Bifogade filer
Prenumeration
Beskrivning
| Land | Sverige |
|---|---|
| Lista | First North Stockholm |
| Sektor | Tjänster |
| Industri | Allmänna tjänster |
Intresserad av bolagets nyckeltal?
Analysera bolaget i Börsdata!
Vem äger bolaget?
All ägardata du vill ha finns i Holdings!
Aktieägarna i Cedergrenska AB, org.nr 559144-0697 (”Bolaget”), kallas härmed till extra bolagsstämma den 12 mars 2026 klockan 16:00 på Marina läroverket i byggnad Flaggskeppet och lokal Storen, Stocksunds hamn, Hamnvägen 2 i Stocksund. Inregistrering till stämman påbörjas klockan 15:45.
Anmälan
Aktieägare som önskar delta vid stämman ska:
· dels vara införd i den av Euroclear Sweden AB förda aktieboken avseende förhållandena den 4 mars 2026, samt
· dels senast den 6 mars 2026 ha anmält sitt deltagande och eventuellt biträde till Bolaget, antingen skriftligen till Cedergrenska AB, Att: Stämma, Birger Jarlsgatan 57A, Box 16391, 103 27 Stockholm eller per e-post till klas.wilborg@cedergrenska.se.
Vid anmälan ska uppges fullständigt namn, person- eller organisationsnummer, adress, telefonnummer dagtid samt, i förekommande fall, uppgift om ställföreträdare, ombud och biträden. Antalet biträden får högst vara två. För att underlätta inpasseringen vid stämman bör anmälan, i förekommande fall, åtföljas av fullmakter, registreringsbevis och andra behörighetshandlingar.
Förvaltarregistrerade aktier
Aktieägare som låtit förvaltarregistrera sina aktier måste, för att ha rätt att delta i stämman, genom förvaltares försorg låta registrera aktierna i eget namn, så att vederbörande är registrerad i den av Euroclear Sweden AB förda aktieboken per avstämningsdagen den 4 mars 2026. Sådan registrering kan vara tillfällig (s.k. rösträttsregistrering). Aktieägare som önskar registrera aktierna i eget namn måste, i enlighet med respektive förvaltares rutiner, begära att förvaltaren gör sådan rösträttsregistrering. Rösträttsregistrering som av aktieägare har begärts i sådan tid att registreringen har gjorts av relevant förvaltare senast den 6 mars 2026 kommer att beaktas vid framställningen av aktieboken.
Ombud
Aktieägare som företräds genom ombud ska utfärda skriftlig av aktieägaren undertecknad och daterad fullmakt för ombudet. Om fullmakten utfärdats av juridisk person ska kopia av registreringsbevis bifogas eller, om sådan handling inte finns, motsvarande behörighetshandling. Fullmaktsformulär för aktieägare som önskar delta i stämman genom ombud finns på Bolagets hemsida www.cedergrenska.se. En kopia av fullmakten samt eventuellt registreringsbevis bör i god tid före stämman insändas till: Cedergrenska AB, Att: Stämma, Birger Jarlsgatan 57A, Box 16391, 103 27 Stockholm eller per e-post till klas.wilborg@cedergrenska.se. Fullmakten i original ska även uppvisas på stämman. För information om Bolagets behandling av personuppgifter hänvisas till:
https://www.cedergrenska.se/integritetspolicy/.
Förslag till dagordning:
1. Val av ordförande vid stämman
2. Upprättande och godkännande av röstlängd
3. Godkännande av dagordning
4. Val av en eller två justeringspersoner
5. Prövning av om stämman blivit behörigen sammankallad
6. Fastställande av antalet styrelseledamöter
7. Val av ny styrelseledamot
8. Beslut om arvode till ny styrelseledamot
9. Stämmans avslutande
Större aktieägares förslag till beslut
Större aktieägare har lämnat följande förslag till beslut såvitt avser punkterna 1 och 6–8 enligt ovanstående förslag till dagordning.
Punkt 1. Val av ordförande vid stämman
Större aktieägare föreslår att styrelsens ordförande Håkan Söderström väljs till ordförande vid stämman eller, vid förhinder för honom, den som han anvisar.
Punkt 6. Fastställande av antalet styrelseledamöter
På årsstämman den 17 december 2025 beslutades att styrelsen ska bestå av fyra (4) ordinarie ledamöter utan suppleanter. Arbetstagarrepresentanter ej inkluderat i detta antal.
Större aktieägare föreslår nu att styrelsen ska bestå av fem (5) ordinarie ledamöter utan suppleanter. Arbetstagarrepresentanter ej inkluderat i detta antal.
Punkt 7. Val av ny styrelseledamot
På årsstämman den 17 december 2025 beslutades att för tiden intill slutet av nästa årsstämma omvälja Håkan Söderström, Niklas Pålsson, Madeleine Silfverberg och Anna Rudberg till ordinarie styrelseledamöter. Håkan Söderström omvaldes till styrelsens ordförande.
Större aktieägare föreslår nu att Anders Meyer väljs till ordinarie styrelseledamot för tiden intill slutet av nästa årsstämma.
Kort presentation av Anders Meyer:
Anders Meyer, född 1962, har en examen i civilekonomi från Örebro högskola och är sedan 1992 auktoriserad revisor. Anders arbetade på Grant Thornton 1987–2022, där han bland annat var vald revisor i ett stort antal företag, från start-ups till marknadsnoterade bolag, samt rådgav entreprenörsföretag och företag i samband med listning på marknadsplatser. Anders var kontorschef på Grant Thorntons kontor i Nyköping 1994–1997 samt kontorschef på Grant Thorntons stockholmskontor och medlem i dess företagsledning 2000–2003. Han var även styrelseledamot i Grant Thornton 2009–2016. Sedan 2022 driver Anders egen verksamhet som fristående rådgivare och styrelseledamot. För närvarande är Anders, bland annat, styrelseordförande i hotell- och fastighetskoncernen Welcome Hotel och det familjeägda grossistföretaget Svedbom & Co samt styrelseledamot i vårdkoncernen Wiljagruppen. Anders har kvalificerad redovisningskompetens inom K3 och IFRS samt erfarenhet av börsfrågor kopplade till börsintroduktioner. Han är certifierad styrelseledamot från Styrelseakademien.
Punkt 8. Beslut om arvode till ny styrelseledamot
På årsstämman den 17 december 2025 beslutades att arvode till styrelsen för kommande mandatperiod ska utgå med totalt 750 000 kronor att fördelas enligt följande: 400 000 kronor till styrelsens ordförande och 175 000 kronor till respektive övrig av årsstämman utsedd styrelseledamot som inte är anställd av bolaget.
Större aktieägare föreslår att den nya ledamoten ska erhålla 175 000 kronor i arvode, justerat pro rata baserat på tiden från valet fram till årsstämman 2026, vilket innebär en ökning av det totala styrelsearvodet med motsvarande belopp.
Aktieägares rätt att begära upplysningar
Enligt 7 kap. 32 och 57 §§ aktiebolagslagen ska styrelsen och den verkställande direktören, om någon aktieägare begär det och styrelsen anser att det kan ske utan väsentlig skada för Bolaget, vid stämman lämna upplysningar om förhållanden som kan inverka på bedömningen av ett ärende på dagordningen.
Styrelsens fullständiga förslag till beslut samt övriga handlingar som krävs enligt aktiebolagslagen finns tillgängliga på Bolagets webbplats www.cedergrenska.se och på Bolagets kontor på adress Birger Jarlsgatan 57A i Stockholm. Handlingarna kommer också att skickas utan kostnad till de aktieägare som begär det och som uppger sin postadress.
______________________________
Danderyd i februari 2026
Cedergrenska AB
Styrelsen