Koncetratleveranser till Bolidens smältverk i Finland och Sverige fortsätter åtminstone till slutet av 2030
Sotkamo Silver AB | Börsmeddelande | 24 juni 2026 kl. 12:00:00 EEST
Sotkamo Silver AB har ingått leveransavtal för koncentrat med Boliden Commercial AB vilka gäller till slutet av 2030. Enligt avtalen kommer Sotkamo Silver att leverera allt producerat koncentrat till Bolidens smältverk i Finland och Sverige.
Avtalen är marknadsmässiga, vilket i den nuvarande marknadssituationen med stark efterfrågan på koncentrat har en positiv inverkan på Sotkamo Silvers lönsamhet.
Om Boliden
Boliden betonar hållbarhet i hela sin värdekedja. Råmaterial konverteras till metaller och biprodukter med en låg klimatpåverkan. Koncernens omsättning uppgick till 94 miljarder SEK år 2025 och bolaget har cirka 8 000 anställda.
TILLÄGGSINFORMATION
Mikko Jalasto,
Koncernchef (CEO), Sotkamo Silver AB
mikko.jalasto@silver.fi
+358 50 482 1689
Om Sotkamo Silver
Sotkamo Silver är ett gruv- och malmprospekteringsföretag som utvecklar och utnyttjar mineralfyndigheter i Kajanaland i Finland. Sotkamo Silver stöder den globala utvecklingen mot grön omställningsteknik och producerar de metaller som behövs på ett ansvarsfullt sätt och genom att ta hänsyn till lokala intressenter. Sotkamo Silvers huvudprojekt är en silvergruva i Sotkamo, Finland. Förutom silver producerar gruvan guld, zink och bly. Bolaget har även gruv- och malmprospekteringsrättigheter för mineralfyndigheter i närheten av silvergruvan i Kajanaland. Sotkamo Silverkoncernen består av moderbolaget Sotkamo Silver AB och dess helägda finska dotterbolag (Sotkamo Silver Oy). Sotkamo Silver AB är noterat på NGM Main Regulated i Stockholm (SOSI), och Nasdaq Helsinki (SOSI1) och Börse Berlin.
Läs mer om Sotkamo Silver på www.silver.fi/sv/