Lördag 5 September | 01:44:03 Europe / Stockholm
Est. tid*
2026-11-05 07:00 Kvartalsrapport 2026-Q3
2026-08-13 - Kvartalsrapport 2026-Q2
2026-05-06 - Kvartalsrapport 2026-Q1
2026-03-13 - X-dag ordinarie utdelning LUMO 0.11 EUR
2026-03-12 - Årsstämma
2026-02-11 - Bokslutskommuniké 2025
2025-10-30 - Kvartalsrapport 2025-Q3
2025-08-13 - Kvartalsrapport 2025-Q2
2025-05-06 - Kvartalsrapport 2025-Q1
2025-03-14 - X-dag ordinarie utdelning LUMO 0.00 EUR
2025-03-13 - Årsstämma
2025-02-13 - Bokslutskommuniké 2024
2024-11-07 - Kvartalsrapport 2024-Q3
2024-08-15 - Kvartalsrapport 2024-Q2
2024-05-08 - Kvartalsrapport 2024-Q1
2024-03-15 - X-dag ordinarie utdelning LUMO 0.00 EUR
2024-03-14 - Årsstämma
2024-02-15 - Bokslutskommuniké 2023
2023-11-02 - Kvartalsrapport 2023-Q3
2023-08-17 - Kvartalsrapport 2023-Q2
2023-05-11 - Kvartalsrapport 2023-Q1
2023-03-17 - X-dag ordinarie utdelning LUMO 0.39 EUR
2023-03-16 - Årsstämma
2023-02-15 - Bokslutskommuniké 2022
2022-11-03 - Kvartalsrapport 2022-Q3
2022-08-18 - Kvartalsrapport 2022-Q2
2022-05-12 - Kvartalsrapport 2022-Q1
2022-03-17 - X-dag ordinarie utdelning LUMO 0.38 EUR
2022-03-16 - Årsstämma
2022-02-17 - Bokslutskommuniké 2021
2021-11-04 - Kvartalsrapport 2021-Q3
2021-08-19 - Kvartalsrapport 2021-Q2
2021-05-12 - Kvartalsrapport 2021-Q1
2021-03-18 - X-dag ordinarie utdelning LUMO 0.37 EUR
2021-03-17 - Årsstämma
2021-02-18 - Bokslutskommuniké 2020
2020-11-05 - Kvartalsrapport 2020-Q3
2020-08-20 - Kvartalsrapport 2020-Q2
2020-05-07 - Kvartalsrapport 2020-Q1
2020-03-13 - X-dag ordinarie utdelning LUMO 0.34 EUR
2020-03-12 - Årsstämma
2020-02-13 - Bokslutskommuniké 2019
2019-11-07 - Kvartalsrapport 2019-Q3
2019-08-23 - Kvartalsrapport 2019-Q2
2019-05-09 - Kvartalsrapport 2019-Q1
2019-03-15 - X-dag ordinarie utdelning LUMO 0.29 EUR
2019-03-14 - Årsstämma
2019-02-14 - Bokslutskommuniké 2018
2018-11-05 - Kvartalsrapport 2018-Q3
2018-08-24 - Kvartalsrapport 2018-Q2
2018-05-03 - Kvartalsrapport 2018-Q1
2018-03-15 - Årsstämma
2018-02-15 - Bokslutskommuniké 2017
LandFinland
ListaLarge Cap Helsinki
SektorFastigheter
IndustriFörvaltning
Lumo Kodit är verksamt inom fastighetsbranschen. Bolaget är specialiserat inom fastighetsutveckling och förvärvar, utvecklar och investerar i fastigheter runtom den finska hemmamarknaden. Visionen är att erbjuda bostadslösningar som hyrs ut till kunder i växande finska städer. Utöver huvudverksamheten erbjuds även olika webbportaler för uthyrning av bostäder. Huvudkontoret ligger i Helsingfors.

Analysera bolaget i Börsdata!

All ägardata du vill ha finns i Holdings!

Lumo Kodit Oyj:n puolivuosikatsaus 1.1.-30.6.2026

2026-08-13 07:00:00

Lumo Kodit Oyj Pörssitiedote 13.8.2026 klo 8.00

Lumo Kodit Oyj:n puolivuosikatsaus 1.1.-30.6.2026

Liikevaihto, nettovuokratuotto ja FFO kasvoivat toisella vuosineljänneksellä

Tämä on tiivistelmä tammi-kesäkuu puolivuosikatsauksesta, joka on kokonaisuudessaan tämän tiedotteen liitteenä sekä ladattavissa yhtiön internet-sivuilla osoitteessa https://yritys.lumo.fi/sijoittajat/.

Vertailuluvut suluissa viittaavat edellisvuoden vastaavaan jaksoon, ellei toisin ole mainittu. Tässä Puolivuosikatsauksessa esitetyt luvut ovat tilintarkastamattomia

Yhteenveto huhti-kesäkuusta 2026

  • Liikevaihto kasvoi 8,1 prosenttia ja oli 125,0 (115,6) miljoonaa euroa.
  • Nettovuokratuotto kasvoi 10,7 prosenttia ja oli 91,7 (82,8) miljoonaa euroa. Nettovuokratuotto oli 73,4 (71,7) prosenttia liikevaihdosta.
  • Tulos ennen veroja oli 83,6 (-12,7) miljoonaa euroa. Tulokseen sisältyy 34,1 (-48,0) miljoonan euron nettotulos sijoituskiinteistöjen käypään arvoon arvostamisesta sekä sijoituskiinteistöjen luovutusvoittoja ja -tappioita 0,1 (0,0) miljoonaa euroa. Osakekohtainen tulos oli 0,25 (-0,04) euroa.
  • Kassavirta ennen käyttöpääoman muutosta (FFO) kasvoi 12,4 prosenttia ja oli 43,6 (38,8) miljoonaa euroa.
  • Bruttoinvestoinnit olivat 860,3 (10,1) miljoonaa euroa eli 688,2 (8,8) prosenttia liikevaihdosta.

Yhteenveto tammi-kesäkuusta 2026

  • Liikevaihto kasvoi 2,6 prosenttia ja oli 235,8 (229,9) miljoonaa euroa.
  • Nettovuokratuotto kasvoi 4,1 prosenttia ja oli 151,6 (145,6) miljoonaa euroa. Nettovuokratuotto oli 64,3 (63,3) prosenttia liikevaihdosta.
  • Tulos ennen veroja oli 62,7 (-23,8) miljoonaa euroa. Tulokseen sisältyy -8,5 (-85,3) miljoonan euron nettotulos sijoituskiinteistöjen käypään arvoon arvostamisesta sekä sijoituskiinteistöjen luovutusvoittoja ja -tappioita -1,5 (-0,8) miljoonaa euroa. Osakekohtainen tulos oli 0,19 (-0,08) euroa.
  • Kassavirta ennen käyttöpääoman muutosta (FFO) kasvoi 4,5 prosenttia ja oli 64,8 (62,0) miljoonaa euroa.
  • Sijoituskiinteistöjen käypä arvo oli katsauskauden lopussa 8,5 (7,9) miljardia euroa sisältäen 25,1 (272,8) miljoonaa euroa Myytävänä olevia sijoituskiinteistöjä.
  • Taloudellinen vuokrausaste oli katsauskaudella 95,0 (93,6) prosenttia.
  • Bruttoinvestoinnit olivat 872,4 (14,1) miljoonaa euroa eli 369,9 (6,1) prosenttia liikevaihdosta.
  • Osakekohtainen oma pääoma oli 14,53 (14,59) euroa ja oman pääoman tuotto oli
    2,7 (-1,1) prosenttia. Sijoitetun pääoman tuotto oli 3,4 (1,1) prosenttia.
  • Osakekohtainen EPRA NTA (nettovarallisuus) laski 1,5 prosenttia ja oli 17,98 (18,25) euroa.
  • Katsauskauden päättyessä ei ollut rakenteilla yhtään Lumo-asuntoa.

Lumo Kotien omistuksessa oli katsauskauden lopussa 43 615 (40 946) vuokra-asuntoa. Edellisvuoden kesäkuun jälkeen valmistui 119 (0) asuntoa, ostettiin 4 761 (0) ja myytiin 2 219 (27) asuntoa sekä purettiin tai muuten muutettiin 8 (0) asuntoa.

Keskeiset tunnusluvut

4-6/2026 4-6/2025 Muutos % 1-6/2026 1-6/2025 Muutos % 2025
Liikevaihto, M€ 125,0 115,6 8,1 235,8 229,9 2,6 455,2
Nettovuokratuotto, M€ * 91,7 82,8 10,7 151,6 145,6 4,1 307,7
Nettovuokratuotto liikevaihdosta, % * 73,4 71,7 64,3 63,3 67,6
Voitto/tappio ennen veroja, M€ * 83,6 -12,7 756,8 62,7 -23,8 364,0 26,8
Käyttökate (EBITDA), M€ * 116,8 25,1 364,8 123,0 41,5 196,6 147,8
Käyttökate liikevaihdosta, % * 93,4 21,7 52,2 18,0 32,5
Oikaistu käyttökate (Adjusted EBITDA), M€ * 80,5 73,1 10,2 131,0 127,6 2,7 270,6
Oikaistu käyttökate liikevaihdosta, % * 64,4 63,2 55,5 55,5 59,4
Kassavirta ennen
käyttöpääoman muutosta (FFO), M€ * 43,6 38,8 12,4 64,8 62,0 4,5 140,9
FFO liikevaihdosta, % * 34,8 33,5 27,5 27,0 31,0
FFO ilman kertaluonteisia kuluja, M€ * 43,6 38,8 12,4 64,8 62,0 4,5 140,9
Sijoituskiinteistöt, M€ ¹⁾ 8 473,8 7 885,1 7,5 7 620,7
Taloudellinen vuokrausaste, % 95,0 93,6 94,8
Korollinen vieras pääoma, M€ * ²⁾ 3 825,9 3 598,4 6,3 3 391,3
Oman pääoman tuotto-% (ROE) * 2,7 -1,1 0,6
Sijoitetun pääoman tuotto-% (ROI) * 3,4 1,1 2,1
Omavaraisuusaste, % * 45,0 44,3 45,4
Loan to Value (LTV), % * ³⁾ 45,1 45,7 42,3
EPRA Net Tangible Assets (NTA), M€ 4 761,4 4 511,3 5,5 4 492,0
Bruttoinvestoinnit, M€ * 860,3 10,1 8 398,7 872,4 14,1 6 084,6 42,5
Henkilöstö katsauskauden lopussa 290 286 256
Osakekohtaiset tunnusluvut, € 4-6/2026 4-6/2025 Muutos % 1-6/2026 1-6/2025 Muutos % 2025
Osakekohtainen kassavirta
ennen käyttöpääoman muutosta (FFO) * 0,16 0,16 0,0 0,26 0,25 4,0 0,57
Osakekohtainen tulos 0,25 -0,04 725,0 0,19 -0,08 337,5 0,08
Osakekohtainen EPRA NTA 17,98 18,25 -1,5 18,61
Osakekohtainen oma pääoma 14,53 14,59 -0,4 14,89
* Lumo Kodit julkaisee Euroopan arvopaperimarkkinaviranomaisen (ESMA) ohjeiden mukaisen selostuksen käyttämistään vaihtoehtoisista
tunnusluvuista Puolivuosikatsauksen Tunnusluvut -osiossa
¹⁾ Sisältää Myytävänä olevia pitkäaikaisia omaisuuseriä
²⁾ Ei sisällä Myytävänä oleviin pitkäaikaisiin omaisuuseriin liittyviä velkoja
³⁾ Ei sisällä Myytävänä olevia pitkäaikaisia omaisuuseriä ja niihin liittyviä velkoja. 30.6.2025 Loan to Value (LTV) sisältäen Myytävänä olevat
pitkäaikaiset omaisuuserät ja niihin liittyvät velat oli 44,4 %.

Näkymät vuodelle 2026 (täsmennetty)

Lumo Kodit arvioi konsernin liikevaihdon vuonna 2026 olevan 488-493 miljoonaa euroa (aiemmin 484-497 miljoonaa euroa). Lisäksi yhtiö arvioi konsernin kassavirran ennen käyttöpääoman muutosta (FFO) vuonna 2026 olevan 147-152 miljoonaa euroa ilman kertaluonteisia kuluja (aiemmin 147-157 miljoonaa euroa).

Näkymät perustuvat yhtiön johdon arvioon liikevaihdon kehityksestä, kiinteistöjen ylläpitokuluista ja korjauksista, hallintokuluista, rahoituskuluista ja maksettavista veroista sekä johdon näkemykseen toimintaympäristön kehityksestä.

Näkymissä on otettu huomioon arvio vuokrausasteesta ja vuokrien kehityksestä. Näkymissä ei ole otettu huomioon mahdollisten tulevien ostojen ja myyntien vaikutuksia.

Yhtiön johto voi vaikuttaa liikevaihtoon ja kassavirtaan ennen käyttöpääoman muutosta (FFO) yhtiön oman liiketoiminnan kautta. Yhtiön johto ei voi vaikuttaa markkinoiden kehitykseen, säädösympäristöön eikä kilpailutilanteeseen.

Toimitusjohtajan katsaus

Liikevaihto, nettovuokratuotto ja FFO kasvoivat vahvasti toisella vuosineljänneksellä. Kasvua tukivat erityisesti huhtikuussa toteutunut portfoliokauppa sekä vuokrausasteen paraneminen viime vuodesta. Maksuvalmiutemme säilyi hyvänä ja taseemme vahvana.

Vuokrausasteemme nousi edellisvuodesta ja oli katsauskauden lopussa 95,0 prosenttia. Vuokraustoiminta oli erittäin vilkasta toisella vuosineljänneksellä. Etenkin pääkaupunkiseudulla on nähtävissä merkkejä markkinatilanteen paranemisesta, vaikka ylitarjontaa on edelleen. Vuokra-asuntojen tarjonta on kääntynyt laskuun, mikä näkyy vuokrausasteiden parantumisena.

Huhtikuun alussa hankitun portfolion asuntojen vuokraus on käynnistynyt selvästi odotuksiamme paremmin. Kesäkuun loppuun mennessä portfolion vuokrausaste oli noussut noin 83 prosentista noin 89 prosenttiin, mikä on merkittävä parannus yhden vuosineljänneksen aikana. Kehitys on jatkunut vahvana myös katsauskauden jälkeen.

Asuntoportfoliokaupasta 600 miljoonaa euroa rahoitettiin lyhytaikaisella yrityskaupparahoituksella, joka nostettiin huhtikuun alussa. Jälleenrahoitimme siitä puolet toukokuussa, kun laskimme liikkeeseen 300 miljoonan euron joukkovelkakirjalainan. Loput 300 miljoonaa euroa on tarkoitus jälleenrahoittaa tämän vuoden aikana.

Rahoitustilanteemme on säilynyt vakaana, ja olemme hyvissä ajoin pidentäneet ensi vuonna erääntyviä pankkirahoitussopimuksiamme. Lisäksi solmimme kesäkuussa 500 miljoonan euron backstop-limiittisopimuksen, jota voidaan tarvittaessa käyttää ensi keväänä erääntyvän joukkovelkakirjalainan takaisinmaksuun. Suunnitelmanamme on jälleenrahoittaa erääntyvä joukkovelkakirjalaina pääomamarkkinoilla, ja arvioimme markkinatilanteen kehittymistä sekä optimaalista toteutusajankohtaa aktiivisesti.

Alkuvuonna julkaistun strategiamme keskiössä on paras asiakaskokemus, jota mittaamme asiakkaiden suositteluhalukkuudella (NPS). Kesäkuun lopussa NPS oli 59, mikä kuvastaa asiakkaidemme vahvaa luottamusta palveluihimme. Strategian toimeenpano on edennyt suunnitellusti. Olemme kehittäneet toimintamalleja asiakaslähtöisemmiksi, uudistaneet organisaatiorakennetta ja vahvistaneet asiakaskeskeistä toimintakulttuuria. Käynnissä olevien kehitystoimien tavoitteena on parantaa asiakaskokemusta asiakkuuden kaikissa vaiheissa.

Huhtikuussa toteutettu portfoliokauppa oli 2020-luvun suurin kiinteistökauppa Suomessa ja merkittävä ponnistus koko organisaatiollemme. Olen erityisen tyytyväinen siihen, kuinka nopeasti uusien asuntojen vuokraus käynnistyi ja kuinka onnistuneesti uudet kohteet integroitiin osaksi liiketoimintaamme. Haluan esittää lämpimät kiitokseni koko henkilöstöllemme, jonka osaaminen, sitoutuminen ja määrätietoinen työ ovat mahdollistaneet nämä onnistumiset. Samalla haluan vielä toivottaa portfoliokaupan myötä tulleet uudet asukkaat lämpimästi tervetulleiksi Lumon asiakkaiksi.

Reima Rytsölä

Toimitusjohtaja

Tiedotustilaisuus ja webcast

Lumo Kodit järjestää institutionaalisille sijoittajille, analyytikoille ja medialle suunnatun tiedotustilaisuuden 13.8.2026 klo 10.00 pääkonttorillaan osoitteessa Mannerheimintie 168A, Helsinki. Tilaisuuden kieli on englanti. Tilaisuuden jälkeen medialla on mahdollisuus esittää kysymyksiä myös suomeksi.

Tilaisuutta voi seurata suorana webcast-lähetyksenä. Lähetykseen ei tarvitse rekisteröityä etukäteen. Tiedotustilaisuutta voi seurata osoitteessa: https://lumo.events.inderes.com/q2-2026.

Tiedotustilaisuuteen voi osallistua myös puhelimitse. Osallistuminen telekonferenssiin edellyttää rekisteröitymistä oheisen linkin kautta: https://events.inderes.com/lumo/q2-2026/dial-in. Rekisteröidyttyäsi saat puhelinnumeron ja konferenssitunnuksen, joiden avulla telekonferenssiin liitytään.

Webcast-lähetys tallennetaan, ja se on myöhemmin saatavilla yhtiön verkkosivuilla: https://yritys.lumo.fi/sijoittajat/tiedotteet-ja-julkaisut/taloudelliset-raportit/.

Lisätiedot:

Niina Saarto, Director, Treasury & Investor Relations, Lumo Kodit Oyj, puh. 020 508 3283, niina.saarto@lumo.fi

Antti Syvänen, väliaikainen talousjohtaja, Lumo Kodit Oyj, puh. 020 508 3061, antti.syvanen@lumo.fi

Jakelu:

Nasdaq Helsinki, Irish Stock Exchange, keskeiset tiedotusvälineet