Bifogade filer
Prenumeration
Beskrivning
Land | Sverige |
---|---|
Lista | First North Stockholm |
Sektor | Handel & varor |
Industri | Detaljhandel |
Vid årsstämma i Desenio Group AB (publ) (”Desenio” eller ”Bolaget”) den 12 juni 2025 fattades bland annat följande beslut. För mer detaljerad information om innehållet i besluten hänvisas till kallelsen för årsstämman samt fullständiga förslag till beslut, som tidigare har publicerats och finns tillgängliga på Bolagets hemsida, www.deseniogroup.com.
Fastställande av balans- och resultaträkning, resultatdisposition och beslut om ansvarsfrihet
Årsstämman beslutade att fastställa de i årsredovisningen för 2024 intagna resultat- och balansräkningarna för Bolaget respektive koncernen samt att bevilja styrelsen och den verkställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret 2024. Årsstämman beslutade även, i enlighet med styrelsens förslag, att ingen utdelning lämnas för räkenskapsåret 2024 och att till förfogande stående medel balanseras och överförs i ny räkning.
Beslut om styrelse- och revisorsarvode
Årsstämman beslutade, i enlighet med större aktieägares förslag, att inget arvode för kommande mandatperiod ska utgå till styrelseledamöterna.
Årsstämman beslutade att revisionsarvode ska utgå enligt godkänd räkning.
Val av styrelse och revisor
Årsstämman beslutade, i enlighet med större aktieägares förslag, att styrelsen ska bestå av fem (5) ordinarie ledamöter utan suppleanter. För tiden intill slutet av nästa årsstämma omvaldes de befintliga ledamöterna Martin Weiss, Erik Flinck, Andreas Otto och Stephen Taylor-Matthews. Därutöver fattade årsstämman beslut om nyval av Petra von Strombeck till ordinarie styrelseledamot. Martin Weiss omvaldes som styrelseordförande.
Årsstämman beslutade, i enlighet med större aktieägares förslag, att för tiden intill slutet av nästa årsstämma omvälja det registrerade revisionsbolaget KPMG AB som Bolagets revisor. KPMG AB har meddelat att den auktoriserade revisorn Mathias Arvidsson kommer kvarstå som Bolagets huvudansvariga revisor.
Beslut om bemyndigande för styrelsen att emittera nya aktier, teckningsoptioner och/eller konvertibler
Årsstämman fattade, i enlighet med styrelsens förslag, beslut om att bemyndiga styrelsen att under tiden intill nästa årsstämma, vid ett eller flera tillfällen, med eller utan avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt, fatta beslut om nyemission av aktier, teckningsoptioner och/eller konvertibla skuldebrev. Emission ska kunna ske mot kontant betalning, med apportegendom eller genom kvittning, eller eljest med villkor. Bolagets aktiekapital får med stöd av bemyndigandet sammanlagt högst ökas med ett belopp motsvarande en utspädning om tio (10) procent av Bolagets aktiekapital vid tidpunkten för årsstämman 2025.
Syftet med det föreslagna bemyndigandet är att öka bolagets finansiella flexibilitet.