Bifogade filer
Prenumeration
Prenumerera på pressmeddelanden från Awardit AB (publ) via email.
Välj vilka språk du vill prenumerera på.
Modular Finance AB kommer att hantera vissa av dina personuppgifter om du väljer att prenumerera. Mer information om vår personuppgiftshantering finns här.
Beskrivning
Land | Sverige |
---|---|
Lista | Nordic SME Sweden |
Sektor | Tjänster |
Industri | IT-konsult & onlinetjänster |
2025-02-20 08:00:00
Awardit AB (publ), noterat på Nordic Growth Market SME, lämnar följande rapport för perioden 1 januari – 31 december 2024.
Juli - december 2024
- Nettoomsättningen ökade med 6,9 procent till 724,1 (677,6) mkr, varav -1,6 procent organiskt.
- EBITA-resultatet uppgick till 56,0 (55,1) mkr och EBITA-marginalen uppgick till 7,7 (8,1) procent.
- EBITA per aktie, före och efter utspädning, uppgick till 6,5 (6,4) kr.
- Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till -104,3 (-103,5) mkr och EBIT-marginalen uppgick till -14,4 (-15,3) procent.
- Periodens resultat uppgick till -106,2 (25,7) mkr och resultat per aktie efter skatt, före och efter utspädning, uppgick till -12,26 (2,97) kr.
- Styrelsen föreslår att 0,00 (2,30) kr per aktie lämnas i utdelning för verksamhetsåret 2024.
Januari - december 2024
- Nettoomsättningen ökade med 14,6 procent till 1 314,8 (1 147,4) mkr, varav -1,1 procent organiskt.
- EBITA-resultatet uppgick till 79,3 (76,2) mkr och EBITA-marginalen uppgick till 6,0 (6,6) procent.
- EBITA per aktie, före och efter utspädning, uppgick till 9,16 (8,83) kr.
- Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till -100,4 (-104,7) mkr och EBIT-marginalen uppgick till -7,6 (-9,1) procent.
- Helårets resultat uppgick till -107,7 (5,4) mkr och resultat per aktie efter skatt, före och efter utspädning, uppgick till -12,44 (0,62) kr.
Väsentliga händelser under det andra halvåret
- Styrelsen i Awardit AB (publ) beslutade den 3 juli att upphöra med redovisning av kvartalsrapporter och framöver istället avge halvårsrapporter. Anledningen till förändringen är att fortsätta minimera Bolagets IR-relaterade aktiviteter och således minska den interna administrationen och medföljande kostnader. Halvårsrapporteringen anpassades till ett nytt format och är i enlighet med de minimikrav som ställs enligt Bolagets redovisningsstandard samt enligt de minimikrav som ställs av tillämpbara regelverk.
- Bolagsverket har genom beslut 2024-08-07 lämnat tillstånd att verkställa fusion av dotterbolag. Följande företag är upplösta: 556193-9298 Awardit Motivation Service AB, 556580-0561 The Inspiration Company TIC AB och 556942-7296 Rewardit AB. Ovan nämnda bolag har uppgått i 556578-1571 Awardit CLS AB.
- Styrelsen för Awardit AB genomförde under hösten en utvärderingsprocess av olika marknadsplatser som resulterade i ett beslut om att ansöka om notering på NGM Nordic SME. Listbytet godkändes och genomfördes den 1 oktober.
- Awardits tyska dotterbolag Prämie Direkt GmbH och Connex Marketing GmbH förlorade under hösten en upphandling av en befintlig kund. Detta kommer att innebära en väsentlig påverkan på Awardits omsättning och lönsamhet.
- Erik Grohman lämnade som VD och koncernchef och Søren Gaardboe utsågs som ny VD och koncernchef och tillträdde den 1 november 2024.
- Awardit genomförde en ej kassaflödespåverkande nedskrivning av goodwill på 113,6 mkr, nedskrivning av immateriella anläggningstillgångar på 27,7 mkr samt nedskrivning av finansiella anläggningstillgångar på 6,7 mkr
Väsentliga händelser efter rapportperiodens utgång
- Inga väsentliga händelser har inträffat efter rapportperiodens utgång.
Bokslutskommunikén för perioden januari – december 2024 återfinns även på Awardits hemsida Investor relations | Awardit