Prenumeration
Beskrivning
| Land | Sverige |
|---|---|
| Lista | Mid Cap Stockholm |
| Sektor | Tjänster |
| Industri | Allmänna tjänster |
Intresserad av bolagets nyckeltal?
Analysera bolaget i Börsdata!
Vem äger bolaget?
All ägardata du vill ha finns i Holdings!
AcadeMedia har ingått avtal om att förvärva 100 procent av aktierna i K2 Kompetanse, vilket markerar ett viktigt förvärv inom vuxenutbildning utanför Sverige. K2 Kompetanse är en etablerad privat leverantör av gymnasial utbildning för vuxna i Norge. Bolaget erbjuder en bred portfölj av yrkesinriktade och studieförberedande program samt branschspecifika behörighetskurser som möter arbetsmarknadens viktigaste behov, liksom språkkurser på alla nivåer. K2 driver idag åtta campus i Norges största städer, samtliga med starkt fokus på kvalitet och elevresultat. År 2025 redovisade K2 Kompetanse en nettoomsättning om cirka 80 miljoner norska kronor och ett justerat EBITA-resultat i linje med vinstmålet för koncernens vuxenverksamhet.
”Vi fortsätter vår internationella tillväxt och stärker vår position på den globala utbildningsmarknaden. K2 Kompetanse har ett starkt rykte och position inom norsk vuxenutbildning. Förvärvet kompletterar vår befintliga norska verksamhet och breddar vår närvaro i landet. Vi ser en betydande potential på den norska vuxenutbildningsmarknaden och ser fram emot att välkomna K2 till AcadeMedia”, säger Kristofer Hammar, Chef för förskola och internationell verksamhet på AcadeMedia.
K2:s åtta campus finns i Oslo, Bergen, Trondheim, Drammen, Tønsberg, Porsgrunn, Fredrikstad och Sandvika. Bolaget har cirka 35 heltidsanställda och mer än 100 kontrakterade lärare. Som rikstäckande privat aktör inom gymnasial vuxenutbildning stärker K2 AcadeMedias marknadsposition i Norge och skapar en robust plattform för fortsatt expansion.
”Behovet av ny kompetens ökar snabbt och vår ambition är att ge fler vuxna tillgång till utbildning som öppnar nya möjligheter – både för individen och för samhället i stort. Vi kommer att fortsätta bolagets tillväxtresa, utveckla innovativa lärandelösningar och skapa bestående värde för de studerande, samarbetspartners och samhället”, säger Ingelise Holland Schliekelmann, verkställande direktör och grundare av K2 Kompetanse.
AcadeMedias internationella verksamhet omfattar i dag utbildningstjänster i Norge, Finland, Tyskland, Nederländerna, Polen och England och står för drygt 30 procent av koncernens totala intäkter.