Cleantech Invest Plc nyemisson tecknad mer än 3.5 gånger
Alexander Lidgren, VD Cleantech Invest: "Det är ingen överdrift att säga att vi har blivit väldigt positivt bemötta av investerare under vår roadshow. Att vara delaktig i en samling bolag vars mål är att lösa några av de största globala utmaningarna i modern tid är uppenbarligen spännande. Vi är glada att intresset var stort, och att vi nu har nu en bra bas av aktieägare som följer vår utveckling på nära håll, en utveckling vi är övertygade om kommer vara väl värd att följa."
Lassi Noponen, Styrelseordförande: "Jag vill tacka alla nya aktieägare för ert förtroende för Cleantech Invest. Vi fokuserar på Nordiskt samarbete och det har varit framgångsrikt. Förstärkta med en svensk aktieägarbas samt nya resurser kommer vi att fortsätta stödja våra snabbt växande företag och utveckla vår verksamhet mot att bli Europaledande."
Den 10 Mars 2016 beslutade Cleantech Invests styrelse om tilldelning av aktier samt om godkännande av teckningen av Erbjudandet i enlighet med tilldelningen. Godkännande av teckningsanmälningar är villkorad betalning för de tilldelade aktierna senast den 16 Mars. Erbjudandet innebär att antalet aktier i Cleantech Invest ökar med 1,290,320. Efter Erbjudandet kommer det totala antalet aktier att vara 20,634,027. Om även de, i samband med Erbjudandet, utfärdade teckningsoptionerna utnyttjas för teckning av aktier ökar bolagets antal aktier med ytterligare 645,160.
Cleantech Invest kommer att erhålla cirka 12 MSEK i emissionslikvid (före transaktionskostnader för Erbjudandet, vilka ersätts av Bolaget). Ytterligare, upp till cirka 8,4 MSEK kan erhållas i November 2016 om de nytecknade optioner som emitterats i samband med Erbjudandet utnyttjas.
De nytecknade aktierna väntas vara registrerade i det Finska Handelsregistret den 29 Mars 2016 och kommer att levereras till tecknare genom Euroclear Sweden AB's system för värdepappersförvaring, uppskattningsvis under vecka 14, 2016. Bolaget kommer att ansöka om sekundärnotering av deras A-aktier på First North Sweden. Handel med A-aktier förväntas påbörja den 6 April 2016 under ticker "CLEANT".
Teckningsoptioner som tecknats i Erbjudandet kommer att levereras till tecknare genom Euroclear Sweden AB's system för värdepappersförvaring, uppskattningsvis under vecka 14, 2016. Bolaget kommer ansöka om notering för Teckningsoptionerna som tecknats i Erbjudandet på First North Sverige . Handel i Teckningsoptionerna förväntas påbörja den 6 April 2016 under kortnamnet " CLEANT TO1A".