Kommuniké från årsstämman i Qlucore AB (publ)
Årsstämman i Qlucore AB (publ) hölls idag den 9 september 2026 varvid aktieägarna fattade följande beslut.
Fastställande av resultat- och balansräkning
Årsstämman beslutade enhälligt att fastställa resultaträkning och balansräkning i Qlucore AB samt koncernresultaträkning och koncernbalansräkning.
Vinstdisposition
Årsstämman beslutade enhälligt att disponera resultatet i enlighet med styrelsens förslag i årsredovisningen, det vill säga att vinsten förs över i ny räkning.
Ansvarsfrihet
Styrelsens ledamöter och den verkställande direktören beviljades ansvarsfrihet för verksamhetsåret 2025-05-01 – 2026-04-30.
Val av styrelse och revisor samt arvodering
Årsstämman beslutade enhälligt, i enlighet med valberedningens förslag, omval av styrelseledamöterna Lars Pålsson (som ordförande), Carl Palmstierna och Kjell Sjöström.
Årsstämman beslutade enhälligt i enlighet med valberedningens förslag, omval av revisionsbolaget PWC för tiden intill slutet av årsstämman 2027.
Vidare beslutades, i enlighet valberedningens förslag, att inget arvode ska utgå till styrelsens medlemmar.
Vidare beslutades det att arvode till revisorn ska utgå enligt godkänd räkning.
Valberedning
Årsstämman beslutade enhälligt, i enlighet med valberedningens förslag, att anta principerna för utseende av valberedning.
Beslut om emissionsbemyndigande
Årsstämman beslutade att enhälligt godkänna styrelsens förslag om emissionsbemyndigande.