Torsdag 12 Februari | 02:59:11 Europe / Stockholm

Prenumeration

Vem äger bolaget?

All ägardata du vill ha finns i Holdings!

2026-02-10 08:30:00

CAPALISE har publicerat en bolagsteaser om Qlife Holding AB, ett svenskt medicinteknikbolag inom patientnära diagnostik och hemtestning. Bolaget utvecklar plattformen Egoo Health för laboratoriekvalitativa biomarkörtester nära patienten.

Qlife har visat hög precision i sitt HbA1c-test och står därmed med starka förutsättningar att ta nästa steg mot kommersialisering inom diabetesdiagnostik. Bolaget har dessutom nyligen lämnat in Egoo PHE-systemet för regulatoriskt godkännande efter positiva kliniska resultat från studier i Birmingham, vilket kan bana väg för kommersiell etablering av hemtestning för PKU.

För att accelerera nästa tillväxtfas har Qlife beslutat om en företrädesemission om cirka 31,4 MSEK, garanterad till omkring 83 procent. Emissionslikviden ska användas för att driva partnerskap, försäljning och regulatoriska processer i EU och Storbritannien, vilket bedöms ge bolaget ett tydligare finansiellt handlingsutrymme och stärka möjligheterna till snabbare kommersiell utrullning.

Parallellt har Qlife säkrat ett exklusivt kommersiellt avtal med Hipro Biotechnology i EU och USA, vilket breddar det kommersiella erbjudandet och stärker vägen till marknad genom etablerade kanaler. Därtill är avsiktsförklaringen om ett potentiellt omvänt förvärv förlängd, vilket skapar en attraktiv strategisk option som vid genomförande kan tillföra ökad skala, starkare kommersiella resurser och ytterligare uppsida i caset.

Klicka här för att läsa teasern.
———————