Diadrom i GP-debatt om självkörande bussar
Viktor Eliasson, VD för Diadrom Holding AB (publ) (NGM Nordic SME: DIAH), skriver i dag på Göteborgs-Postens debattsida om Västtrafiks beslut att avsluta testet med självkörande buss i centrala Göteborg. Artikeln argumenterar för att bristerna ska åtgärdas och nästa test göras bättre, i stället för att verksamheten läggs ned.
Bakgrunden är att Transportstyrelsen i juli drog in tillståndet för linje 169 efter en incident i maj, och att Västtrafik därefter meddelat att testet avslutas. I artikeln konstateras att myndigheten gjorde rätt som reagerade, men att svaret borde ha blivit ett skärpt villkor snarare än ett stopp. Samma busstyp, samma mjukvara och samma bussbolag kör i dag utan förare ombord i Stavanger, där förtroendet byggts steg för steg sedan 2022.
Artikeln riktar tre uppmaningar till dem som kommer att leda Västtrafik:
- Samla företag, forskare, bussbolag, förare och Transportstyrelsen runt ett bord för att definiera vad som krävs för nästa test. Det kräver ingen upphandling.
- Sätt ett datum: inom två år ska självkörande kollektivtrafik åter rulla med resenärer i Göteborg, på villkor att varje tur kan visa att säkerhetsplanen följts och att varje avvikelse publiceras öppet.
- Formulera den större visionen om självkörande fordon i staden, om vad Göteborg ska vara år 2035.
"Göteborgs stad vågade säga ja när ingen annan svensk stad gjorde det. Regionen betalade och Transportstyrelsen gjorde sitt jobb. Det jag saknar är att någon i det göteborgska ekosystemet säger högt att vi vill ha nästa test och att vi hjälper till. Den tystnaden är dyrare för staden än en påbackad buss", säger Viktor Eliasson, vd för Diadrom Holding AB.
Debattartikeln finns att läsa på gp.se : https://www.gp.se/debatt/atgarda-bristerna-i-stallet-for-att-lagga-ned-de-sjalvkorande-bussarna.154d20ac-974e-4d68-95e2-228d44c825a1