Prenumeration
Vem äger bolaget?
All ägardata du vill ha finns i Holdings!
- Tid: Kl 11:00-12:00
- Datum: Fredagen den 26 juni, 2026
- Plats: Bolagsstämman hålls i bolagets lokaler på Vasagatan 10 i Stockholms kommun samt digitalt via Google Meets (länk finns på bolagets hemsida www.clar.co/)
Aktieägare som vill utöva sin rösträtt vid årsstämman ska:
- Dels vara införd i den av Euroclear Sweden AB (”Euroclear”) förda aktieboken tisdagen den 17 juni 2026 eller, om aktierna är förvaltarregistrerade, begära att förvaltaren rösträttsregistrerar aktierna så att aktieägaren blir införd i aktieboken avseende förhållandena den 17 juni 2026, och
- Dels anmäla sitt deltagande genom e-post till bolaget på e-postadresssen ir@clar.co senast fredagen den 19 juni 2026.
Kallelsen
Kallelsen finns tillgänglig hos bolaget och på bolagets webbplats, www.clar.co, samt kommer även att skickas kostnadsfritt till de aktieägare som begär det hos bolaget och uppger sin postadress.
Aktieägares rätt att erhålla upplysningar
Aktieägare i Bolaget har vid årsstämman, om styrelsen anser att det kan ske utan väsentlig skada för Bolaget, rätt till upplysningar om förhållanden som kan inverka på bedömningen av ett ärende på dagordningen eller på Bolagets ekonomiska situation (dvs, den frågerätt som följer av 7 kap. 32 § aktiebolagslagen (2005:551)). Aktieägare som önskar nyttja denna rätt ombeds skicka in frågor i förväg per e-post till ir@clar.co senast tisdagen den 17 juni 2026.
Förvaltarregistrerade aktier
För att ha rätt att delta i bolagsstämman måste en aktieägare som låtit förvaltarregistrera sina aktier, förutom att anmäla sig till bolagsstämman, låta registrera aktierna i eget namn så att aktieägaren blir införd i aktieboken avseende förhållandena den 17 juni 2026. Sådan registrering kan vara tillfällig (s.k. rösträttsregistrering) och begärs hos förvaltaren enligt förvaltarens rutiner i sådan tid i förväg som förvaltaren bestämmer. Rösträttsregistreringar som gjorts, av förvaltaren, senast den andra bankdagen efter den 17 juni 2026 beaktas vid framställningen av aktieboken.
Förslag till dagordning
- Val av ordförande vid stämman
- Upprättande och godkännande av röstlängd
- Val av en eller två justeringsmän
- Prövning av om stämman blivit behörigen sammankallad
- Godkännande av dagordning
- Framläggande av årsredovisningen och revisionsberättelsen
- Beslut om
a) Fastställelse av resultaträkningen och balansräkning
b) Dispositioner gällande bolaget vinst eller förlust enligt den fastställda balansräkningen
c) Ansvarsfrihet åt styrelseledamöter och den verkställande direktören - Fastställande av arvoden till styrelsen och revisor
- Val av styrelsen och revisor
- Beslut om bemyndigande till styrelsen om nyemission av aktier
- Beslut om bemyndigande till styrelsen att besluta om emission av konvertibler
- Beslut om bemyndigande till styrelsen om emission av teckningsoptioner till vissa anställda och med avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt inom ramen för incitamentsprogram
Förslag till beslut
Nedanstående beslutsförslag följer den numrering som framgår av den av styrelsen föreslagna dagordningen.
Punkt 1. Val av ordförande vid stämman
Styrelsen föreslår att Ivar Schmidt väljs till ordförande vid årsstämman
Punkt 7(a). Beslut om fastställande av resultaträkningen och balansräkning
Punkt 7(b). Dispositioner gällande bolagets vinst eller förlust enligt den fastställda balansräkningen
Bolaget föreslår att disponera Bolagets resultat i enlighet med styrelsens förslag i årsredovisningen. Styrelsen föreslår vidare att ingen utdelning lämnas för räkenskapsåret 2025.
Punkt 7(c). Ansvarsfrihet av arvoden till styrelseledamöter och den verkställande direktören
Revisorn tillstyrker att årsstämman beviljar ansvarsfrihet för räkenskapsår 2025, och beslut om ansvarsfrihet fattas genom individuella beslut för varje styrelseledamot respektive VD.
Punkt 8. Fastställande av arvoden till styrelsen och revisor
Styrelsearvode utgår endast till ordföranden med ett belopp om 300 000 kr. Övriga styrelseledamöter erhåller inget arvode.
Punk 9. Val av styrelsen och revisor
Till styrelsen föreslås
- Ordförande Maria Källsson(omval),
- Styrelseledamöter: Per Granstrand (Omval), Stein Yndestad (Omval), Mikael Gellbäck (Omval), Stefan Dahl (Omval), Gunnar Jacobsen (Omval)
- Suppleant Lisa Petersson (omval)
Till revisor föreslås att omvälja Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB, med Carl Fogelberg som huvudsaklig revisor.
Punkt 10. Beslut om bemyndigande till styrelsen om nyemission av aktier
Bolagsstämman föreslås ge styrelsen bemyndigande att, med eller utan avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt, besluta om nyemission om upp till sammanlagt 15 000 000 aktier, vid ett eller flera tillfällen under perioden fram till nästa ordinarie årsstämma. Styrelsen ska äga rätt att besluta att aktie ska betalas mot vederlag i form av apportegendom, kontant betalning och/eller med kvittningsrätt. Styrelsen, eller den styrelsen utser, bemyndigas att vidta de smärre justeringar som krävs för beslutets registrering vid Bolagsverket. Syftet med bemyndigandet är, och skälet till eventuell avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt ska vara, att nyemissioner ska kunna ske för att bredda ägarbasen, anskaffa kapital och/eller möjliggöra för bolaget att använda aktier som likvid vid eller finansiering av förvärv av företag eller rörelser. Bemyndigandet är betingat att utspädning understiger 25%. I fall av högre utspädning ska teckningskursen i transaktionen överstiga SEK 68.
Punkt 11. Beslut om bemyndigande till styrelsen att besluta om emission av konvertibler
Styrelsen föreslår att bolagsstämman beslutar att bemyndiga styrelsen att, vid ett eller flera tillfällen under tiden fram till nästa årsstämma, och skälet till eventuell avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt ska vara, att möjliggöra att bolaget kan anskaffa kapital eller använda konvertibler som likvid av finansiering av förvärv av företag eller rörelser. Lånebelopp samt konverteringsvillkor ska bestämmas så att det totala antalet aktier som kan komma att ges ut som följd av konvertering av konvertiblerna, enligt beslut med stöd av detta bemyndigande, inte ska överstiga tjugo (20) procent av det totala antalet aktier i banken vid tidpunkten för emissionen av konvertiblerna Styrelsen bemyndigas att besluta om samtliga övriga villkor för emission med stöd av detta bemyndigande.
Punkt 12. Beslut om bemyndigande till styrelsen om emission av teckningsoptioner till vissa anställda och med avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt inom ramen för incitamentsprogram
Styrelsen föreslår att bolagsstämman beslutar att bemyndiga styrelsen att, vid ett eller flera tillfällen fram till nästa ordinarie årsstämma, med avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt, besluta om emission av teckningsoptioner inom ramen för ett incitamentsprogram.
Bemyndigandet ska ge styrelsen möjlighet att besluta om ett incitamentsprogram till ledande befattningshavare och nyckelpersoner inom Bolaget och Bolagets dotterbolag genom att emittera teckningsoptioner i Bolaget. Deltagare får även teckna teckningsoptioner genom av deltagaren helägt bolag. Syftet med bemyndigandet är att utöka styrelsens möjlighet att skapa förutsättningar för att behålla och rekrytera kompetent personal till Bolaget och Bolagets dotterbolag, öka deltagarnas motivation, företagslojalitet och intressegemenskap med Bolagets aktieägare samt att främja eget aktieägande i Bolaget och därigenom främja aktieägarvärde och Bolagets långsiktiga värdeskapande.
Teckningsoptionerna ska emitteras vederlagsfritt, och optionens marknadsvärde ska beräknas enligt Black & Scholes värderingsmodell. Teckningsoptionsprogrammet får ej innebära emission av fler teckningsoptioner än att de aktier som kan tecknas därigenom bidrar till en utspädningseffekt mindre än 3%.