Tokmanni Group Oyj:n liiketoimintakatsaus tammi-syyskuu 2026
Tokmanni Group Oyj Liiketoimintakatsaus Tilintarkastamaton 6.11.2026 klo 8.00
Vuoden 2026 kolmannella neljänneksellä Dollarstore-segmentin liikevaihto ja vertailukelpoinen liikevoitto paranivat, kun taas konsernin vertailukelpoinen liikevoitto laski hieman.
Keskeistä kolmannelta vuosineljännekseltä 2026
- Tokmanni-konsernin liikevaihto kasvoi 2,9 % (4,0 %) 445,2 milj. euroon (432,8)
- Vertailukelpoinen liikevaihto laski 0,5 % (+0,7 %)
- Vertailukelpoinen myyntikate oli 157,8 milj. euroa (150,4) ja vertailukelpoinen myyntikatemarginaali oli 35,4 % (34,7 %)
- Vertailukelpoinen liikevoitto oli 25,8 milj. euroa (26,4), 5,8 % liikevaihdosta (6,1 %)
- Liiketoiminnan rahavirta oli 16,1 milj. euroa (31,6)
- Laimennettu osakekohtainen tulos oli 0,20 euroa (0,24)
Keskeistä katsauskaudelta tammi-syyskuu 2026
- Tokmanni-konsernin liikevaihto kasvoi 4,0 % (3,4 %) 1 266,5 milj. euroon (1 217,5)
- Vertailukelpoinen liikevaihto kasvoi 0,7 % (0,4 %)
- Vertailukelpoinen myyntikate oli 436,5 milj. euroa (423,5) ja vertailukelpoinen myyntikatemarginaali oli 34,5 % (34,8 %)
- Vertailukelpoinen liikevoitto oli 33,1 milj. euroa (36,5), 2,6 % liikevaihdosta (3,0 %)
- Vuoden 2026 toisella vuosineljänneksellä kirjattiin Dollarstore-segmenttiin liittyvä 24,3 milj. euron liikearvon arvonalentuminen ja 12,0 milj. euron vaihto-omaisuuteen liittyvä alaskirjaus. Molemmat ovat kassavirtavaikutuksettomia eriä ja ne on raportoitu vertailukelpoisuuteen vaikuttavina erinä, joten niillä ei ole vaikutusta Tokmanni-konsernin vertailukelpoiseen liikevoittoon.
- Liiketoiminnan rahavirta oli 48,1 milj. euroa (31,7)
- Laimennettu osakekohtainen tulos oli -0,56 euroa (+0,10)
Tulosohjeistus vuodelle 2026
Päivitetty ohjeistus vuodelle 2026, julkistettu 5.11.2026
Tokmanni-konserni arvioi vuoden 2026 liikevaihdon olevan 1 780-1 830 milj. euroa. Vertailukelpoisen liikevoiton arvioidaan olevan 75-90 milj. euroa.
Aiempi ohjeistus vuodelle 2026, julkistettu 6.3.2026
Tokmanni-konserni arvioi vuoden 2026 liikevaihdon olevan 1 780-1 860 milj. euroa. Vertailukelpoisen liikevoiton arvioidaan olevan 85-105 milj. euroa.
Osingon toinen erä
Tokmanni Group Oyj:n hallitus on päättänyt 31.12.2025 päättyneeltä tilikaudelta maksettavan osingon toisen erän maksamisesta. Maksettava osinko on 0,17 euroa osakkeelta, ja päätös perustuu 28.4.2026 pidetyn varsinaisen yhtiökokouksen hallitukselle antamaan valtuutukseen. Yhtiö on jo maksanut 31.12.2025 päättyneeltä tilikaudelta osinkoa 0,17 euroa osakkeelta 13.5.2026.
Osingon toinen erä maksetaan 19.11.2026 osakkeenomistajalle, joka on osingon täsmäytyspäivänä 11.11.2026 merkitty Euroclear Finland Oy:n pitämään yhtiön osakasluetteloon.
Tokmanni-konsernin toimitusjohtaja Sampo Päällysaho
Vuoden 2026 kolmannella neljänneksellä konsernin liikevaihto kasvoi erityisesti Dollarstoren vertailukelpoisen myynnin kasvun ja myymäläverkoston laajentumisen tukemana. Konsernin vertailukelpoinen myyntikate ja myyntikatemarginaali paranivat, mutta pääasiassa myymäläverkoston laajentamisesta ja myymälöiden uudistamisesta johtuneiden liiketoiminnan kulujen kasvun vuoksi vertailukelpoinen liikevoitto jäi hieman edellisvuoden tasosta.
Tokmanni-konsernin liikevaihto kasvoi 2,9 % 445,2 milj. euroon, ja vertailukelpoinen liikevaihto laski 0,5 %. Liikevaihdon kasvua tuki Dollarstore-segmentin kehitys, jota vauhdittivat sekä vertailukelpoisen myynnin kasvu että uudet myymäläavaukset. Kolmannella vuosineljänneksellä Tokmanni-segmentin liikevaihto kasvoi 0,2 % 315,4 milj. euroon, ja vertailukelpoinen liikevaihto laski 1,7 %. Dollarstore-segmentin liikevaihto puolestaan kasvoi 10,2 % 131,2 milj. euroon ja vertailukelpoinen liikevaihto kasvoi 3,0 %.
Tokmanni-konsernin vertailukelpoinen liikevoitto oli 25,8 milj. euroa (26,4) ja vertailukelpoinen liikevoittomarginaali 5,8 % (6,1 %). Kannattavuuden heikentyminen johtui Tokmanni-segmentin vertailukelpoisen liikevoiton laskusta 25,3 milj. euroon (26,3). Tokmanni-segmentin vertailukelpoinen liikevoittomarginaali laski 8,0 %:iin (8,4 %). Dollarstore-segmentin vertailukelpoinen liikevoitto parani hieman ja oli 1,3 milj. euroa (1,1). Dollarstore-segmentin vertailukelpoinen liikevoittomarginaali kasvoi 1,0 %:iin (0,9 %).
Tokmanni-segmentti: myyntikatemarginaali parani vertailukelpoisen myynnin laskusta huolimatta
Tokmanni-segmentin liikevaihto pysyi kolmannella vuosineljänneksellä edellisvuoden tasolla, ja vertailukelpoinen myynti laski. Yleinen markkinatilanne Suomessa säilyi haastavana neljänneksen aikana. Kilpailu jatkui kovana, ja kuluttajien luottamus talouteen pysyi heikkona. Asiakkaat olivat varovaisia erityisesti käyttötavaroiden hankinnoissa. Tämä näkyi käyttötavaroiden myynnin laskuna ja vertailukelpoisen keskiostoksen pienentymisenä 2,2 %:lla, kun taas päivittäistavaroiden myynti kasvoi. Myyntiin vaikutti myös viime vuotta viileämpi kesäsää erityisesti heinäkuussa. Myynnin kehitys parani kolmannen vuosineljänneksen loppua kohden, ja myös vertailukelpoiset asiakasmäärät kasvoivat hieman. Markkinaympäristö säilyi kuitenkin haastavana.
Jatkoimme kurinalaista hinnoittelua. Tämän myötä myyntikatemarginaalit paranivat sekä päivittäistavaroissa että käyttötavaroissa, mikä tuki vertailukelpoisen myyntikatemarginaalin paranemista. Kasvaneet liiketoiminnan kulut kuitenkin heikensivät hieman liikevoittoa. Liiketoiminnan kulut kasvoivat 0,9 milj. euroa uusien EUROSPAR- ja Tokmanni-myymälöiden rakentamisen ja remonttien seurauksena. Henkilöstökuluihin vaikutti myös Suomessa 1.8. voimaan tullut työehtosopimuksen mukainen 2,5 %:n palkankorotus. Myös kiinteistökulut kasvoivat pääasiassa energian hintojen ja kiinteistöjen ylläpitokustannusten nousun vuoksi.
Keskitymme vahvistamaan vertailukelpoisten asiakasmäärien myönteistä kehitystä, kasvattamaan keskiostosta ja palauttamaan vertailukelpoisen myynnin kannattavaan kasvuun. Vahvistamme Tokmannin asiakaslupausta kilpailukykyisellä hinnoittelulla, asiakkaiden tarpeisiin yhä paremmin vastaavilla valikoimilla ja kohdennetuilla kampanjoilla. EUROSPAR-supermarketit laajentavat päivittäistavaratarjontaamme, kun taas Tokmanni Klubi ja digitaaliset kanavat tukevat yhä saumattomampaa asiakaspolkua ja kohdennetumpaa markkinointia.
Dollarstore-segmentti: rohkaisevaa kehitystä myynnissä ja kannattavuudessa
Dollarstore-segmentin kehitys oli rohkaisevaa kolmannella vuosineljänneksellä. Segmentin liikevaihto, vertailukelpoinen myyntikatemarginaali ja vertailukelpoinen liikevoitto paranivat edellisvuodesta. Erityisen tärkeää oli, että vertailukelpoisen myynnin kasvu osoitti, ettei kasvu perustunut pelkästään myymäläverkoston laajentumiseen. Liiketoiminnan kulut kasvoivat uusien myymäläavausten ja henkilöstökulujen kasvun seurauksena. Ruotsissa työehtosopimuksen mukainen 2,7 %:n palkankorotus tuli voimaan 1.5.
Konsernin tiivistyvä yhteistyö näkyy yhä selvemmin hankinnassa ja tuotevalikoimissa. Yhteisten omien merkkien tuotteiden lisääminen valikoimiin jatkui vuosineljänneksen aikana. Omien merkkien tuotteiden myynti oli vahvaa, ja niiden myyntikatemarginaalit olivat muuta valikoimaa korkeammat. Jatkamme yhteisen valikoiman laajentamista ja hyödynnämme konsernin ostovolyymia hintakilpailukyvyn ja myyntikatemarginaalien vahvistamiseksi.
Jatkoimme asiakaslupauksemme vahvistamista houkuttelevilla kampanjoilla, kilpailukykyisillä hinnoilla sekä entistä laajemmalla valikoimalla. Tokmannin kanssa yhteiseen valikoimaan kuuluvat Dollarstore-segmentille uudet tuoteryhmät tukivat myynnin myönteistä kehitystä erityisesti rakentamisen ja remontoinnin tuotteissa ja autotarvikkeissa, leluissa ja harrastustuotteissa, vaatteissa sekä elintarvikkeissa. Kehitys antaa rohkaisevia viitteitä näiden tuoteryhmien kaupallisesta potentiaalista.
Järjestelmälliset toimenpiteemme Dollarstore-segmentin liiketoiminnan kehittämiseksi etenevät oikeaan suuntaan. Myynnin, myyntikatemarginaalin ja vertailukelpoisen liikevoiton paraneminen oli rohkaisevaa, mutta kannattavuus on yhä matalalla tasolla. Keskitymme jatkossakin siihen, että myynnin kasvu ja parantunut myyntikatemarginaali näkyvät pysyvästi aiempaa vahvempana kannattavuutena. Dollarstoren käänne vaatii pitkäjänteistä työtä, ja uskomme muutosten täyden vaikutuksen näkyvän ajan myötä.
Rakentamista konsernin vahvuuksien varaan
Kokonaisuutena kolmas vuosineljännes osoitti sekä liiketoimintamme vahvuudet että ne osa-alueet, joilla meillä on parannettavaa. Meidän tulee palauttaa vertailukelpoinen myynti kasvuun Suomessa, parantaa Dollarstore-segmentin kannattavuutta ja varmistaa, että myyntikatemarginaalin paraneminen näkyy entistä tehokkaammin aiempaa suurempana liikevoittona ja vahvempana rahavirtana.
Jatkamme hinta-asemamme vahvistamista, valikoimiemme ja asiakaskokemuksemme kehittämistä ja kulukontrollia sekä konsernimme sisäisen yhteistyön syventämistä. Nämä ovat keskeisiä tekijöitä kilpailukykymme kehittämisessä ja kannattavan kasvun tukemisessa pitkällä aikavälillä.
Tokmanni-konsernimme strategiatyö eteni hyvin kuluneella vuosineljänneksellä. Työ jatkuu loppuvuoden ajan ja vuoden 2027 alkupuolelle. Esittelemme seuraavan strategiakautemme 2027-2031 strategian ja taloudelliset tavoitteet pääomamarkkinapäivässämme 27.1.2027. Kerromme tilaisuudesta tarkemmin myöhemmin.
Siirtyessämme vuoden viimeiselle ja tärkeimmälle neljännekselle markkinaympäristö säilyy haastavana. Kuluttajien luottamus heikkeni Suomessa ja Ruotsissa lokakuussa, mikä vaikutti myyntiimme. Tämän seurauksena laskimme vuoden 2026 tulosohjeistustamme. Samalla valmistautumisemme joulusesonkiin etenee suunnitellusti, eikä tuotteiden saatavuudessa ole merkittäviä haasteita. Keskitymme joulusesongin onnistuneeseen toteutukseen, jatkamme kulukuria ja vahvistamme kannattavan kasvun edellytyksiä Tokmanni-konsernissa.
Avainluvut
| 7-9/ 2026 | 7-9/ 2025 | Muutos, % | 1-9/ 2026 | 1-9/ 2025 | Muutos, % | 1-12/ 2025 | |
| Liikevaihto, milj. euroa | 445,2 | 432,8 | 2,9 | 1 266,5 | 1 217,5 | 4,0 | 1 728,3 |
| Vertailukelpoinen liikevaihdon kehitys, % | -0,5 | 0,7 | 0,7 | 0,4 | -0,2 | ||
| Asiakasmäärän muutos, % | 3,4 | 1,4 | 2,8 | 2,0 | 1,8 | ||
| Myyntikate, milj. euroa | 157,5 | 151,8 | 3,7 | 425,4 | 422,7 | 0,7 | 606,4 |
| Myyntikatemarginaali, % | 35,4 | 35,1 | 33,6 | 34,7 | 35,1 | ||
| Vertailukelpoinen myyntikate, milj. euroa | 157,8 | 150,4 | 4,9 | 436,5 | 423,5 | 3,1 | 607,3 |
| Vertailukelpoinen myyntikatemarginaali, % | 35,4 | 34,7 | 34,5 | 34,8 | 35,1 | ||
| Liiketoiminnan kulut, milj. euroa | -98,7 | -91,9 | 7,4 | -302,8 | -291,6 | 3,9 | -394,9 |
| Vertailukelpoiset liiketoiminnan kulut, milj. euroa | -98,7 | -91,7 | 7,6 | -302,8 | -291,4 | 3,9 | -394,7 |
| Käyttökate, milj. euroa | 60,2 | 60,7 | -0,8 | 126,2 | 134,7 | -6,3 | 217,1 |
| Käyttökatemarginaali, % | 13,5 | 14,0 | 10,0 | 11,1 | 12,6 | ||
| Vertailukelpoinen käyttökate, milj. euroa | 60,5 | 59,6 | 1,6 | 137,2 | 135,8 | 1,1 | 218,2 |
| Vertailukelpoinen käyttökatemarginaali, % | 13,6 | 13,8 | 10,8 | 11,2 | 12,6 | ||
| Liikevoitto, milj. euroa | 25,8 | 27,5 | -6,4 | -2,0 | 35,5 | -105,6 | 83,6 |
| Liikevoittomarginaali, % | 5,8 | 6,4 | -0,2 | 2,9 | 4,8 | ||
| Vertailukelpoinen liikevoitto, milj. euroa | 25,8 | 26,4 | -2,2 | 33,1 | 36,5 | -9,5 | 84,8 |
| Vertailukelpoinen liikevoittomarginaali, % | 5,8 | 6,1 | 2,6 | 3,0 | 4,9 | ||
| Nettorahoituserät, milj. euroa | -11,1 | -9,7 | 15,2 | -33,1 | -28,2 | 17,5 | -38,1 |
| Investoinnit, milj. euroa | 5,7 | 6,6 | -13,6 | 19,3 | 18,3 | 5,5 | 30,4 |
| Liiketoiminnan rahavirta, milj. euroa *** | 16,1 | 31,6 | 48,1 | 31,7 | 147,3 | ||
| Nettovelat, milj. euroa *** | 914,2 | 931,4 | 874,1 | ||||
| Nettovelat ilman vuokrasopimusvelkoja, milj. euroa *** | 298,4 | 318,0 | 233,2 | ||||
| Nettovelat / vertailukelpoinen käyttökate */ *** | 4,16 | 4,32 | 4,01 | ||||
| Nettovelat / vertailukelpoinen käyttökate ilman vuokrasopimusvelkoja */ *** | 3,49 | 3,53 | 2,57 | ||||
| Sijoitetun pääoman tuotto, % | 4,2 | 7,7 | 7,4 | ||||
| Oman pääoman tuotto, % | -0,9 | 14,1 | 14,3 | ||||
| Omavaraisuus, % | 16,4 | 17,3 | 19,1 | ||||
| Osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo kauden aikana (1 000 kpl) | 58 125 | 58 744 | 58 361 | 58 817 | 58 747 | ||
| Laimennettu osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo kauden aikana (1 000 kpl) | 58 871 | 58 874 | 58 871 | 58 874 | 58 874 | ||
| Laimentamaton osakekohtainen tulos (euroa/osake) | 0,20 | 0,24 | -0,56 | 0,10 | 0,62 | ||
| Laimennettu osakekohtainen tulos (euroa/osake) | 0,20 | 0,24 | -0,56 | 0,10 | 0,62 | ||
| Henkilöstö kauden lopussa | 6 765 | 6 619 | 6 443 | ||||
| Henkilöstö keskimäärin, henkilötyövuosi ** | 5 077 | 4 912 | 4 799 | 4 683 | 4 606 | ||
| * Rullaava 12 kk vertailukelpoinen käyttökate | |||||||
| ** FTE-luvun laskentaperiaate on muutettu takautuvasti tilikauden 2026 alusta alkaen | |||||||
| *** Tilittämättömien korttisaatavien uudelleenluokittelu | |||||||
Vertailtavuuteen vaikuttavat oikaisut
Tokmanni-konserni raportoi käyttökatetta ja liikevoittoa avainlukuinaan ja tekee oikaisuja, jotka parantavat vertailtavuutta sekä antavat paremman kuvan yhtiön toiminnallisesta tuloksesta. Käyttökate ei ole IFRS-tilinpäätösstandardien mukainen tunnusluku ja se kuvaa liikevoittoa ennen poistoja ja arvonalentumisia. Vertailukelpoinen käyttökate ja liikevoitto kuvaavat tunnuslukuja, joista on poistettu Tokmanni-konsernin johdon poikkeuksellisiksi ja kertaluontoisiksi katsomat erät. Eriin sisältyvät muutokset valuuttajohdannaisten käyvissä arvoissa, jotka Tokmanni-konserni oikaisee, koska ne ovat konsernin avoimiin rahavirran suojauspositioihin liittyviä realisoitumattomia voittoja ja tappioita, eivätkä ne siten liity Tokmanni-konsernin toiminnalliseen tulokseen katsauskausilla. Lisäksi vertailukelpoisuuteen vaikuttaviin eriin sisältyvät merkittävät liikearvon ja muiden omaisuuserien arvonalentumistappiot, muut hankittuihin liiketoimintoihin ja yhtiöihin liittyvät kertaluonteiset kulut sekä muut kertaluonteiset kulut, kuten vahinkoihin liittyvät kustannukset.
Tokmanni-konsernin johto käyttää vertailukelpoista käyttökate- ja liikevoittomarginaalia keskeisinä tunnuslukuina konsernin ja segmenttien liiketoiminnallisen tuloksen kehittymisen arvioinnissa.
Vertailtavuuteen vaikuttavat oikaisut
| Milj. euroa | 7-9/2026 | 7-9/2025 | 1-9/2026 | 1-9/2025 | 1-12/2025 |
| Myyntikate | 157,5 | 151,8 | 425,4 | 422,7 | 606,4 |
| Muutokset valuuttajohdannaisten markkina-arvossa | 0,4 | -1,4 | -0,8 | 0,8 | 0,9 |
| Kertaluontoiset kulut, vaihto-omaisuuden alaskirjaus | -0,1 | 0,0 | 11,9 | 0,0 | 0,0 |
| Vertailukelpoinen myyntikate | 157,8 | 150,4 | 436,5 | 423,5 | 607,3 |
| Liiketoiminnan kulut | -98,7 | -91,9 | -302,8 | -291,6 | -394,9 |
| Kertaluontoiset kulut, muut | 0,0 | 0,2 | 0,0 | 0,2 | 0,2 |
| Vertailukelpoiset liiketoiminnan kulut | -98,7 | -91,7 | -302,8 | -291,4 | -394,7 |
| Käyttökate | 60,2 | 60,7 | 126,2 | 134,7 | 217,1 |
| Liikevoitto | 25,8 | 27,5 | -2,0 | 35,5 | 83,6 |
| Muutokset valuuttajohdannaisten markkina-arvossa | 0,4 | -1,4 | -0,8 | 0,8 | 0,9 |
| Kertaluontoiset kulut, yritysjärjestelyt | 0,0 | 0,1 | 0,0 | 0,1 | 0,1 |
| Kertaluontoiset kulut, vaihto-omaisuuden alaskirjaus | -0,1 | 0,0 | 11,9 | 0,0 | 0,0 |
| Kertaluontoiset kulut, muut | 0,0 | 0,2 | 0,0 | 0,2 | 0,2 |
| Liikearvon arvonalentuminen | -0,2 | 0,0 | 24,0 | 0,0 | 0,0 |
| Vertailukelpoinen käyttökate | 60,5 | 59,6 | 137,2 | 135,8 | 218,2 |
| Vertailukelpoinen liikevoitto | 25,8 | 26,4 | 33,1 | 36,5 | 84,8 |
Markkinakehitys
Päivittäistavarakauppa ry:n (PTY, http://www.pty.fi) tilaston mukaan tavaratalo- ja hypermarketketjujen kokonaismyynti Suomessa kasvoi 2,4 % vuoden 2026 kolmannella vuosineljänneksellä. On tärkeää huomioida, että PTY:n tilasto kattaa vain osan Tokmanni-segmentille olennaisesta markkinasta.
Swedish Food Retailers' Federationin (https://www.svenskdagligvaruhandel.se/) tilaston mukaan elintarvikkeiden vähittäiskaupan indeksi (Food retail index) Ruotsissa kasvoi yhteensä 4,0 % vuoden 2026 kolmannella vuosineljänneksellä. Kivijalkamyymälöiden myynti kasvoi 3,8 % ja verkkokaupan 7,7 %. Elintarvikkeiden vähittäiskaupan indeksi mittaa myynnin kehitystä päivittäistavarakaupassa eikä se kata erityisruokakauppoja tai palvelukauppaa. On tärkeää huomioida, että Swedish Food Retailers' Federationin tilasto kattaa vain osan Dollarstore-myymäläketjulle olennaisesta markkinasta.
Tokmanni-konsernin myymäläverkosto
Syyskuun 2026 lopussa Tokmanni-konsernilla oli yhteensä 399 myymälää (31.12.2025: 392 myymälää). Suomessa konsernilla oli 208 Tokmanni-myymälää ja yhteensä 35 Click Shoes- ja Shoe House -myymälää. Ruotsissa Tokmanni-konserniin kuului 143 Dollarstore-myymälää ja Tanskassa 13 Big Dollar -myymälää.
| Tokmanni-konsernin myymälät | 30.9.2026 | 30.9.2025 | 31.12.2025 |
| Tokmanni-segmentti | 243 | 240 | 242 |
| Tokmanni | 208 | 204 | 206 |
| Click Shoes ja Shoe House | 35 | 36 | 36 |
| Dollarstore-segmentti | 156 | 145 | 150 |
| Dollarstore | 143 | 135 | 139 |
| Big Dollar | 13 | 10 | 11 |
| Yhteensä | 399 | 385 | 392 |
Syyskuun 2026 lopussa Tokmanni-myymälän yhteydessä oli EUROSPAR-supermarket Ylöjärvellä, Maskussa, Torniossa, Järvenpäässä, Joensuun Raatekankaalla ja Iisalmessa.
Tokmannin seuraavat neljä EUROSPAR-supermarkettia avataan Kajaanin Lehtikankaalle, Loviisan Vanhakylään (Gammelby), Kemin Tervaharjulle ja Mäntsälään. Myymälöiden avajaisia vietetään jo tämän vuoden aikana. Näiden avausten myötä Tokmannin EUROSPAR-verkosto kasvaa kymmeneen myymälään vuoden loppuun mennessä.
Lisätietoa Tokmanni-konsernin myymäläverkostosta löytyy konsernin verkkosivuilta.
Taloudellinen kehitys
Raportointirakenne
Tokmanni-konserni koostuu Tokmanni- ja Dollarstore-segmenteistä sekä konsernitoiminnoista ja eliminoinneista. Tokmanni-segmentti sisältää Tokmanni-, Click Shoes- ja Shoe House -myymälät sekä Tokmannin ja Click Shoesin verkkokaupat. Dollarstore-segmentti muodostuu Dollarstore- ja Big Dollar
-myymälöistä.
Kausiluonteisuus
Tokmanni-konsernin liiketoiminta on kausiluonteista, mikä vaikuttaa merkittävästi liikevaihtoon, liiketoiminnan tulokseen ja rahavirtaan. Tokmanni-konsernin liikevaihto, kannattavuus ja rahavirta ovat yleensä matalimmat ensimmäisellä vuosineljänneksellä ja korkeimmat neljännellä vuosineljänneksellä joulumyynnin ansiosta.
Tokmanni-konserni
Liikevaihto
| Liikevaihto, milj. euroa | 7-9/ 2026 | 7-9/ 2025 | Muutos, % | 1-9/ 2026 | 1-9/ 2025 | Muutos, % | 1-12/ 2025 |
| Tokmanni | 315,4 | 314,6 | 0,2 | 903,3 | 879,5 | 2,7 | 1 243,7 |
| Dollarstore | 131,2 | 119,1 | 10,2 | 367,9 | 339,2 | 8,5 | 487,7 |
| Konsernitoiminnot ja eliminoinnit | -1,4 | -0,9 | -4,7 | -1,2 | -3,0 | ||
| Yhteensä | 445,2 | 432,8 | 2,9 | 1 266,5 | 1 217,5 | 4,0 | 1 728,3 |
Heinä-syyskuu 2026
Kolmannella vuosineljänneksellä Tokmanni-konsernin liikevaihto kasvoi 2,9 % (4,0 %) ja oli 445,2 milj. euroa (432,8). Liikevaihdon kasvua vauhdittivat vertailukelpoisen myynnin kasvu ja uusien myymälöiden avaukset Dollarstore-segmentissä.
Tokmanni-konsernin päivittäistavaroiden myynti kasvoi 4,6 % edellisvuoden vastaavaan ajankohtaan verrattuna. Päivittäistavaroiden myynnin osuus kokonaismyynnistä oli 53,3 % (52,4 %).
Tokmanni-konsernin vertailukelpoinen liikevaihto laski 0,5 % (+0,7 %). Tokmanni-konsernin vertailukelpoinen asiakasmäärä kasvoi 0,2 % (-0,7 %) ja kokonaisasiakasmäärä kasvoi 3,4 % (1,4 %) edellisvuoden vastaavaan ajankohtaan verrattuna. Vertailukelpoinen keskiostos laski 0,7 % 19,89 euroon (20,03).
Tokmanni-konsernin hallinnoimien merkkien (omat tuotemerkit, yksinoikeusmerkit ja merkittömät tuotteet) osuus kolmannen vuosineljänneksen myynnistä oli 29,1 % (27,5 %).
Tammi-syyskuu 2026
Tammi-syyskuussa 2026 Tokmanni-konsernin liikevaihto kasvoi 4,0 % (3,4 %) ja oli 1 266,5 milj. euroa (1 217,5). Tokmanni-konsernin päivittäistavaroiden myynti kasvoi 4,2 % edellisvuoden vastaavaan ajankohtaan verrattuna. Päivittäistavaroiden myynnin osuus kokonaismyynnistä oli 55,0 % (54,7 %).
Tokmanni-konsernin vertailukelpoinen liikevaihto kasvoi 0,7 % (0,4 %). Tokmanni-konsernin vertailukelpoinen asiakasmäärä kasvoi 0,2 % (0,2 %) ja kokonaisasiakasmäärä kasvoi 2,8 % (2,0 %) edellisvuoden vastaavaan ajankohtaan verrattuna. Vertailukelpoinen keskiostos kasvoi 0,5 % ja oli 19,83 euroa (19,73).
Tokmanni-konsernin hallinnoimien merkkien (omat tuotemerkit, yksinoikeusmerkit ja merkittömät tuotteet) osuus tammi-syyskuun myynnistä oli 27,5 % (25,6 %).
Kannattavuus
| Vertailukelpoinen liikevoitto, milj. euroa | 7-9/ 2026 | 7-9/ 2025 | Muutos, % | 1-9/ 2026 | 1-9/ 2025 | Muutos, % | 1-12/ 2025 |
| Tokmanni | 25,3 | 26,3 | -3,9 | 45,4 | 44,7 | 1,7 | 85,6 |
| Dollarstore | 1,3 | 1,1 | 19,9 | -9,6 | -5,0 | -90,9 | 3,3 |
| Konsernitoiminnot ja eliminoinnit | -0,8 | -1,1 | 21,1 | -2,7 | -3,1 | 12,5 | -4,1 |
| Yhteensä | 25,8 | 26,4 | -2,2 | 33,1 | 36,5 | -9,5 | 84,8 |
Heinä-syyskuu 2026
Kolmannella vuosineljänneksellä Tokmanni-konsernin myyntikate oli 157,5 milj. euroa (151,8) ja myyntikatemarginaali oli 35,4 % (35,1 %). Vertailukelpoinen myyntikate oli 157,8 milj. euroa (150,4), mikä vastaa 35,4 %:n vertailukelpoista myyntikatemarginaalia (34,7 %).
Tokmanni-konsernin liiketoiminnan kulut olivat 98,7 milj. euroa (91,9), eli 22,2 % liikevaihdosta (21,2 %). Henkilöstökulut olivat 59,9 milj. euroa (56,1), eli 13,5 % liikevaihdosta (13,0 %). Vertailukelpoiset liiketoiminnan kulut olivat 98,7 milj. euroa (91,7), eli 22,2 % liikevaihdosta (21,2 %).
Konsernin kolmannen vuosineljänneksen käyttökate oli 60,2 milj. euroa (60,7), mikä vastaa 13,5 %:n käyttökatemarginaalia (14,0 %). Vertailukelpoinen käyttökate oli 60,5 milj. euroa (59,6), ja vertailukelpoinen käyttökatemarginaali 13,6 % (13,8 %).
Tokmanni-konsernin poistot olivat 34,7 milj. euroa (33,2). Poistot ilman yrityshankinnoista syntyneitä aineettomien ja aineellisten hyödykkeiden poistoja (PPA) olivat 33,9 milj. euroa (32,4). Yrityshankinnoista syntyneitä aineettomien ja aineellisten hyödykkeiden poistoja (PPA) kirjattiin 0,8 milj. euroa (0,8).
Konsernin kolmannen vuosineljänneksen liikevoitto oli 25,8 milj. euroa (27,5), mikä vastaa 5,8 %:n liikevoittomarginaalia (6,4 %). Vertailukelpoinen liikevoitto oli 25,8 milj. euroa (26,4) ja vertailukelpoinen liikevoittomarginaali 5,8 % (6,1 %). Kannattavuuden heikkeneminen johtui Tokmanni-segmentin vertailukelpoisen liikevoiton laskusta.
Tokmanni-konsernin nettorahoituserät olivat -11,1 milj. euroa (-9,7). Tulos ennen veroja oli 14,6 milj. euroa (17,9). Katsauskauden verot olivat -2,9 milj. euroa (-3,6). Katsauskauden tulos oli 11,8 milj. euroa (14,3).
Laimennettu osakekohtainen tulos oli 0,20 euroa (0,24).
Tammi-syyskuu 2026
Tammi-syyskuussa 2026 Tokmanni-konsernin myyntikate oli 425,4 milj. euroa (422,7) ja myyntikatemarginaali oli 33,6 % (34,7 %). Vertailukelpoinen myyntikate oli 436,5 milj. euroa (423,5), mikä vastaa 34,5 %:n vertailukelpoista myyntikatemarginaalia (34,8 %).
Tokmanni-konsernin liiketoiminnan kulut olivat 302,8 milj. euroa (291,6), eli 23,9 % liikevaihdosta (23,9 %). Henkilöstökulut olivat 184,4 milj. euroa (178,5), eli 14,6 % liikevaihdosta (14,7 %). Vertailukelpoiset liiketoiminnan kulut olivat 302,8 milj. euroa (291,4), eli 23,9 % liikevaihdosta (23,9 %).
Konsernin käyttökate oli 126,2 milj. euroa (134,7), mikä vastaa 10,0 %:n käyttökatemarginaalia (11,1 %). Vertailukelpoinen käyttökate oli 137,2 milj. euroa (135,8) ja vertailukelpoinen käyttökatemarginaali 10,8 % (11,2 %).
Tokmanni-konsernin poistot olivat 104,2 milj. euroa (99,2). Poistot ilman yrityshankinnoista syntyneitä aineettomien ja aineellisten hyödykkeiden poistoja (PPA) olivat 101,9 milj. euroa (97,0). Yrityshankinnoista syntyneitä aineettomien ja aineellisten hyödykkeiden poistoja (PPA) kirjattiin 2,3 milj. euroa (2,3).
Tokmanni-konserni kirjasi vuoden 2026 toisen neljänneksen tulokseensa 24,3 miljoonan euron liikearvon arvonalentumisen, jolla ei ole kassavirtavaikutusta, sekä 12,0 miljoonan euron vaihto-omaisuuteen liittyvän alaskirjauksen Dollarstore-segmentissä. Liikearvon arvonalentuminen perustuu Dollarstore-segmentin rahavirtaa tuottavan yksikön päivitettyyn arvonalentumistestaukseen. Vaihto-omaisuuteen liittyvä alaskirjaus liittyy toimenpiteisiin, joilla tuetaan segmentin valikoiman ja kaupallisen konseptin käynnissä olevaa uudistamista. Molemmat erät on käsitelty vertailukelpoisuuteen vaikuttavina erinä, joten niillä ei ole vaikutusta Tokmanni-konsernin vertailukelpoiseen liikevoittoon, mutta ne vaikuttavat vuoden 2026 toisen neljänneksen raportoituun liikevoittoon.
Konsernin liikevoitto oli -2,0 milj. euroa (+35,5), mikä vastaa -0,2 %:n liikevoittomarginaalia (+2,9 %). Liikearvon arvonalentumisella ja vaihto-omaisuuden alaskirjauksella oli vaikutus liikevoittoon. Vertailukelpoinen liikevoitto oli 33,1 milj. euroa (36,5), ja vertailukelpoinen liikevoittomarginaali 2,6 % (3,0 %).
Tokmanni-konsernin nettorahoituserät olivat -33,1 milj. euroa (-28,2). Tulos ennen veroja oli -35,1 milj. euroa (+7,3). Katsauskauden verot olivat negatiivisen tuloksen takia positiiviset 2,3 milj. euroa (-1,3). Katsauskauden tulos oli -32,8 milj. euroa (+6,0). Edellisvuotta heikompi tulos johtui pääasiassa liikearvon arvonalentumisesta ja vaihto-omaisuuden alaskirjauksesta.
Laimennettu osakekohtainen tulos oli -0,56 euroa (+0,10).
Tase, rahoitus ja rahavirta
Syyskuun 2026 lopussa Tokmanni-konsernin vaihto-omaisuus oli 476,4 milj. euroa (477,7). Vaihto-omaisuus sisältää varastoissa, myymälöissä ja matkalla olevat tuotteet. Tokmanni-segmentin vaihto-omaisuus oli 331,0 milj. euroa (331,9) ja Dollarstore-segmentin 145,6 milj. euroa (145,8) syyskuun lopussa.
Konsernin vuoden 2026 kolmannen vuosineljänneksen liiketoiminnan rahavirta oli 16,1 milj. euroa (31,6). Liiketoiminnan nettorahavirran negatiivinen kehitys johtui pääasiassa nettokäyttöpääoman suhteellisesta muutoksesta edellisvuoteen verrattuna. Tammi-syyskuussa rahavirta oli 48,1 milj. euroa (31,7). Liiketoiminnan rahavirran kehitykseen vaikutti erityisesti käyttöpääoman muutos verrattuna vertailukauteen.
Syyskuun 2026 lopussa Tokmanni-konsernilla oli nostettavissa yhteensä 221,9 milj. euron (173,0) luottolimiitit, jotka koostuivat rahoituslaitoslainasopimuksista ja yritystodistusohjelmasta. Rahavarat olivat 9,1 milj. euroa (14,1) syyskuun 2026 lopussa.
Syyskuun 2026 lopussa Tokmanni-konsernilla oli korollista velkaa yhteensä 923,3 milj. euroa (945,5), josta pitkäaikaisia rahoituslaitoslainoja on 160,0 milj. euroa (220,0) ja joukkovelkakirjalainaa 100,0 milj. euroa (0,0) (ilman emissiokulujen jaksotusta). Lyhytaikaisia rahoituslaitoslainoja ja yritystodistuksia oli 49,1 milj. euroa (113,0). Loput velat ovat pääasiassa IFRS 16 -standardin perusteella raportoitavia vuokrasopimusvelkoja. Konsernin nettovelan määrä ilman vuokrasopimusvelkoja oli 298,4 milj. euroa (318,0). Lasku johtui pääasiassa vahvasta liiketoiminnan rahavirrasta.
Tokmanni-konsernin nettovelan suhde vertailukelpoiseen käyttökatteeseen ilman IFRS 16:n vaikutusta oli 3,49 syyskuun 2026 lopussa (3,53). Tokmanni-konsernin tavoitteena on tehokas pääomarakenne. Pitkän aikavälin tavoitteena on, että nettovelan suhde vertailukelpoiseen käyttökatteeseen ilman IFRS 16:n vaikutusta on alle 2,25 tilikauden lopussa.
Tokmanni-konsernin omavaraisuusaste oli 16,4 % (17,3 %) syyskuun 2026 lopussa.
Investoinnit
Tokmanni-konsernin vuoden 2026 kolmannen vuosineljänneksen investoinnit olivat 5,7 milj. euroa (6,6). Investoinnit kohdistuivat myymäläverkoston laajentamiseen, kehittämiseen ja ylläpitämiseen sekä digitaalisten palveluiden kehittämiseen. Tammi-syyskuun 2026 investoinnit olivat 19,3 milj. euroa (18,3).
Tokmanni-segmentti
Tokmanni-segmentti sisältää Tokmanni-, Click Shoes- ja Shoe House -myymälät sekä Tokmannin ja Click Shoesin verkkokaupat.
| 7-9/ 2026 | 7-9/ 2025 | 1-9/ 2026 | 1-9/ 2025 | 1-12/ 2025 | |
| Liikevaihto, milj. euroa | 315,4 | 314,6 | 903,3 | 879,5 | 1 243,7 |
| Vertailukelpoisten myymälöiden liikevaihdon kehitys, % | -1,7 | 1,5 | 1,0 | -0,2 | -0,7 |
| Vertailukelpoinen myyntikate, milj. euroa | 109,6 | 106,8 | 305,3 | 300,8 | 428,9 |
| Vertailukelpoinen myyntikatemarginaali, % | 34,8 | 33,9 | 33,8 | 34,2 | 34,5 |
| Vertailukelpoinen liikevoitto, milj. euroa | 25,3 | 26,3 | 45,4 | 44,7 | 85,6 |
| Vertailukelpoinen liikevoittomarginaali, % | 8,0 | 8,4 | 5,0 | 5,1 | 6,9 |
| Vertailukelpoinen sidotun pääoman tuotto, %, rullaava 12 kk | 11,3 | 10,8 | 11,0 | ||
| Vaihto-omaisuus kauden lopussa, milj. euroa | 331,0 | 331,9 | 293,1 | ||
| Investoinnit, milj. euroa | 3,4 | 4,7 | 14,5 | 11,8 | 20,4 |
| Henkilöstö keskimäärin, henkilötyövuosi | 3 496 | 3 475 | 3 377 | 3 307 | 3 249 |
| Myymälöiden määrä kauden lopussa | 243 | 240 | 242 |
Liikevaihto
Heinä-syyskuu 2026
Vuoden 2026 kolmannella vuosineljänneksellä Tokmanni-segmentin liikevaihto kasvoi 0,2 % (3,5 %) ja oli 315,4 milj. euroa (314,6). Myyntiin vaikutti myös vertailukautta viileämpi kesäsää, kun vertailukaudella helleaalto tuki kausituotteiden kysyntää erityisesti heinäkuussa. Päivittäistavaroiden myynti kasvoi 1,8 %. Päivittäistavaroiden myynnin osuus Tokmanni-segmentin kokonaismyynnistä oli 51,9 % (51,0 %).
Tokmanni-segmentin vertailukelpoinen liikevaihto laski 1,7 % (+1,5 %). Vertailukelpoinen asiakasmäärä kasvoi 0,5 % (1,3 %) ja kokonaisasiakasmäärä kasvoi 2,0 % (2,6 %). Vertailukelpoinen keskiostos laski 2,2 % ja oli 20,74 euroa (21,21).
Suoran tuonnin osuus Tokmanni-segmentin myynnistä oli 26,9 % (27,4 %). Tämä jakautuu siten, että 21,2 % (21,8 %) oli Kiinan Shanghain hankintayhtiötä hyödyntäen hankittuja tuotteita ja 5,7 % (5,6 %) muuta suoraa tuontia.
Tammi-syyskuu 2026
Tammi-syyskuussa 2026 Tokmanni-segmentin liikevaihto kasvoi 2,7 % (1,3 %) ja oli 903,3 milj. euroa (879,5). Päivittäistavaroiden myynti kasvoi 2,8 %. Päivittäistavaroiden myynnin osuus Tokmanni-segmentin kokonaismyynnistä oli 54,1 % (53,8 %).
Tokmanni-segmentin vertailukelpoinen liikevaihto kasvoi 1,0 % (-0,2 %). Vertailukelpoinen asiakasmäärä kasvoi 2,0 % (0,7 %) ja kokonaisasiakasmäärä kasvoi 3,1 % (1,6 %). Vertailukelpoinen keskiostos laski 1,0 % ja oli 20,68 euroa (20,89).
Suoran tuonnin osuus Tokmanni-segmentin myynnistä oli 25,8 % (25,5 %). Tämä jakautuu siten, että 19,5 % (19,6 %) oli Kiinan Shanghain hankintayhtiötä hyödyntäen hankittuja tuotteita ja 6,2 % (5,9 %) muuta suoraa tuontia.
Kannattavuus
Heinä-syyskuu 2026
Vertailukelpoisen myyntikatemarginaalin kasvuun vaikuttivat sekä päivittäistavaroiden että käyttötavaroiden korkeammat katteet. Vuoden 2026 kolmannella neljänneksellä Tokmanni-segmentin myyntikate oli 109,4 milj. euroa (107,9) ja myyntikatemarginaali oli 34,7 % (34,3 %). Vertailukelpoinen myyntikate oli 109,6 milj. euroa (106,8), mikä vastaa 34,8 %:n vertailukelpoista myyntikatemarginaalia (33,9 %).
Tokmanni-segmentin liiketoiminnan kulut olivat 65,2 milj. euroa (61,2), eli 20,7 % liikevaihdosta (19,5 %). Liiketoiminnan kuluihin sisältyvät henkilöstökulut olivat 38,3 milj. euroa (35,9), eli 12,2 % liikevaihdosta (11,4 %). Liiketoiminnan kulut kasvoivat 0,9 milj. euroa uusien EUROSPAR- ja Tokmanni-myymälöiden rakentamisen ja remonttien seurauksena. Henkilöstökuluihin vaikutti myös Suomessa 1.8. voimaan tullut työehtosopimuksen mukainen 2,5 %:n palkankorotus. Myös kiinteistökulut kasvoivat pääasiassa energian hinnan nousun ja kiinteistöjen ylläpitokustannusten kasvun vuoksi. Vertailukelpoiset liiketoiminnan kulut olivat 65,2 milj. euroa (61,1), eli 20,7 % liikevaihdosta (19,4 %).
Tokmanni-segmentin käyttökate oli 45,5 milj. euroa (47,5), mikä vastaa 14,4 %:n käyttökatemarginaalia (15,1 %). Vertailukelpoinen käyttökate oli 45,8 milj. euroa (46,7) ja vertailukelpoinen käyttökatemarginaali 14,5 % (14,8 %).
Tokmanni-segmentin liikevoitto oli 25,1 milj. euroa (27,2), mikä vastaa 8,0 %:n liikevoittomarginaalia (8,6 %). Vertailukelpoinen liikevoitto oli 25,3 milj. euroa (26,3) ja vertailukelpoinen liikevoittomarginaali 8,0 % (8,4 %).
Tokmanni-segmentin investoinnit olivat 3,4 milj. euroa (4,7).
Tammi-syyskuu 2026
Tammi-syyskuussa 2026 Tokmanni-segmentin myyntikate oli 305,7 milj. euroa (300,0) ja myyntikatemarginaali oli 33,8 % (34,1 %). Vertailukelpoinen myyntikate oli 305,3 milj. euroa (300,8), mikä vastaa 33,8 %:n vertailukelpoista myyntikatemarginaalia (34,2 %).
Tokmanni-segmentin liiketoiminnan kulut olivat 202,2 milj. euroa (198,5), eli 22,4 % liikevaihdosta (22,6 %). Liiketoiminnan kuluihin sisältyvät henkilöstökulut olivat 118,9 milj. euroa (116,1), eli 13,2 % liikevaihdosta (13,2 %). Vertailukelpoiset liiketoiminnan kulut olivat 202,2 milj. euroa (198,4), eli 22,4 % liikevaihdosta (22,6 %).
Tokmanni-segmentin käyttökate oli 107,0 milj. euroa (104,7), mikä vastaa 11,8 %:n käyttökatemarginaalia (11,9 %). Vertailukelpoinen käyttökate oli 106,6 milj. euroa (105,8) ja vertailukelpoinen käyttökatemarginaali 11,8 % (12,0 %).
Tokmanni-segmentin liikevoitto oli 45,8 milj. euroa (43,6), mikä vastaa 5,1 %:n liikevoittomarginaalia (5,0 %). Vertailukelpoinen liikevoitto oli 45,4 milj. euroa (44,7) ja vertailukelpoinen liikevoittomarginaali 5,0 % (5,1 %).
Tokmanni-segmentin investoinnit olivat 14,5 milj. euroa (11,8).
Dollarstore-segmentti
Dollarstore-segmentti muodostuu Dollarstore- ja Big Dollar -myymälöistä.
| 7-9/ 2026 | 7-9/ 2025 | 1-9/ 2026 | 1-9/ 2025 | 1-12/ 2025 | |
| Liikevaihto, milj. euroa | 131,2 | 119,1 | 367,9 | 339,2 | 487,7 |
| Vertailukelpoisten myymälöiden liikevaihdon kehitys, % | 3,0 | -1,4 | -0,1 | 2,1 | 1,2 |
| Vertailukelpoinen myyntikate, milj. euroa | 48,7 | 43,8 | 132,5 | 123,0 | 180,0 |
| Vertailukelpoinen myyntikatemarginaali, % | 37,1 | 36,8 | 36,0 | 36,3 | 36,9 |
| Vertailukelpoinen liikevoitto, milj. euroa | 1,3 | 1,1 | -9,6 | -5,0 | 3,3 |
| Vertailukelpoinen liikevoittomarginaali, % | 1,0 | 0,9 | -2,6 | -1,5 | 0,7 |
| Vertailukelpoinen sidotun pääoman tuotto, %, rullaava 12 kk | -0,3 | 1,5 | 0,7 | ||
| Vaihto-omaisuus kauden lopussa, milj. euroa | 145,6 | 145,8 | 131,7 | ||
| Investoinnit, milj. euroa | 2,3 | 2,0 | 4,8 | 6,5 | 10,0 |
| Henkilöstö keskimäärin, henkilötyövuosi | 1 568 | 1 423 | 1 410 | 1 362 | 1 343 |
| Myymälöiden määrä kauden lopussa | 156 | 145 | 150 |
Liikevaihto
Heinä-syyskuu 2026
Vuoden 2026 kolmannella neljänneksellä Dollarstore-segmentin liikevaihto oli 131,2 milj. euroa (119,1). Liikevaihdon euromääräistä kehitystä kasvatti Ruotsin kruunun vahvistuminen suhteessa euroon. Paikallisissa valuutoissa liikevaihto kasvoi 10,5 % (3,0 %) edellisvuoden vastaavaan ajankohtaan verrattuna.
Päivittäistavaroiden myynti kasvoi paikallisissa valuutoissa 11,3 % (2,1 %) edellisvuoden vastaavaan ajankohtaan verrattuna. Päivittäistavaroiden myynnin osuus Dollarstore-segmentin kokonaismyynnistä oli 56,7 % (56,3 %).
Dollarstore-segmentin vertailukelpoinen liikevaihto kasvoi 3,0 % (-1,4 %) paikallisissa valuutoissa. Vertailukelpoinen asiakasmäärä laski 0,4 % (-4,9 %) ja kokonaisasiakasmäärä kasvoi 6,2 % (-1,0 %) edellisvuoden vastaavaan kauteen verrattuna. Vertailukelpoinen keskiostos kasvoi 3,4 % ja oli 17,93 euroa (17,33).
Tammi-syyskuu 2026
Tammi-syyskuussa 2026 Dollarstore-segmentin liikevaihto oli 367,9 milj. euroa (339,2). Paikallisissa valuutoissa liikevaihto kasvoi 6,9 % (6,3 %) edellisvuoden vastaavaan ajankohtaan verrattuna.
Päivittäistavaroiden myynti kasvoi paikallisissa valuutoissa 7,5 % (5,5 %) edellisvuoden vastaavaan ajankohtaan verrattuna. Päivittäistavaroiden myynnin osuus Dollarstore-segmentin kokonaismyynnistä oli 57,3 % (57,0 %).
Dollarstore-segmentin vertailukelpoinen liikevaihto laski 0,1 % (+2,1 %) paikallisissa valuutoissa. Vertailukelpoinen asiakasmäärä laski 3,8 % (-0,9 %) ja kokonaisasiakasmäärä kasvoi 2,3 % (2,8 %) edellisvuoden vastaavaan ajankohtaan verrattuna. Vertailukelpoinen keskiostos kasvoi 3,9 % ja oli 17,82 euroa (17,15).
Kannattavuus
Heinä-syyskuu 2026
Vuoden 2026 kolmannella neljänneksellä Dollarstore-segmentin myyntikate oli 48,6 milj. euroa (44,1) ja myyntikatemarginaali oli 37,1 % (37,0 %). Vertailukelpoinen myyntikate oli 48,7 milj. euroa (43,8), mikä vastaa 37,1 %:n vertailukelpoista myyntikatemarginaalia (36,8 %).
Dollarstore-segmentin liiketoiminnan kulut olivat 33,5 milj. euroa (30,0), eli 25,5 % liikevaihdosta (25,2 %). Kasvu johtui pääasiassa uusien myymälöiden avaamisesta ja henkilöstökulujen kasvusta. Henkilöstökulujen kasvuun vaikutti osaltaan Ruotsissa 1.5. voimaan tullut työehtosopimuksen mukainen 2,7 %:n palkankorotus. Liiketoiminnan kuluihin sisältyvät henkilöstökulut olivat 21,0 milj. euroa (19,4), eli 16,0 % liikevaihdosta (16,3 %). Vertailukelpoiset liiketoiminnan kulut olivat 33,5 milj. euroa (30,0), eli 25,5 % liikevaihdosta (25,2 %).
Dollarstore-segmentin vuosineljänneksen käyttökate oli 15,5 milj. euroa (14,3), mikä vastaa 11,8 %:n käyttökatemarginaalia (12,0 %). Vertailukelpoinen käyttökate oli 15,6 milj. euroa (14,0) ja vertailukelpoinen käyttökatemarginaali 11,9 % (11,7 %).
Dollarstore-segmentin liikevoitto oli 1,5 milj. euroa (1,4), mikä vastaa 1,2 %:n liikevoittomarginaalia (1,2 %). Vertailukelpoinen liikevoitto oli 1,3 milj. euroa (1,1) ja vertailukelpoinen liikevoittomarginaali 1,0 % (0,9 %). Liiketoiminnan kulujen kasvu johtui erityisesti Dollarstoren ja Big Dollarin uusien myymälöiden avaamisista ja erilaisista kehityshankkeista.
Dollarstore-segmentin investoinnit olivat 2,3 milj. euroa (2,0).
Tammi-syyskuu 2026
Tammi-syyskuussa 2026 Dollarstore-segmentin myyntikate oli 121,1 milj. euroa (123,0) ja myyntikatemarginaali oli 32,9 % (36,3 %). Vertailukelpoinen myyntikate oli 132,5 milj. euroa (123,0), mikä vastaa 36,0 %:n vertailukelpoista myyntikatemarginaalia (36,3 %).
Dollarstore-segmentin liiketoiminnan kulut olivat 100,0 milj. euroa (90,8), eli 27,2 % liikevaihdosta (26,8 %). Liiketoiminnan kuluihin sisältyvät henkilöstökulut olivat 63,5 milj. euroa (60,1), eli 17,3 % liikevaihdosta (17,7 %). Vertailukelpoiset liiketoiminnan kulut olivat 100,0 milj. euroa (90,8), eli 27,2 % liikevaihdosta (26,8 %).
Dollarstore-segmentin käyttökate oli 21,9 milj. euroa (33,1), mikä vastaa 6,0 %:n käyttökatemarginaalia (9,8 %). Vertailukelpoinen käyttökate oli 33,3 milj. euroa (33,1) ja vertailukelpoinen käyttökatemarginaali 9,1 % (9,8 %).
Dollarstore-segmentin liikevoitto oli -45,1 milj. euroa (-5,1), mikä vastaa -12,3 %:n liikevoittomarginaalia (-1,5 %). Vertailukelpoinen liikevoitto oli -9,6 milj. euroa (-5,0) ja vertailukelpoinen liikevoittomarginaali -2,6 % (-1,5 %).
Dollarstore-segmentin investoinnit olivat 4,8 milj. euroa (6,5).
Henkilöstö
| Henkilöstön määrä | 7-9/2026 | 7-9/2025 | 1-9/2026 | 1-9/2025 | 1-12/2025 |
| Kauden lopussa | 6 765 | 6 619 | 6 443 | ||
| Suomi | 4 456 | 4 370 | 4 316 | ||
| Ruotsi | 2 082 | 2 094 | 1 957 | ||
| Tanska | 227 | 155 | 170 | ||
| Keskimäärin, henkilötyövuosi * | 5 077 | 4 912 | 4 799 | 4 683 | 4 606 |
| Suomi | 3 509 | 3 489 | 3 389 | 3 321 | 3 263 |
| Ruotsi | 1 434 | 1 330 | 1 289 | 1 282 | 1 255 |
| Tanska | 134 | 93 | 121 | 80 | 88 |
| * FTE-luvun laskentaperiaate on muutettu takautuvasti tilikauden 2026 alusta alkaen | |||||
Riskit ja liiketoiminnan epävarmuustekijät
Tokmanni-konsernin riskejä ja epävarmuustekijöitä on kuvattu yhtiön verkkosivuilla.
Katsauskauden jälkeisiä tapahtumia
Martin Sörenhag aloitti Dollarstore-segmentin toimitusjohtajana ja Tokmanni-konsernin johtoryhmän jäsenenä 1.11.2026.
Mäntsälässä 6.11.2026
Tokmanni Group Oyj
Hallitus
Lehdistö- ja analyytikkotilaisuus
Tokmanni-konsernin toimitusjohtaja Sampo Päällysaho ja talousjohtaja Tapio Arimo esittelevät katsausta analyytikoille, sijoittajille ja tiedotusvälineille julkaisupäivänä klo 10.00. Esitys pidetään englanniksi.
Linkki suoraan webcast-lähetykseen löytyy alta ja osoitteesta https://tokmannigroup.com/sijoittajat/. Tallenne esityksestä on saatavilla yhtiön internetsivuilla tilaisuuden jälkeen.
Linkki webcast-sivulle: https://rajucast.tv/en/tokmanni-group/business-review-for-january-september-2026/
Osallistujat voivat esittää kysymyksiä liittymällä Teams-kokoukseen, joka järjestetään suoran webcast-lähetyksen yhteydessä. Linkki Teamsiin löytyy yllä mainitulta webcast-sivulta.
Lisätietoja
Sampo Päällysaho, toimitusjohtaja, puh. 020 728 5033, sampo.paallysaho(at)tokmanni.fi
Tapio Arimo, talousjohtaja, puh. 020 728 7390, tapio.arimo(at)tokmanni.fi
Maarit Mikkonen, sijoittajasuhde- ja viestintäpäällikkö, puh. 040 562 2282, maarit.mikkonen(at)tokmanni.fi
Tokmanni Group Oyj:n liiketoimintakatsaus 1.1.-30.9.2026
Laadintaperiaatteet
Tämä liiketoimintakatsaus on laadittu noudattaen samoja laadintaperiaatteita ja laskentamenetelmiä kuin vuoden 2025 tilinpäätöksessä. Tämä liiketoimintakatsaus ei ole IAS 34:n mukainen osavuosikatsaus. Kaikki luvut on pyöristetty, joten yksittäisten lukujen summa voi poiketa esitetystä summasta. Liiketoimintakatsauksen luvut esitetään miljoonina euroina.
Tokmanni-konserni on muuttanut tilittämättömien korttisaatavien luokittelua siirtämällä ne myynti- ja muista saamisista rahavaroihin ja pankkisaamisiin. Uusi luokittelu antaa tarkoituksenmukaisemman kuvan, sillä erät realisoituvat rahana muutaman päivän kuluessa ja muodostavat nykyisin merkittävämmän osuuden asiakasmaksuista. Muutosta on sovellettu takautuvasti, ja vertailuluvut on oikaistu vastaavasti.
Kausiluonteisuus
Tokmanni-konsernin liiketoiminta on kausiluonteista, mikä vaikuttaa merkittävästi liikevaihtoon, liiketoiminnan tulokseen ja rahavirtaan. Tokmanni-konsernin liikevaihto, kannattavuus ja rahavirta ovat yleensä matalimmat ensimmäisellä vuosineljänneksellä ja korkeimmat neljännellä vuosineljänneksellä joulumyynnin ansiosta.
Arvioiden käyttö
Liiketoimintakatsauksen laatiminen IFRS:n mukaan edellyttää johdon arvioiden ja oletusten käyttämistä, mikä vaikuttaa taseen varojen ja velkojen määriin, ehdollisten varojen ja velkojen raportointiin sekä tuottojen ja kulujen määriin. Vaikka arviot perustuvat johdon tämänhetkiseen parhaaseen näkemykseen, on mahdollista, että toteumat poikkeavat tilinpäätöksessä käytetyistä arvoista.
Tämä katsaus on tilintarkastamaton.
IFRS 18 -standardin käyttöönotto ja vaikutukset
IFRS 18 -standardi julkaistiin 9.4.2024, ja sitä sovelletaan 1.1.2027 tai sen jälkeen alkavilta tilikausilta. Standardin käyttöönotto edellyttää vertailukauden tietojen uudelleenluokittelua. IFRS 18 muuttaa olennaisesti tuloslaskelman rakennetta: se määrittelee kaksi pakollista välisummaa (liikevoitto/-tappio sekä voitto tai tappio ennen rahoitusta ja tuloveroja) sekä edellyttää tuottojen ja kulujen luokittelua viiteen ryhmään - liiketoiminta, sijoitukset, rahoitus, tuloverot ja lopetetut toiminnot.
Konserni laati tilikauden 2025 aikana IFRS 18 -vaikutusanalyysin, jonka perusteella uuden standardin odotetaan vaikuttavan konsernin tuloslaskelman esitystapaan ja liitetietoihin. Erityisesti osakkuus- ja yhteisyritysten tulososuudet sekä sijoituksiin liittyvät tuotot ja luovutustappiot tai -voitot esitetään jatkossa sijoitusten ryhmässä. Lisäksi osa rahoitustuotoista, -kuluista ja suojausinstrumenttien arvonmuutoksista luokitellaan standardin mukaan joko liiketoiminnan tai sijoitusten ryhmään.
Konserni käyttää raportoinnissaan myös vaihtoehtoisia tunnuslukuja, joista osa täyttää IFRS 18:n sääntelyn johdon määrittelemistä tunnusluvuista. Näiden tunnuslukujen osalta tulee jatkossa esittää perustelut sekä IFRS-lukuihin tehtävät täsmäytykset. Konserni jatkaa valmistautumista standardin käyttöönottoon tilikaudella 2026 ja tarkentaa esitystapaan liittyviä muutoksia standardin vaatimusten mukaisesti.
| Konsernin tuloslaskelma (milj. euroa) | 1.7.-30.9. 2026 | 1.7.-30.9. 2025 | 1.1.-30.9. 2026 | 1.1.-30.9. 2025 | 1.1.-31.12. 2025 |
| LIIKEVAIHTO | 445,2 | 432,8 | 1 266,5 | 1 217,5 | 1 728,3 |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 1,4 | 0,9 | 3,6 | 3,7 | 5,6 |
| Luovutus- ja arvostusvoitot lopetetuista toiminnoista | - | 0,2 | - | 0,2 | 0,1 |
| Materiaalit ja palvelut | -287,7 | -281,0 | -841,1 | -794,8 | -1 121,9 |
| Työsuhde-etuuksista aiheutuneet kulut | -59,9 | -56,1 | -184,4 | -178,5 | -240,0 |
| Poistot ja arvonalentumiset | -34,4 | -33,2 | -128,2 | -99,2 | -133,5 |
| Liiketoiminnan muut kulut | -38,8 | -35,8 | -118,4 | -113,1 | -155,0 |
| Luovutus- ja arvostustappiot lopetetuista toiminnoista | - | -0,3 | - | -0,3 | -0,2 |
| Osuus yhteisyritysten tuloksesta | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,1 |
| LIIKEVOITTO | 25,8 | 27,5 | -2,0 | 35,5 | 83,6 |
| Rahoitustuotot | 1,1 | 0,6 | 2,7 | 4,0 | 5,4 |
| Rahoituskulut | -12,2 | -10,2 | -35,8 | -32,1 | -43,5 |
| TULOS ENNEN VEROJA | 14,6 | 17,9 | -35,1 | 7,3 | 45,5 |
| Tuloverot | -2,9 | -3,6 | 2,3 | -1,3 | -9,2 |
| TILIKAUDEN TULOS | 11,8 | 14,3 | -32,8 | 6,0 | 36,3 |
| Tilikauden tuloksen jakautuminen | |||||
| Emoyhtiön omistajille | 11,8 | 14,3 | -32,8 | 6,0 | 36,3 |
| Konsernin laaja tuloslaskelma (milj. euroa) | 1.7.-30.9. 2026 | 1.7.-30.9.2025 | 1.1.-30.9. 2026 | 1.1.-30.9. 2025 | 1.1.-31.12. 2025 |
| Tilikauden tulos | 11,8 | 14,3 | -32,8 | 6,0 | 36,3 |
| Muut laajan tuloksen erät | |||||
| Erät, jotka saatetaan myöhemmin siirtää tulosvaikutteiseksi | |||||
| Ulkomaiseen yksikköön liittyvät muuntoerot | -2,7 | 1,3 | -5,3 | 5,7 | 9,1 |
| Tilikauden muut laajan tuloksen erät verojen jälkeen yhteensä | -2,7 | 1,3 | -5,3 | 5,7 | 9,1 |
| Tilikauden laaja tulos | 9,1 | 15,5 | -38,1 | 11,7 | 45,4 |
| Tilikauden laajan tuloksen jakautuminen | |||||
| Emoyhtiön omistajille | 9,1 | 15,5 | -38,1 | 11,7 | 45,4 |
| Osakekohtainen tulos | 1.7.-30.9. 2026 | 1.7.-30.9. 2025 | 1.1.-30.9. 2026 | 1.1.-30.9. 2025 | 1.1.-31.12. 2025 |
| Emoyhtiön omistajille | 11,8 | 14,3 | -32,8 | 6,0 | 36,3 |
| Laimentamaton osakekohtainen tulos (euroa/osake) | 0,20 | 0,24 | -0,56 | 0,10 | 0,62 |
| Laimennettu osakekohtainen tulos (euroa/osake) | 0,20 | 0,24 | -0,56 | 0,10 | 0,62 |
Tiedot segmenteittäin
| Liikevaihto segmenteittäin, milj. euroa | 1.7.-30.9. 2026 | 1.7.-30.9. 2025 | 1.1.-30.9. 2026 | 1.1.-30.9. 2025 | 1.1.-31.12. 2025 |
| Tokmanni-segmentti | 315,4 | 314,6 | 903,3 | 879,5 | 1 243,7 |
| josta segmenttien välistä yhteensä | 1,4 | 0,9 | 4,6 | 1,2 | 3,0 |
| Dollarstore-segmentti | 131,2 | 119,1 | 367,9 | 339,2 | 487,7 |
| josta segmenttien välistä yhteensä | 0,0 | 0,0 | 0,1 | 0,0 | 0,0 |
| Konsernitoiminnot ja eliminoinnit | -1,4 | -0,9 | -4,7 | -1,2 | -3,0 |
| Konserni yhteensä | 445,2 | 432,8 | 1 266,5 | 1 217,5 | 1 728,3 |
| Myyntikate segmenteittäin, milj. euroa | 1.7.-30.9. 2026 | 1.7.-30.9. 2025 | 1.1.-30.9. 2026 | 1.1.-30.9. 2025 | 1.1.-31.12. 2025 |
| Tokmanni-segmentti | 109,4 | 107,9 | 305,7 | 300,0 | 428,1 |
| Dollarstore-segmentti | 48,6 | 44,1 | 121,1 | 123,0 | 179,8 |
| Konsernitoiminnot ja eliminoinnit | -0,5 | -0,2 | -1,4 | -0,4 | -1,5 |
| Konserni yhteensä | 157,5 | 151,8 | 425,4 | 422,7 | 606,4 |
| Liikevoitto segmenteittäin, milj. euroa | 1.7.-30.9. 2026 | 1.7.-30.9. 2025 | 1.1.-30.9. 2026 | 1.1.-30.9. 2025 | 1.1.-31.12. 2025 |
| Tokmanni-segmentti | 25,1 | 27,2 | 45,8 | 43,6 | 84,5 |
| Dollarstore-segmentti | 1,5 | 1,4 | -45,1 | -5,1 | 3,1 |
| Konsernitoiminnot ja eliminoinnit | -0,8 | -1,1 | -2,7 | -3,1 | -4,1 |
| Konserni yhteensä | 25,8 | 27,5 | -2,0 | 35,5 | 83,6 |
| Vertailukelpoinen liikevoitto segmenteittäin, milj. euroa | 1.7.-30.9. 2026 | 1.7.-30.9. 2025 | 1.1.-30.9. 2026 | 1.1.-30.9. 2025 | 1.1.-31.12. 2025 |
| Tokmanni-segmentti | 25,3 | 26,3 | 45,4 | 44,7 | 85,6 |
| Dollarstore-segmentti | 1,3 | 1,1 | -9,6 | -5,0 | 3,3 |
| Konsernitoiminnot ja eliminoinnit | -0,8 | -1,1 | -2,7 | -3,1 | -4,1 |
| Konserni yhteensä | 25,8 | 26,4 | 33,1 | 36,5 | 84,8 |
| Vertailukelpoinen liikevoittomarginaali segmenteittäin, % | 1.7.-30.9. 2026 | 1.7.-30.9. 2025 | 1.1.-30.9. 2026 | 1.1.-30.9. 2025 | 1.1.-31.12. 2025 |
| Tokmanni-segmentti | 8,0 | 8,4 | 5,0 | 5,1 | 6,9 |
| Dollarstore-segmentti | 1,0 | 0,9 | -2,6 | -1,5 | 0,7 |
| Konsernitoiminnot ja eliminoinnit | |||||
| Konserni yhteensä | 5,8 | 6,1 | 2,6 | 3,0 | 4,9 |
| Vertailukelpoinen sidotun pääoman tuotto, %, rullaava 12 kk | 1.7.-30.9. 2026 | 1.7.-30.9. 2025 | 1.1.-30.9. 2026 | 1.1.-30.9. 2025 | 1.1.-31.12. 2025 |
| Tokmanni-segmentti | 11,3 | 10,8 | 11,0 | ||
| Dollarstore-segmentti | -0,3 | 1,5 | 0,7 | ||
| Konsernitoiminnot ja eliminoinnit | |||||
| Konserni yhteensä | 6,8 | 7,3 | 7,1 | ||
| Vaihto-omaisuus kauden lopussa, milj. euroa | 1.7.-30.9. 2026 | 1.7.-30.9. 2025 | 1.1.-30.9. 2026 | 1.1.-30.9. 2025 | 1.1.-31.12. 2025 |
| Tokmanni-segmentti | 331,0 | 331,9 | 293,1 | ||
| Dollarstore-segmentti | 145,6 | 145,8 | 131,7 | ||
| Konsernitoiminnot ja eliminoinnit | -0,2 | 0,0 | -0,1 | ||
| Konserni yhteensä | 476,4 | 477,7 | 424,8 | ||
| Investoinnit segmenteittäin | 1.7.-30.9. 2026 | 1.7.-30.9. 2025 | 1.1.-30.9. 2026 | 1.1.-30.9. 2025 | 1.1.-31.12. 2025 |
| Tokmanni-segmentti | 3,4 | 4,7 | 14,5 | 11,8 | 20,4 |
| Dollarstore-segmentti | 2,3 | 2,0 | 4,8 | 6,5 | 10,0 |
| Konsernitoiminnot ja eliminoinnit | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Konserni yhteensä | 5,7 | 6,6 | 19,3 | 18,3 | 30,4 |
Tunnuslukujen laskentakaavat
| Vertailukelpoinen liikevaihdon kehitys, % | = | Vertailukelpoinen liikevaihdon kasvu/kehitys lasketaan ottamalla huomioon niiden myymälöiden liikevaihdon kasvu, joita ei katsota uusiksi ja uudelleensijoitetuiksi myymälöiksi nettomääräisesti laskettuna. Tokmanni-konsernin määritelmän mukaan uusiin ja uudelleensijoitettuihin myymälöihin kuuluvat: (i) uudet avatut myymälät; (ii) myymälöiden uudelleensijoittamiset, kun myymälän koko muuttuu 30 prosenttia tai enemmän ja kun valikoima laajenee tai supistuu merkittävästi; (iii) myymälöiden laajentamiset, kun myymälän koko muuttuu 30 prosenttia tai enemmän. Jos myymälä kuuluu johonkin näistä ryhmistä, sitä pidetään uutena tai uudelleensijoitettuna myymälänä avaamisvuotenaan ja sitä seuraavana kalenterivuotena. Nettomääräisesti laskettuna Tokmanni-konserni vähentää uusista ja uudelleensijoitetuista myymälöistä tilikaudella suljetut myymälät. |
| Asiakasmäärän muutos, % | = | Asiakasostotapahtumien lukumäärän kehitys |
| Myyntikate | = | Liikevaihto - Materiaalit ja palvelut |
| Vertailukelpoinen myyntikate | = | Myyntikate - Valuuttajohdannaisten käyvän arvon muutokset - Muut kertaluonteiset kulut |
| Liiketoiminnan kulut | = | Työsuhde-etuuksista aiheutuneet kulut + Liiketoiminnan muut kulut |
| Vertailukelpoiset liiketoiminnan kulut | = | Liiketoiminnan kulut - Sähköjohdannaisten käyvän arvon muutokset - Muut kertaluonteiset kulut |
| Käyttökate | = | Liikevoitto + Poistot ja arvonalentumiset |
| Vertailukelpoinen käyttökate | = | Käyttökate - Valuutta- ja sähköjohdannaisten käyvän arvon muutokset - Muut kertaluonteiset kulut |
| Vertailukelpoinen liikevoitto | = | Liikevoitto - Valuutta- ja sähköjohdannaisten käyvän arvon muutokset - Muut kertaluonteiset kulut |
| Nettorahoituserät | = | Rahoitustuotot - Rahoituskulut |
| Investoinnit | = | Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin + Ostetut tytäryhtiöosakkeet |
| Nettovelat | = | Korolliset velat - Rahavarat |
| Nettovelat ilman vuokrasopimusvelkoja | = | Nettovelat - IFRS 16 -vuokrasopimusvelat |
| Nettovelat / vertailukelpoinen käyttökate | = | Nettovelat |
| Vertailukelpoinen käyttökate edelliseltä 12 kuukaudelta | ||
| Nettovelat / vertailukelpoinen käyttökate ilman vuokrasopimusvelkoja | = | Nettovelat - IFRS 16 -vuokrasopimusvelat |
| Vertailukelpoinen käyttökate ilman IFRS 16 -vaikutusta, edelliseltä 12 kuukaudelta | ||
| Sidottu pääoma | = | Pitkäaikaiset varat - Laskennalliset verosaamiset + Vaihto-omaisuus + Myyntisaamiset ja muut saamiset + Rahavarat - Pitkäaikaiset korottomat velat - Ostovelat ja muut lyhytaikaiset velat |
| Vertailukelpoinen sidotun pääoman tuotto, %, rullaava 12 kk | = | Vertailukelpoinen liikevoitto edelliseltä 12 kuukaudelta |
| Sidottu pääoma, keskimäärin 12 kuukautta | ||
| Sijoitettu pääoma | = | Taseen loppusumma - Laskennallinen verovelka ja muut korottomat velat |
| Sijoitetun pääoman tuotto, % | = | Tulos ennen veroja + Korko- ja muut rahoituskulut edelliseltä 12 kuukaudelta |
| Sijoitettu pääoma, keskimäärin 12 kuukautta | ||
| Oman pääoman tuotto, % | = | Kauden tulos edelliseltä 12 kuukaudelta |
| Oma pääoma, keskimäärin 12 kuukautta | ||
| Henkilöstö kauden lopussa | = | Henkilöstön määrä kauden lopussa |
| Henkilöstö keskimäärin, henkilötyövuosi | = | Henkilöstön määrä keskimäärin kokoaikaiseksi muutettuna |
| Omavaraisuus, % | = | Taseen oma pääoma |
| Taseen loppusumma - Saadut ennakot |
Osakekohtaisten tietojen laskentakaavat
| Laimentamaton osakekohtainen tulos | = | Nettotulos |
| Osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo kauden aikana | ||
| Laimennettu osakekohtainen tulos | = | Nettotulos |
| Laimennettu osakkeiden lukumäärän painotettu keskiarvo kauden aikana |