Thule Group har mottagit begäran om extra bolagsstämma för val av styrelse varvid ordförande valt att avgå
Styrelsen i Thule Group har mottagit en begäran från aktieägare representerande cirka 28 procent av aktierna och rösterna i Thule Group om att styrelsen ska kalla till extra bolagsstämma för behandling av bland annat förslag om val av styrelse och styrelseordförande. Med anledning av begäran har styrelsens ordförande Hans Eckerström valt att avgå som styrelseordförande i Thule Group med omedelbar verkan.
Begäran har lämnats av AMF, Handelsbanken Fonder och Alecta som tillsammans representerar cirka 28 procent av aktierna och rösterna i Thule Group. Begäran avser val av styrelse, val av styrelseordförande och fastställande av arvode till styrelsen. Enligt förslaget ska styrelsen bestå av sex ledamöter, en minskning från nuvarande sju. Nuvarande styrelseordförande Hans Eckerström ingår inte i den föreslagna styrelsen och i övrigt så föreslås att övriga befintliga sex styrelseledamöter kvarstår. Sittande styrelseledamot Per-Arne Blomquist föreslås till ny styrelseordförande. Hans Eckerström, styrelseordförande i Thule Group, har med anledning av förslaget valt att med omedelbar verkan lämna sitt uppdrag.
De initiativtagande aktieägarna har uppgett att de bedömer att Per-Arne Blomquists erfarenhet från ledande befattningar och styrelseuppdrag, i kombination med hans kunskap och erfarenhet från sektorn, gör honom väl lämpad att leda styrelsens arbete som ordförande. Per-Arne Blomquist valdes in i styrelsen och utsågs till vice styrelseordförande vid årsstämman 2026. De initiativtagande aktieägarna bedömer att den föreslagna förändringen av styrelsens ledning är väl avvägd och ligger i bolagets och samtliga aktieägares intresse, med syfte att skapa bästa möjliga förutsättningar för ett långsiktigt värdeskapande.
"Jag har varit engagerad i Thules styrelse i närmare 20 år, varav de senaste fyra och ett halvt åren som ordförande. Under dessa år har jag haft en nära och, som jag uppfattat det, mycket god dialog med bolagets större aktieägare och valberedningar. Så sent som i maj i år blev jag enhälligt föreslagen till omval som ordförande. Jag har tidigare meddelat valberedningen att jag, efter närmare två decennier i Thules styrelse, hade en ambition att lämna ordförandeskapet vid årsstämman 2027 och möjliggöra en ordnad succession. Ett abrupt ordförandebyte istället för en ordnad succession riskerar att skapa onödig osäkerhet i ett bolag som utvecklas väl operationellt i en utmanande konsumentmarknad. Aktiekursens utveckling har däremot varit en besvikelse, något som jag med 100.000 aktier i bolaget i högsta grad delar med övriga aktieägare. Om dessa aktieägare nu anser att ett byte behöver ske tidigare ser jag ingen anledning att motsätta mig det eller bidra till en utdragen process. Jag är stolt över vad vi tillsammans har åstadkommit under mina 20 år i Thule Group och har fortsatt en stark tro på bolaget, dess ledning, medarbetare och framtida möjligheter.", säger Hans Eckerström i en kommentar.
Kallelse till extra bolagsstämma
Med anledning av begäran kommer styrelsen i Thule Group, i enlighet med aktiebolagslagen, att kalla till extra bolagsstämma senast inom två veckor. Kallelse med tidpunkt, dagordning och fullständiga beslutsförslag kommer att offentliggöras separat.