Bifogade filer
Prenumeration
Beskrivning
Land | Sverige |
---|---|
Sektor | Finans |
Industri | Investeringar |
EJ FÖR OFFENTLIGGÖRANDE, DISTRIBUTION ELLER PUBLICERING, I HELA ELLER DELAR, DIREKT ELLER INDIREKT, I ELLER TILL USA, AUSTRALIEN, HONG KONG, JAPAN, KANADA, NYA ZEELAND, SCHWEIZ, SYDAFRIKA, SYDKOREA, ELLER ANNAT LAND TILL JURISDIKTION DÄR OFFENTLIGGÖRANDE, DISTRIBUTION ELLER PUBLICERING SKULLE VARA OTILLÅTEN ELLER KRÄVA REGISTRERING ELLER ANDRA ÅTGÄRDER I ENLIGHET MED TILLÄMPLIG LAG.
Aligro Planet Acquisition Company AB (publ) (”APAC” eller ”Bolaget”), ett svenskt förvärvsbolag eller "Special Purpose Acquisition Company" (SPAC), grundat av ett erfaret och brett sammansatt team av entreprenörer, företagsledare och förvärvsspecialister, offentliggör idag avsikten att genomföra en notering av Bolagets A-aktier på Nasdaq Stockholm. APAC syftar till att ta in kapital som förväntas uppgå till 1,0 miljard kronor (”Erbjudandet”) genom en börsnotering och inom 24 månader förvärva ett onoterat bolag (”Målbolag”) i Norden[1] som har en stark ESG-profil inom sektorerna digitala affärsmodeller, hållbar konsumtion och grön teknik. Nasdaq Stockholm AB har med sedvanliga villkor bedömt att APAC uppfyller noteringskraven på Nasdaq Stockholm (main market).
Erbjudandet i korthet
Erbjudandet av A-aktier och noteringen av Bolagets A-aktier på Nasdaq Stockholm kommer att riktas till institutionella investerare i Sverige och internationellt och till allmänheten i Sverige. Genom nyemissionen i Erbjudandet av A-aktier förväntas APAC tillföras 1,0 miljard kronor, varav sponsorerna med närstående har åtagit sig att förvärva A-aktier om minst 75 miljoner kronor, motsvarande cirka 7,5 procent av Erbjudandet.
Vidare har, Carnegie Fonder AB, Altira AB, M2 Asset Management AB och Stena Finans AB (tillsammans "Cornerstone-investerare") inför den stundande noteringen på Nasdaq Stockholm åtagit sig att teckna A-aktier om totalt 295 miljoner kronor motsvarande cirka 29,5 procent av Erbjudandet. Sammantaget motsvarar teckningsåtaganden från sponsorerna och dess närstående samt Cornerstone-investerare totalt 370 miljoner kronor motsvarande cirka 37 procent av det totala antalet A-aktier som förväntas erbjudas i samband med Erbjudandet.
Inför den planerade noteringen på Nasdaq Stockholm har sponsorerna dessutom tecknat teckningsoptioner (”Sponsoroptioner”) som berättigar till teckning av B-aktier som tillfört Bolaget 40 miljoner kronor. Avsikten är att initiala kostnader förknippade med Erbjudandet, löpande rörelsekostnader samt kostnader för att finansiera Bolaget vid löpande granskning av potentiella förvärvskandidater innan ett förvärv offentliggörs kommer att finansieras av likviden som Bolaget erhållit för Sponsoroptioner.
Likviden från försäljningen av A-aktier i Erbjudandet om 1,0 miljard kronor som förväntas tillföras Bolaget kommer i sin helhet att placeras på ett särskilt konto till dess att en extra bolagsstämma röstat för ett förslag om ett Förvärv, i enlighet med Nasdaq Stockholms regelverk för förvärvsbolag.
Aktieägarna i APAC har möjlighet att påkalla inlösen av samtliga sina A-aktier i samband med ett förvärv och på så vis återfå motsvarande 100 procent av priset i Erbjudandet.
Varje A-aktie som inte inlöses i samband med Förvärvet kommer att berättiga innehavaren att erhålla en vederlagsfri teckningsoption i samband med att förvärvet fullbordas, i syfte att få ytterligare exponering till värdeutvecklingen i A-aktien. Två (2) teckningsoptioner berättigar till teckning av en (1) ny A-aktie till en teckningskurs motsvarande 115% av priset i Erbjudandet. Under vissa förutsättningar äger Bolaget även rätt att påkalla inlösen av teckningsoptionerna. Dessa teckningsoptioner avses tas upp till handel på Nasdaq Stockholm i samband med att förvärvet slutförs.
Initiativtagaren Hans Eckerström kommenterar:
”Vårt arbete kommer att präglas av öppenhet och transparens. APAC kommer att söka efter ett bolag med stor framtidspotential ur ett hållbarhetsperspektiv och som kommer kunna ta viktiga kliv med hjälp av APAC:s team och den tillgång till likviditet som APAC representerar. När investerare i APAC ska ta ställning till förvärvsförslaget kommer så mycket information som möjligt att vara tillgänglig. I samband med ett förvärv, har investerare möjlighet till inlösen av sina A-aktier motsvarande 100 procent av priset i Erbjudandet, om man då inte vill vara med på den fortsatta resan. Ingen köper således grisen i säcken.
Det kanske mest intressanta med den SPAC-modell som Nasdaq Stockholm nu tagit till Sverige är att den möjliggör för bolag att fokusera på det som de är bra på. En traditionell noteringsprocess kan vara väldigt betungande för ett bolag under en lång tidsperiod, både för ägarna och för ledningen bakom bolaget. Genom SPAC-modellen kan potentiella bolag komma snabbare till marknaden och erbjuds en högre transaktionssäkerhet.
APAC kommer dessutom att verka och förhandla för en rättvis värdering av potentiella målbolag i lugn och ro och således minimera den osäkerhet som ofta annars präglar slutfasen i en traditionell börsintroduktion.
Vi hoppas kunna hjälpa ett bolag som gör bra saker för planeten att fokusera på det bolaget är bra på och samtidigt utvecklas tillsammans med den kompetens vi samlat inom APAC.”
Bakgrund och information om APAC
Den 1 februari 2021 lanserade Nasdaq Nordic ett uppdaterat regelverk som introducerade en möjlighet att notera en ny typ av bolag på Nasdaq Stockholm, så kallade förvärvsbolag (SPAC). Ett förvärvsbolag är ett bolag vars syfte är att inhämta kapital genom en ägarspridning i samband med en börsnotering samt genomföra ett så attraktivt förvärv som möjligt åt Bolagets aktieägare. Regelverket ställer vissa krav på förvärvsbolaget som framförallt syftar till att ge investerare ett ökat skydd och större inflytande över sitt investerade kapital fram tills att ett Förvärv fullbordats än vad som annars normalt är brukligt för noterade bolag.
För att tillvarata den möjligheten på ett värdeskapande sätt har förvärvsbolaget APAC bildats av bland andra investeraren Hans Eckerström, entreprenören Richard Båge och förvärvsspecialisterna Peder Egnell och Anna Sundberg.
APACs huvudsyfte är att genomföra ett Förvärv under en investeringsperiod om högst 24 månader efter första dag för handel i Bolagets A-aktier på Nasdaq Stockholm. Med "Förvärv" avses förvärv av aktier eller tillgångar eller liknande transaktioner i ett eller flera målbolag med ett totalt marknadsvärde som motsvarar minst 80 procent av värdet på det spärrade kontot från Erbjudandet. Om ett förvärv inte genomförts inom 24 månader har aktieägarna möjlighet att på bolagsstämma, med ett krav på minst 60 procent majoritet av såväl avgivna röster som företrädda aktier, besluta att förlänga investeringsperioden till 36 månader. Syftet med Erbjudandet är att anskaffa externt kapital som helt eller delvis kan finansiera det vederlag som ska erläggas för att slutföra ett sådant Förvärv, samt täcka de transaktionskostnader som uppstår till dess att en bolagsstämma godkänt ett förvärv.
Genom etableringen av Bolaget samt noteringen av Bolagets A-aktier på Nasdaq Stockholm får styrelsen och ledningen möjlighet att aktivt verka för och utvärdera, granska och potentiellt förvärva Målbolag med tydlig ESG-profil, med fokus inriktat på att ett Målbolags produkt eller lösning bör vara kopplade till någon av de definierade huvudteman digitala affärsmodeller, hållbar konsumtion och grön teknik. Inom samtliga dessa teman har ledningsgruppen och styrelsen omfattande erfarenhet och en bred samlad expertis att både genomföra framgångsrika förvärv samt att utveckla bolag långsiktigt. Bolaget bedömer att denna erfarenhet kommer vara till stor nytta för att framgångsrikt identifiera lämpliga Målbolag samt driva och långsiktigt utveckla APAC till dess fulla potential efter genomfört Förvärv.
APAC kommer att identifiera och genomföra ett förvärv av ett Målbolag som kan skapa värde för aktieägarna över tid. Potentiella Målbolag innefattar onoterade, nordiska högkvalitativa företag med stark ESG-profil inom någon av sektorerna digitala affärsmodeller, hållbar konsumtion och grön teknik.
APAC bedömer att sponsorernas stora nätverk, i kombination med deras förståelse för, och kunskap om, transaktioner, i noterad och onoterad miljö samt värderingsdynamiken på dessa marknader gör dem mycket väl lämpade att både identifiera och utvärdera attraktiva förvärvsmöjligheter för APAC:s räkning, samt bidra till det förvärvade bolagets värdeutveckling långsiktigt.
Målbolagets verksamhet kommer att präglas av transparens, brett samarbete och värdefokus. Målet är att hitta ett bolag med stark ESG-profil inom någon av sektorerna digitala affärsmodeller, hållbar konsumtion och grön teknik.
Styrkor och konkurrensfördelar i sammandrag
- Framgångsrik ledningsgrupp och styrelse som besitter för Målbolag attraktiva erfarenheter och kunskaper
- Globala ESG-trender skapar attraktiva affärsmöjligheter
- APAC ger investerare exponering mot onoterade potentiella Målbolag
- Attraktiv köpare med bred expertis inom samtliga delar av företagsförvärv
- Bevisat värdeskapande i en publik miljö
- Transparent bolagsstruktur med gemensamma incitament
Möjlighet till inlösen
Aktieägarna i APAC har möjlighet att påkalla inlösen av samtliga sina A-aktier i samband med ett förvärv och på så vis återfå motsvarande 100 procent av priset i Erbjudandet. Detta kan aktieägare göra fram till och med fem vardagar efter den bolagsstämma som sammankallas för att godkänna ett förvärv. Anmälan om inlösen kan göras av samtliga aktieägare oavsett om dessa röstat ja, nej eller inte deltagit eller röstat på bolagsstämman. Lösenbeloppet kommer att vara samma som priset för A-aktierna i Erbjudandet (med de begränsningar som följer av aktiebolagslagen, Bolagets bolagsordning och med förbehåll för att det finns tillräckliga utdelningsbara kontanta medel motsvarande det sammanlagda beloppet på det spärrade kontot). Sponsorer, eller närstående till sponsorer, får ej lösa in A-aktier.
Varje A-aktie som inte inlöses i samband med Förvärvet kommer att berättiga innehavaren att erhålla en vederlagsfri teckningsoption i samband med att förvärvet fullbordas, i syfte att få ytterligare exponering till värdeutvecklingen i A-aktien. Två (2) teckningsoptioner berättigar till teckning av en (1) ny A-aktie till en teckningskurs motsvarande 115% av priset i Erbjudandet. Under vissa förutsättningar äger Bolaget även rätt att påkalla inlösen av teckningsoptionerna. Dessa teckningsoptioner avses tas upp till handel på Nasdaq Stockholm i samband med att förvärvet slutförs.
APACs sponsorer kommer att äga motsvarande 20 procent i form av onoterade B-aktier av det totala antalet utestående aktier i APAC efter Erbjudandet med avsikt att vara långsiktig huvudägare i APAC, vidare har sponsorerna med närstående åtagit sig att förvärva A-aktier om minst 75 miljoner kronor, motsvarande cirka 7,5 procent av Erbjudandet och motsvarande cirka 6,0 procent av antalet utestående aktier i APAC efter Erbjudandet. Sponsorerna har, utöver B-aktier i Bolaget, som ovan nämnts även tecknat Sponsoroptioner i APAC. Varje sådan sponsoroption berättigar till teckning av en B-aktie i Bolaget till en teckningskurs motsvarande 115% av priset i Erbjudandet. Innehavare av B-aktier, inklusive B-aktier som tillkommer genom utnyttjande av Sponsoroptioner, kan begära omvandling av B-aktier till motsvarande antal A-aktier efter det att en bolagsstämma röstat och godkänt ett Förvärv och efter att ett Förvärv har slutförts.
Om ett förvärv inte genomförs under investeringsperioden (upp till 36 månader från första dag för handel i Bolagets A-aktier på Nasdaq Stockholm) ska Bolaget inleda en process för att påkalla inlösen av A-aktierna till ett pris motsvarande 100% av priset i Erbjudandet och utgångspunkten är att investerare således återfår det nominella värde som erlagts för A-aktierna i samband med Erbjudandet (med de begränsningar som följer av aktiebolagslagen, Bolagets bolagsordning och med förbehåll för att det finns tillräckliga utdelningsbara kontanta medel motsvarande det sammanlagda beloppet på det spärrade kontot).
Ledande befattningshavare och styrelse i APAC
Ledningsgruppen och styrelsen har gedigen erfarenhet och kunskap kring samtliga moment som ett företagsförvärv innefattar, från att identifiera potentiella bolag, till utvärdering och grundlig genomlysning, förhandling med säljande motparter samt finansiell och legal strukturering av förvärvet. Sammantaget har ledningen och styrelsen genomfört mer än 15 större publika transaktioner, antingen som ägare, rådgivare eller som operativ ledande befattningshavare. Detta gör teamet bakom APAC till en attraktiv samarbetspartner att stödja målbolag i övergången från ett privat till ett publikt bolag.
Dessutom har ledningen, styrelsen och det industriella nätverket stor erfarenhet från att driva bolag. I egenskap av sina respektive tidigare yrkesroller har de bidragit till att utveckla framstående bolag i ett flertal branscher i både onoterad och noterad miljö. Exempel på bolag som drivits i noterad miljö där signifikanta värden har skapats till aktieägarna är Thule, Storytel och MIPS. Mer om dessa och andra exempel finns på hemsidan www.apac.se.
Ledande befattningshavare
Initiativtagaren Hans Eckerström, APAC:s Chief Investment Officer och IR-ansvarig, är en privatinvesterare som kombinerar egna investeringar med uppdrag i styrelserna för de noterade bolagen Thule Group och Swedbank, är ordförande och delägare i de privata bolagen Profoto och Henri-Lloyd. Tidigare har han bland annat varit partner på Nordic Capital samt ordförande i Nobia och ledamot i Nordstjernan, Cloetta och NEFAB.
Richard Båge, styrelseordförande, är grundare av bland annat Insplanet och Mediaplanet och som tidig investerare i Storytel, doktor.se, meds.se, Lexly och Yabie har han varit med om att driva och förändra beteenden i flera branscher. Idag är han aktiv som grundare och koncernchef till det globala mediebolaget Caybon, tidigare Mediaplanet.
Peder Egnell, VD, är tidigare finansiell rådgivare på Goldman Sachs, SEB Enskilda och Access Partners.
Anna Sundberg, Chief Financial Officer, är tidigare advokat och ansvarig delägare för M&A på White&Case.
I förvärvbolagets grupp av sponsorer ingår även samtliga styrelseledamöter samt ett industriellt nätverk som ska hjälpa till att bedöma relevanta marknader och möjliga affärer.
APACs styrelse
Bolagets styrelse, exklusive Richard Båge, består av:
Bengt Baron, tidigare vd för Vin&Sprit, The Absolut Company, Cloetta, Leaf med mera och idag styrelseordförande i Enzymatica och Thule Group.
Jenny Keisu, tidigare advokat på Mannheimer Swartling med lång erfarenhet av private equity med specialisering inom ESG och hållbarhet. Hon var med och grundade Summa Equity, där hon också varit VD, och är idag VD för X Shore.
Helene Willberg, en expert på att lotsa bolag till börsen, efter sina erfarenheter som börsrevisor, revisor för ett stort antal stora företag och som vd för svenska KPMG. Hon är för närvarande styrelseordförande i Footway Group och styrelseledamot i bland annat Thule Group, Profoto och Nordic Paper Holding.
Magnus Silfverberg, en expert inom digital affärsmodeller, speciellt med inriktning mot big data och AI. Han var tidigare VD för bland annat Betsson Group och Bisnode.
APACs industriella nätverk
APAC har tillgång till ett industriellt nätverk som består av Magnus Brännström, VD för Oriflame, Mats Rahmström, VD för Atlas Copco, och, Jon Sintorn, VD för Nobia.
Information om Erbjudandet
Det tänkta Erbjudandet förväntas att bestå av nya A-aktier emitterade av Bolaget. Genom försäljningen av A-aktier förväntas APAC tillföras 1,0 miljard kronor. Erbjudandet förväntas rikta sig till institutionella investerare i Sverige och internationellt, samt till allmänheten i Sverige.
Fullständiga villkor, anvisningar och instruktioner för det planerade Erbjudandet kommer att inkluderas i det prospekt som APAC kommer att upprätta i samband med den planerade noteringen och som förväntas offentliggöras under det andra kvartalet 2021 samt publiceras på APACs hemsida, www.apac.se.
Nasdaq Stockholm har bedömt att APAC uppfyller gällande noteringskrav. Nasdaq Stockholm kommer att godkänna en ansökan om upptagande till handel av Bolagets aktier på Nasdaq Stockholm, under förutsättning att vissa villkor uppfylls, däribland att APAC inkommer med sådan ansökan och att spridningskravet för Bolagets A-aktie uppfylls senast på noteringsdagen.
Första dag för handel av APACs A-aktier på Nasdaq Stockholm förväntas vara under det andra kvartalet 2021.
Rådgivare
Carnegie Investment Bank AB (publ) (“Carnegie”) är Global Coordinator och Joint Bookrunner. Handelsbanken Capital Markets ("Handelsbanken") är Joint Bookrunner. Baker McKenzie är legal rådgivare till Bolaget. White & Case är legal rådgivare till Global Coordinator och Joint Bookrunners.
Sponsorer
Avser initiativtagarna till Bolaget och Erbjudandet och utgörs av styrelsen, ledningen och övriga innehavare av B-aktier i Bolaget. Övriga innehavare innefattar bland annat anställda i APAC samt industriella rådgivare.
För mer information, vänligen kontakta:
Carl-Fredrik Jaensson, presskontakt
+46 8 502 355 01
media.relations@apac.se
Text till bildbilagor:
“APAC Team”
Brett sammansatt team bakom APAC. Från vänster: Jon Sintorn, Helene Willberg, Magnus Brännström, Jenny Keisu, Carl Fredrik Sammeli, Carl-Fredrik Jaensson, Hans Eckerström, Bengt Baron, Richard Båge, Magnus Silfverberg, Anna Sundberg, Peder Egnell, David Wahlberg och Mats Rahmström.
“APAC Core Team”
Erfaret team i APAC. Från vänster: Peder Egnell, vd, Anna Sundberg, finanschef och chefsjurist, Hans Eckerström, grundare och initiativtagare samt Richard Båge, ordförande.
“APAC Board”
Styrelsen i APAC. Från vänster: Helene Willberg, Richard Båge, Jenny Keisu och Bengt Baron. (Magnus Silfverberg saknas).
Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande vid den tidpunkt som anges av Aligro Planet Acquisition Company AB:s (publ) nyhetsdistributör MFN vid publiceringen av detta pressmeddelande.
Viktig Information
Publicering, offentliggörande eller distribution av detta pressmeddelande kan i vissa jurisdiktioner vara föremål för restriktioner enligt lag och personer i de jurisdiktioner där detta pressmeddelande har offentliggjorts eller distribuerats bör informera sig om och följa sådana legala restriktioner. Mottagaren av detta pressmeddelande ansvarar för att använda detta pressmeddelande och informationen häri i enlighet med tillämpliga regler i respektive jurisdiktion. Detta pressmeddelande utgör inte ett erbjudande om, eller inbjudan att, förvärva eller teckna några värdepapper i APAC i någon jurisdiktion, varken från APAC eller från någon annan.
Detta pressmeddelande utgör inte ett erbjudande om eller inbjudan avseende att förvärva eller teckna värdepapper i USA. Värdepapperna som omnämns häri får inte säljas i USA utan registrering, eller utan tillämpning av ett undantag från registrering, enligt den vid var tid gällande U.S. Securities Act från 1933 ("Securities Act"), och får inte erbjudas eller säljas i USA utan att de registreras, omfattas av ett undantag från, eller i en transaktion som inte omfattas av registreringskraven enligt Securities Act. Det finns ingen avsikt att registrera några värdepapper som omnämns häri i USA eller att lämna ett offentligt erbjudande avseende sådana värdepapper i USA. Informationen i detta pressmeddelande får inte offentliggöras, publiceras, kopieras, reproduceras eller distribueras, direkt eller indirekt, helt eller delvis, i eller till Australien, Hongkong, Japan, Kanada, Nya Zeeland, Schweiz, Singapore, Sydafrika, USA eller någon annan jurisdiktion där sådant offentliggörande, publicering eller distribution av denna information skulle stå i strid med gällande regler eller där en sådan åtgärd är föremål för legala restriktioner eller skulle kräva ytterligare registrering eller andra åtgärder än vad som följer av svensk rätt. Åtgärder i strid med denna anvisning kan utgöra brott mot tillämplig värdepapperslagstiftning.
Detta pressmeddelande är inte ett prospekt enligt betydelsen i förordning (EU) 2017/1129 ("Prospektförordningen") och har inte blivit godkänt av någon regulatorisk myndighet i någon jurisdiktion. Ett prospekt kommer att upprättas i samband med Erbjudandet och granskas och godkännas av Finansinspektionen som är den svenska behöriga myndigheten under Prospektförordningen.
I samtliga medlemsstater i Europeiska ekonomiska samarbetsområdet (”EES”), är detta pressmeddelande ämnat för och riktar sig enbart till ”kvalificerade investerare” i den medlemsstaten i enlighet med definitionen i Prospektförordningen.
I Storbritannien distribueras och riktas detta dokument, och annat material avseende värdepapperen som omnämns häri, endast till, och en investering eller investeringsaktivitet som är hänförlig till detta dokument är endast tillgänglig för och kommer endast att kunna utnyttjas av, "kvalificerade investerare" (i betydelsen i den brittiska versionen av förordning (EU) 2017/1129 som är en del av brittisk lagstiftning genom European Union (Withdrawal) Act 2018) som är (i) personer som har professionell erfarenhet av verksamhet som rör investeringar och som faller inom definitionen av "professionella investerare" i artikel 19(5) i den brittiska Financial Services and Markets Act 2000 (Financial Promotion) Order 2005 ("Ordern"); eller (ii) personer med hög nettoförmögenhet som avses i artikel 49(2)(a)-(d) i Ordern (alla sådana personer benämns gemensamt "relevanta personer"). En investering eller en investeringsåtgärd som detta meddelande avser är i Storbritannien enbart tillgänglig för relevanta personer och kommer endast att genomföras med relevanta personer. Personer som inte är relevanta personer ska inte vidta några åtgärder baserat på detta pressmeddelande och inte heller agera eller förlita sig på det.
Detta pressmeddelande varken identifierar eller utger sig för att identifiera risker (direkta eller indirekta) som kan vara kopplade med en investering i aktier. Ett investeringsbeslut att förvärva eller teckna nya aktier i Erbjudandet får endast fattas baserat på offentligt tillgänglig information om Bolaget eller Bolagets aktier, vilken inte har verifierats av Joint Global Coordinators och Joint Bookrunners. Joint Global Coordinators och Joint Bookrunners agerar för Bolagets räkning i samband med Erbjudandet och inte för någon annans räkning och är inte ansvariga gentemot någon annan för att tillhandahålla det skydd som tillhandahålls dess kunder eller för att ge råd i samband med transaktionen eller avseende något annat som omnämns häri.
Informationen i detta meddelande får inte vidarebefordras eller distribueras till någon annan person och får över huvud taget inte reproduceras. Varje vidarebefordran, distribution, reproduktion eller avslöjande av denna information i dess helhet eller i någon del är otillåten. Att inte följa dessa anvisningar kan medföra en överträdelse av Securities Act eller tillämpliga lagar i andra jurisdiktioner.
Detta pressmeddelande utgör inte en inbjudan att garantera, teckna eller på annat sätt förvärva eller överlåta värdepapper i någon jurisdiktion. Detta pressmeddelande utgör inte en rekommendation för eventuella investerares beslut avseende Erbjudandet. Varje investerare eller potentiell investerare bör genomföra en egenundersökning, analys och utvärdering av verksamheten och informationen som beskrivs i detta meddelande och all offentligt tillgänglig information. Priset och värdet på värdepapperen kan minska såväl som öka. Uppnådda resultat utgör ingen vägledning för framtida resultat. Varken innehållet på Bolagets webbplats eller annan webbplats som är tillgänglig genom hyperlänkar på Bolagets webbplats är inkorporerade i eller utgör del av detta pressmeddelande.
Framåtriktade uttalanden
Detta pressmeddelande innehåller framåtriktade uttalanden som avser Bolagets avsikter, bedömningar eller förväntningar avseende Bolagets framtida resultat, finansiella ställning, likviditet, utveckling, utsikter, förväntad tillväxt, strategier och möjligheter samt de marknader inom vilka Bolaget är verksamt. Framåtriktade uttalanden är uttalanden som inte avser historiska fakta och kan identifieras av att de innehåller uttryck som "anser", "förväntar", "förutser", "avser", "uppskattar", "kommer", "kan", "förutsätter", "bör" "skulle kunna" och, i varje fall, negationer därav, eller liknande uttryck. De framåtriktade uttalandena i detta pressmeddelande är baserade på olika antaganden, vilka i flera fall baseras på ytterligare antaganden. Även om Bolaget anser att de antaganden som reflekteras i dessa framåtriktade uttalanden är rimliga, kan det inte garanteras att de kommer att infalla eller att de är korrekta. Då dessa antaganden baseras på antaganden eller uppskattningar och är föremål för risker och osäkerheter kan det faktiska resultatet eller utfallet, av många olika anledningar, komma att avvika väsentligt från vad som framgår av de framåtriktade uttalandena. Sådana risker, osäkerheter, eventualiteter och andra väsentliga faktorer kan medföra att den faktiska händelseutvecklingen avviker väsentligt från de förväntningar som uttryckligen eller underförstått anges i detta pressmeddelande genom de framåtriktade uttalandena. Bolaget garanterar inte att de antaganden som ligger till grund för de framåtriktade uttalandena i detta pressmeddelande är korrekta och varje läsare av pressmeddelandet bör inte opåkallat förlita dig på de framåtriktade uttalandena i detta pressmeddelande. Den information, de uppfattningar och framåtriktade uttalanden som uttryckligen eller underförstått framgår häri lämnas endast per dagen för detta pressmeddelande och kan komma att förändras. Varken Bolaget eller någon annan åtar sig att se över, uppdatera, bekräfta eller offentligt meddela någon revidering av något framåtriktat uttalande för att återspegla händelser som inträffar eller omständigheter som förekommer avseende innehållet i detta pressmeddelande, såtillvida det inte krävs enligt lag eller Nasdaq Stockholms regelverk för emittenter.
Information till distributörer
I syfte att uppfylla de produktstyrningskrav som återfinns i: (a) Europaparlamentets och rådets direktiv 2014/65/EU om marknader för finansiella instrument, i konsoliderad version, ("MiFID II"); (b) artikel 9 och 10 i Kommissionens delegerade direktiv (EU) 2017/593, som kompletterar MiFID II; och (c) nationella genomförandeåtgärder (tillsammans "Produktstyrningskraven i MiFID II") samt för att friskriva sig från allt utomobligatoriskt, inomobligatoriskt eller annat ansvar som någon "tillverkare" (i den mening som avses enligt Produktstyrningskraven i MiFID II) annars kan omfattas av, har de erbjudna aktierna varit föremål för en produktgodkännandeprocess, som har fastställt att dessa aktier är: (i) lämpliga för en målmarknad bestående av icke-professionella investerare och investerare som uppfyller kriterierna för professionella kunder och godtagbara motparter, såsom definierat i MiFID II; och (ii) lämpliga för spridning genom alla distributionskanaler som tillåts enligt MiFID II ("EU Målmarknadsbedömningen"). I syfte att uppfylla varje tillverkares produktgodkännandeprocess i Storbritannien, har målmarknadsbedömningen för Bolagets aktier lett till slutsatsen att: (i) målmarknaden för sådana aktier är endast godtagbara motparter som definierat i FCA Handbook Conduct of Business Sourcebook och professionella investerare som definierat i förordning (EU) 600/2014 som är en del av brittisk lagstiftning genom European Union (Withdrawal) Act 2018) ("UK MiFIR"), och (ii) samtliga distributionskanaler för sådana aktier till godtagbara motparter och professionella klienter är lämpliga ("UK Målmarknadsbedömningen" tillsammans med EU Målmarknadsbedömningen " Målmarknadsbedömningen") Oaktat Målmarknadsbedömningen bör distributörer notera att: priset på APACs aktier kan sjunka och investerare kan förlora hela eller delar av sin investering, att APACs aktier inte är förenade med någon garanti avseende avkastning eller kapitalskydd och att en investering i APACs aktier endast är lämplig för investerare som inte är i behov av garanterad avkastning eller kapitalskydd och som (ensamma eller med hjälp av lämplig finansiell eller annan rådgivare) är kapabla att utvärdera fördelarna och riskerna med en sådan investering och som har tillräckliga resurser för att bära de förluster som en sådan investering kan resultera i. Målmarknadsbedömningen påverkar inte andra krav avseende kontraktuella, legala eller regulatoriska försäljningsrestriktioner med anledning av Erbjudandet. Vidare ska noteras att oaktat Målmarknadsbedömningen kommer Joint Global Coordinators och Joint Bookrunners endast att tillhandahålla investerare som uppfyller kriterierna för professionella kunder och godtagbara motparter.
Målmarknadsbedömningen utgör, för undvikande av missförstånd, inte (a) en ändamålsenlighets- eller lämplighetsbedömning i den mening som avses i MiFID II eller UK MiFIR eller (b) en rekommendation till någon investerare eller grupp av investerare att investera i, förvärva, eller vidta någon annan åtgärd avseende APACs aktier.
Varje distributör är ansvarig för att genomföra sin egen Målmarknadsbedömning avseende APACs aktier samt för att besluta om lämpliga distributionskanaler.
[1] Om ett förvärv inte genomförts inom 24 månader har aktieägarna möjlighet att på bolagsstämma, i det fall 60 procents majoritet uppnås, besluta att förlänga investeringsperioden till 36 månader.