Bifogade filer
Prenumeration
Beskrivning
| Land | Sverige |
|---|---|
| Lista | First North Stockholm |
| Sektor | Informationsteknik |
| Industri | Elektronisk utrustning |
Intresserad av bolagets nyckeltal?
Analysera bolaget i Börsdata!
Vem äger bolaget?
All ägardata du vill ha finns i Holdings!
FINANSIELLA NYCKELTAL FÖR PERIODEN
| 2025 | 2025 | 2024 | |
| MSEK | Kvartal 4 | Kvartal 3 | Kvartal 4 |
| Omsättning (från försäljning) | 12.9 | 12.3 | 9.3 |
| Rörelseresultat före avskrivningar | +5.0 | +6.7 | +5.0 |
| Nettoresultat | +4.0 | +5.2 | +4.2 |
| Nettoresultat per aktie, SEK | +0.070 | +0.092 | +0.074 |
| ARR* | 51.2 | 48.9 | 38.8 |
| Rule of 40** | 67.6% | 84.2% | 61.7% |
| Kassaflöde | +0.7 | +5.9 | +2.6 |
| Koncernens Likvida medel | 33.9 | 33.2 | 27.4 |
| Eget kapital | 58.5 | 54.5 | 47.1 |
| Eget kapital per aktie, SEK | 1.04 | 0.96 | 0.83 |
| Koncernens Soliditet, % | 91.8% | 92.7% | 91.4% |
* ARR = Nettoomsättning från den senaste månaden i kvartalet x 12
** Rule of 40 = Försäljningstillväxt % år/år + Rörelsemarginal % för kvartalet
- Nettoomsättningen under fjärde kvartalet ökade med 38,5 procent jämfört med samma period 2024, drivet av nya kundavtal. Det är den högsta kvartalsomsättningen i bolagets historia, trots negativ påverkan från en ogynnsam USD/SEK-kurs.
- ARR (årlig återkommande intäkt) uppgick vid periodens slut till 51,2 MSEK, en ökning med 31,9 procent jämfört med Q4 2024.
- Nettoresultatet minskade med 5,4 procent jämfört med samma period 2024, huvudsakligen på grund av högre personalkostnader. Resultatet påverkades även av en engångskostnad om cirka 1,1 MSEK relaterad till Skatteverkets beslut om återbetalning av FoU-avdrag för 2023–2024. Beslutet kommer att överklagas under 2026.
- Kassaflödet under fjärde kvartalet är positivt men påverkades av försenade kundinbetalningar som förväntas inkomma efter periodens slut. Kassan påverkades även av återbetalning av FoU-avdrag om 1,1 MSEK till Skatteverket.
NYCKELTAL FÖR HELÅRET
För helåret 2025 blev därmed nettoomsättningen MSEK 47,4 (34,3), nettoresultatet MSEK +17,0 (+12,6) och kassaflödet MSEK +6,5 (+4,6) jämfört med helåret 2024. Detta innebär att nettoomsättningen ökade med 38,1 procent och nettoresultatet med 35,1 procent jämfört med 2024.
HÄNDELSER
Styrelsen i AVTECH föreslår utdelning till årsstämman
Styrelsen för AVTECH Sweden AB föreslår en utdelning om 0,10 SEK per aktie, motsvarande cirka 5,6 MSEK, och kommer att kalla till årsstämma för beslut. Årsstämman kommer att hållas onsdagen den 20 maj 2026. ”Styrelsen i AVTECH har kommit fram till att föreslå en utdelning. Tack vare ett fortsatt starkt resultat och en stabil finansiell ställning föreslår styrelsen en utdelning om 0,10 SEK per aktie inför årsstämman i maj. Även efter utdelningen behåller AVTECH en god likviditet, vilket ger oss utrymme att fortsätta investera i verksamheten och ytterligare stärka vår marknadsposition.”, säger styrelseordförande Ingvar Zöögling
Om årsstämman beslutar om utdelning i enlighet med styrelsens förslag kommer första dag för handel utan rätt till utdelning vara torsdagen den 21 maj 2026. Avstämningsdag för rätt till utdelning föreslås bli fredagen den 22 maj 2026. Under förutsättning att stämman bifaller styrelsens förslag beräknas utdelningen betalas ut onsdagen den 27 maj 2026 från Euroclear Sweden AB.
Philip Nordfeldt tillsätts som ny Chief Commercial Officer
Den 14 januari meddelade bolaget att Philip Nordfeldt utses till Chief Commercial Officer (CCO) med tillträde den 19 januari 2026. Han efterträder Christian Sandén som har haft rollen sedan augusti 2025.
Philip har över 20 års erfarenhet från både operativa roller och kommersiellt ledarskap inom flygbranschen, SaaS och B2B-försäljning av datadrivna system. Han har tidigare haft ledande kommersiella roller inom SAS, Austrian Airlines och Lufthansa Group. Närmast kommer Philip från rollen som medgrundare samt försäljnings- och marknadschef på Data Talks. Han har en gedigen bakgrund inom strategiskt go-to-market-arbete, partnerskap och skalbar tillväxt i internationella miljöer.
Som CCO tar Philip över rollen att leda försäljning, marknadsföring, kundframgång globalt och kommersiell strategi, med fokus på att expandera AVTECHs kundbas, accelerera ARR‑tillväxt, samt fördjupa kundernas användning av AVTECHs realtidstjänster för flygeffektivitet, bränslebesparing och turbulensundvikande. Han tar plats i bolagets ledningsgrupp.
"Det är med glädje jag välkomnar Philip Nordfeldt till AVTECH som ny kommersiell chef. Han tillför värdefull branschkompetens och erfarenhet av SaaS-försäljning som är avgörande för att accelerera AVTECHs fortsatta tillväxt och för att möta våra kunders och marknadens högt ställda förväntningar", säger David Rytter, VD på AVTECH.
”AVTECH har ett starkt erbjudande, en tydlig position i flygindustrin och en bevisad förmåga att skapa kundvärde. Jag ser mycket fram emot att tillsammans med teamet utveckla den kommersiella strategin och stötta bolagets fortsatta tillväxt,” säger Philip Nordfeldt, tillträdande CCO.
AVTECH befinner sig i en dynamisk och spännande tillväxtfas. Rekryteringen stödjer bolagets ambition att stärka den kommersiella organisationen, ta marknadsandelar och stärka sin position på marknaden. Med det senaste årets tillskott och förändringar i ledningsgruppen ökar AVTECH sin strategiska kapacitet, skalbarhet och förmåga att möta den ökande efterfrågan och ta nästa språng i bolagets utvecklingsresa.
AVTECH deltar i två svenska forskningsprojekt finansierade av Trafikverket
Den 29 oktober meddelade AVTECH sitt deltagande i två Trafikverket‑finansierade projekt (2025–2028) som adresserar ineffektiva inflygningar och klimatpåverkan från kondensstrimmor (se pressmeddelande); FriendlyTMA utvecklar dynamiska STAR‑lösningar för mer punktliga och bränsleeffektiva inflygningar, medan CONTRA tar fram strategier för att minska contrail‑påverkan utan att kompromissa med säkerhet eller effektivitet. Projekten bygger bland annat på AVTECH:s teknikplattform i drift på över 2 200 flygplan och genomförs i samverkan med bl.a. Linköpings universitet och LFV, med målet att förena hållbarhet, förutsägbarhet och operativ effektivitet.
AVTECH utvald till EU-projekt för förbättrad samordning och effektivitet i flygtrafiksystemet
Efter periodens slut har SESAR 3 Joint Undertaking bekräftat att AVTECH valts ut att medverka i tre EU‑finansierade projekt inom industriell forskning med fokus på Trajectory Based Operations (TBO). Projekten innebär för AVTECH totalt cirka 40 personmånaders arbete. Aktiviteterna planeras att starta från mitten av 2026 och pågå till och med 2029.
”AVTECHs kärnuppdrag är att hjälpa flygtrafikledning, flygplatser och flygbolag att flyga smartare—säkrare, grönare och mer förutsägbart. Dessa projekt bygger vidare på vår styrka inom optimering av flygbanor, datadelning i realtid, flygplansprestanda och avancerade väderdata. Genom nära samarbete med flygtrafikledning, systemleverantörer, flygbolag och akademi ska vi leverera konkreta, förbättringar för europeisk flygtrafikledning. Att AVTECH utvalts att medverka i dessa projekt är ett bevis på vår innovationskraft och position som en ledande aktör i utvecklingen av morgondagens hållbara och effektiva flygoperationer. Dessa projekt skapar dessutom ytterligare möjligheter att demonstrera AVTECHs lösning för fler flygbolag och branschintressenter”, säger David Rytter, vd för AVTECH.
Forsknings- och innovationsprogrammet Digital European Sky syftar till att påskynda övergången till ett grönt, klimatneutralt och digitalt Europa, stärka europeisk industris motståndskraft och konkurrenskraft samt skapa värde för alla aktörer i flygets värdekedja. AVTECHs medverkan blir en integrerad del av bolagets forsknings- och innovationsarbete under de kommande åren.
Projekten adresserar centrala utmaningar i moderniseringen av flyg och flygtrafikledning, inklusive kapacitetsbegränsningar, skalbarhet, grönare flygningar, samt ett ansvarsfullt införande av automation och AI.