Bifogade filer
Prenumeration
Beskrivning
Land | Sverige |
---|---|
Lista | First North Stockholm |
Sektor | Hälsovård |
Industri | Bioteknik |
AcouSort AB (publ) (”Bolaget”) avhöll den 9 april 2025 extra bolagsstämma i Lund. Vid stämman fattades bland annat följande beslut.
Företrädesemission av aktier
Stämman beslutade att godkänna styrelsens beslut om nyemission av aktier med företrädesrätt för aktieägarna, i enlighet med vad Bolaget meddelat i pressmeddelande den 6 mars 2025 (”Företrädesemissionen”).
För detaljerade villkor avseende Företrädesemissionen och beslutet som antogs på stämman, vänligen se kallelsen som finns tillgänglig på Bolagets hemsida, www.acousort.com.
Fullständiga villkor och övrig information om Företrädesemissionen kommer att framgå i det informationsdokument enligt Bilaga IX till prospektförordningen upprättat med anledning av Företrädesemissionen, som beräknas offentliggöras omkring den 14 april 2025.
Ändring av bolagsordningen
Stämman beslutade, i enlighet med styrelsens förslag, att ändra bolagsordningen. Ändringen gjordes i syfte att ändra gränserna för aktiekapital respektive antal aktier för att möjliggöra för Företrädesemissionen. Tre alternativa bolagsordningar föreslogs på stämman. Styrelsen, verkställande direktören, eller den styrelsen utser, bemyndigades att till Bolagsverket för registrering lämna in den bolagsordningsändring som är anpassad för Företrädesemissionen.
Emissionsbemyndigande
Stämman beslutade, i enlighet med styrelsens förslag, att bemyndiga styrelsen att, vid ett eller flera tillfällen före nästa årsstämma, med avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt, besluta om nyemission av aktier eller emission av konvertibler eller teckningsoptioner. Emission ska kunna ske mot kontant betalning, apport eller kvittning eller i annat fall på villkor som avses i 2 kap. 5 § andra stycket 1-3 och 5 aktiebolagslagen.
Antalet aktier som ska kunna ges ut, eller, vid emission av konvertibler eller teckningsoptioner, tillkomma efter konvertering eller utnyttjande, med stöd av bemyndigandet ska vara begränsat till 35 procent av antalet utestående aktier i Bolaget per dagen för kallelsen till den extra bolagsstämman.
Syftet med bemyndigandet är att öka Bolagets finansiella flexibilitet och styrelsens handlingsutrymme. Om styrelsen utnyttjar bemyndigandet så ska skälet vara att kunna bredda ägarkretsen med institutionella och/eller strategiska ägare, att säkerställa rörelsekapital till bästa möjliga villkor eller att betala avtalad garantiersättning till garanter som valt att erhålla garantiersättning i form av aktier i Bolaget.