Nasdaq godkänner Zaplox AB (publ) ansökan om avnotering
Zaplox AB (publ) ("Zaplox" eller "Bolaget") meddelar att Nasdaq Stockholm har godkänt Bolagets ansökan om avnotering av Bolagets aktier från Nasdaq First North Growth Market. Sista dag för handel på Nasdaq First North Growth Market är den 13 oktober 2026 och första dag för handel på Spotlight Stock Market är den 14 oktober 2026.
Som tidigare kommunicerats har Spotlight Stock Market godkänt Bolagets ansökan om upptagande till handel, villkorat av att Nasdaq Stockholm godkänner avnoteringen från Nasdaq First North Growth Market. Genom Nasdaqs godkännande är detta villkor uppfyllt. Aktieägare behöver inte vidta några åtgärder i samband med listbytet. Bolagets aktie har ISIN SE0020354389 och kortnamn ZAPLOX.
För mer information, vänligen kontakta:
Daniel Teymouri, VD
Daniel.Teymouri@zaplox.com
+46 (0) 766 36 55 26
IR: ir@zaplox.com
Certified Adviser för Zaplox är Svensk Kapitalmarknadsgranskning AB.
Om Zaplox
Zaplox är en ledande leverantör av digitala gästlösningar för hotellindustrin. Bolagets SaaS-plattform är designad för att förbättra gästupplevelsen och erbjuder en omfattande svit av produkter och tjänster, såsom incheckning och mobila nycklar. Zaplox plattform är ett värdefullt komplement till gästupplevelsen och hjälper hotellkedjor, resorts och kasinon i EMEA, Nordamerika och APAC att leverera en sömlös digital upplevelse. Zaplox grundades 2010 i Lund, Sverige, och har etablerat sig som en ledande innovatör i branschen, och för att ge sina kunders gäster den bästa möjliga upplevelsen från bokning till avresa. Bolaget är noterat på Nasdaq First North Growth Market. För mer information besök gärna www.zaplox.com.