"); eller (ii) personer med hög nettoförmögenhet som avses i artikel 49(2)(a)-(d) i Ordern (alla sådana personer benämns gemensamt "relevanta personer"). En investering eller en investeringsåtgärd som detta pressmeddelande avser är i Storbritannien enbart tillgänglig för relevanta personer och kommer endast att genomföras med relevanta personer. Personer som inte är relevanta personer ska inte vidta några åtgärder baserat på detta pressmeddelande och inte heller agera eller förlita sig på det.

Offentliggörande, publicering eller distribution av detta pressmeddelande kan i vissa jurisdiktioner vara föremål för restriktioner enligt lag och personer i de jurisdiktioner där detta pressmeddelande har offentliggjorts eller distribuerats bör informera sig om och följa sådana legala restriktioner.

Bolaget bedriver verksamhet som klassificeras som skyddad verksamhet enligt lagen (2023:560) om granskning av utländska direktinvesteringar ("FDI-lagen"). Enligt FDI-lagen är varje investering i, eller förvärv av, aktier i Bolaget som direkt eller indirekt medför att investeraren innehar rösträtter som uppgår till eller överstiger något av tröskelvärdena 10, 20, 30, 50, 65 eller 90 procent, eller på annat sätt erhåller ett väsentligt inflytande över Bolagets styrelse, föremål för obligatorisk förhandsanmälan till Inspektionen för strategiska produkter ("ISP"). Deltagande i Erbjudandet kan utlösa ett eller flera av ovanstående tröskelvärden, och varje investerare är ensam ansvarig för att bedöma huruvida en anmälningsskyldighet uppkommer samt för att i rätt tid inge eventuell erforderlig anmälan till ISP.

Framåtriktade uttalanden
Detta pressmeddelande kan innehålla uttalanden, även avseende Bolagets finansiella och operativa mål på medellång till lång sikt, som är, eller kan anses vara, "framåtblickande uttalanden". Dessa framåtriktade uttalanden kan identifieras genom användning av framåtriktad terminologi, inklusive termerna "förutsätter", "tror", "anser", "bör", "uppskattar", "förutser", "förväntar", "kan", "kommer", "planerar", "schemalägger", "potentiell", "prognostiserar", "skulle kunna", "såvitt känt" eller, i varje enskilt fall, negationer därav eller andra variationer eller jämförbar terminologi, eller genom diskussioner om strategi, planer, mål, framtida händelser eller avsikter. Framåtblickande uttalanden kan komma att skilja sig väsentligt från faktiska utfall. All framåtriktad information häri återspeglar Bolagets aktuella syn på framtida händelser, men är föremål för risker avseende framtida utfall och andra risker, osäkerheter, eventualiteter och antaganden som rör Bolagets verksamhet, resultat, finansiella ställning, likviditet, framtidsutsikter, tillväxt eller strategier. Framåtriktade uttalanden lämnas endast per dagen för detta pressmeddelande. Var och en av Bolaget, dess aktieägare, Sole Global Coordinator och Joint Bookrunners och deras respektive närstående bolag frånsäger sig uttryckligen skyldigheten eller åtagandet att uppdatera, se över eller revidera något framåtriktat uttalande i detta pressmeddelande, vare sig till följd av ny information, framtida utveckling eller på annat sätt.

Informationen i detta pressmeddelande eller i något av de dokument som rör Noteringen kan inte användas som en vägledning för framtida resultat.

Sole Global Coordinator och Joint Bookrunners agerar uteslutande för Bolaget och ingen annan i samband med något erbjudande av Bolagets aktier. De kommer inte att betrakta någon annan person som sina respektive kunder i förhållande till något erbjudande av Bolagets aktier och kommer inte att vara ansvariga gentemot någon annan än Bolaget för att tillhandahålla det skydd som ges till deras respektive kunder eller för att tillhandahålla rådgivning i förhållande till något erbjudande av Bolagets aktier, innehållet i detta pressmeddelande eller någon transaktion, överenskommelse eller annan fråga som avses häri. Ingen av Sole Global Coordinator och Joint Bookrunners eller något av deras respektive dotterbolag, närstående bolag eller någon av deras respektive styrelseledamöter, tjänstemän, anställda, rådgivare, agenter, samarbetspartners eller någon annan enhet eller person accepterar något som helst ansvar för, eller gör någon utfästelse, garanti eller åtagande, uttryckligt eller underförstått, avseende sanningen, riktigheten, fullständighet eller skälighet av informationen eller åsikterna i detta pressmeddelande (eller huruvida någon information har utelämnats från detta pressmeddelande) eller någon annan information hänförlig till koncernen, dess dotterbolag eller intressebolag, oavsett om den är skriftlig, muntlig eller i visuell eller elektronisk form, och oavsett hur den har överförts eller gjorts tillgänglig, eller för någon som helst förlust som uppkommer genom användning av detta pressmeddelande eller dess innehåll eller som på annat sätt uppkommer i samband därmed. Följaktligen friskriver sig Sole Global Coordinator och Joint Bookrunners, i den utsträckning som tillåts enligt tillämplig lag, från allt ansvar, oavsett om det uppkommer på grund av skadestånd eller avtal, eller som de på annat sätt kan anses ha med anledning av detta pressmeddelande och/eller något sådant uttalande.

Information till distributörer
Enbart för att uppfylla de krav på produktstyrning som ingår i: (a) Europaparlamentets och rådets direktiv 2014/65/EU om marknader för finansiella instrument, i dess ändrade lydelse ("MiFID II"); (b) artiklarna 9 och 10 i Kommissionens delegerade direktiv (EU) 2017/593, som kompletterar MiFID II; och (c) nationella genomförandeåtgärder (tillsammans "MiFID II:s produktstyrningskrav"), samt för att friskriva sig från allt utomobligatoriskt, inomobligatoriskt eller annat ansvar som någon "tillverkare" (i den mening som avser enligt MiFID II:s produktstyrningskrav) annars kan omfattas av, har Bolagets värdepapper som omfattas av Erbjudandet varit föremål för en produktgodkännandeprocess som har fastställt att sådana värdepapper är: (i) lämpliga för en målmarknad bestående av icke-professionella investerare och investerare som uppfyller kriterierna för professionella kunder och godtagbara motparter, såsom definierat i MiFID II; och (ii) lämpliga för distribution genom alla distributionskanaler som tillåts enligt MiFID II ("Målmarknadsbedömningen"). Oaktat Målmarknadsbedömningen bör "distributörer" (vid tillämpning av MiFID II:s produktstyrningskrav) notera följande: priset på Bolagets värdepapper kan sjunka och investerare kan förlora hela eller delar av sin investering; Bolagets värdepapper erbjuder ingen garanterad inkomst och inget kapitalskydd; och en investering i Bolagets värdepapper är förenlig endast med investerare som inte behöver en garanterad inkomst eller kapitalskydd, som (antingen ensamma eller tillsammans med en lämplig finansiell eller annan rådgivare) kan utvärdera fördelarna och riskerna med en sådan investering och som har tillräckliga resurser för att kunna bära eventuella förluster som kan uppstå till följd därav. Målmarknadsbedömningen påverkar inte tillämpningen av eventuella avtalsmässiga, legala eller regulatoriska försäljningsrestriktioner i samband med Erbjudandet.

Målmarknadsbedömningen utgör, för undvikande av missförstånd, inte (a) en ändamålsenlighets- eller lämplighetsbedömning i den mening som avses i MiFID II eller (b) en rekommendation till någon investerare eller grupp av investerare att investera i, förvärva, eller vidta någon annan åtgärd avseende Bolagets aktier.

Enbart i syfte att uppfylla produktstyrningskraven i kapitel 3 i FCA Handbook Product Intervention and Product Governance Sourcebook ("UK Product Governance Requirements"), och med friskrivning från allt ansvar, oavsett om det härrör från skadestånd, avtal eller annat, som en "tillverkare" (i enlighet med UK Product Governance Requirements) annars kan ha med avseende på detta, har värdepapperna i Erbjudandet varit föremål för en produktgodkännandeprocess som har fastställt att Bolagets värdepapper är (i) förenliga med en slutmålgrupp bestående av icke-professionella investerare och investerare som uppfyller kriterierna för professionella kunder och kvalificerade motparter, var och en definierad i punkt 3 i FCA Handbook Conduct of Business Sourcebook; och (ii) lämpliga för distribution genom alla tillåtna distributionskanaler ("Målmarknadsbedömningen för Storbritannien"). Oaktat den brittiska målmarknadsbedömningen bör "distributörer" (i enlighet med de brittiska produktstyrningskraven) notera att: priset på Bolagets värdepapper kan sjunka och investerare kan förlora hela eller delar av sin investering; Bolagets värdepapper erbjuder ingen garanterad inkomst och inget kapitalskydd; och en investering i Bolagets värdepapper är endast förenlig med investerare som inte behöver en garanterad inkomst eller kapitalskydd, som (antingen på egen hand eller tillsammans med en lämplig finansiell eller annan rådgivare) kan utvärdera fördelarna och riskerna med en sådan investering och som har tillräckliga resurser för att kunna bära eventuella förluster som kan uppstå till följd därav. Målmarknadsbedömningen i Storbritannien påverkar inte tillämpningen av några avtalsmässiga, legala eller regulatoriska försäljningsrestriktioner i förhållande till Erbjudandet. Vidare noteras att, oaktat den brittiska målmarknadsbedömningen, kommer Sole Global Coordinator och Joint Bookrunners endast att förmedla investerare som uppfyller kriterierna för professionella kunder och godkända motparter. Målmarknadsbedömningen i Storbritannien utgör, för undvikande av missförstånd, inte (a) en ändamålsenlighets- eller lämplighetsbedömning i den mening som avses i kapitel 9A respektive 10A i FCA Handbook Conduct of Business Sourcebook, eller (b) en rekommendation till någon investerare eller grupp av investerare att investera i, förvärva, eller vidta någon annan åtgärd avseende Bolagets värdepapper. Varje distributör är ansvarig för att genomföra sin egen målmarknadsbedömning avseende Bolagets aktier i Storbritannien och för att besluta om lämpliga distributionskanaler.

Varje distributör är ansvarig för att genomföra sin egen målmarknadsbedömning avseende Bolagets värdepapper och för att fastställa lämpliga distributionskanaler.

Bolaget kan besluta att inte genomföra Noteringen och det finns därför ingen garanti för att Noteringen kommer att ske. Investerare bör inte basera sitt finansiella beslut på detta pressmeddelande. Förvärv av investeringar som detta pressmeddelande avser kan utsätta en investerare för en betydande risk att förlora hela det investerade beloppet.

[1] Engineering, procurement and construction.
[2] Omfattar personer i Bolagets ledning och styrelse samt anställda.
[3] Strategy& marknadsstudie, november 2025.