Dicot Pharma får nytt patent i Europa för LIB-01
Uppsala den 26 oktober 2026. Dicot Pharma AB har beviljats ett nytt patent i 25 europeiska länder som omfattar tillverkningsprocessen för bolagets läkemedelskandidat LIB-01. Patentet stärker det immateriella skyddet för läkemedelskandidaten på en betydelsefull marknad fram till 2043.
Det nya patentet omfattar olika steg i tillverkningsprocessen för LIB-01 och gäller fram till 2043. Patentet kompletterar bolagets befintliga patentskydd och stärker det långsiktiga immateriella skyddet för läkemedelskandidaten.
Motsvarande patent är sedan tidigare godkänt på andra geografiska nyckelmarknader, däribland USA.
”Ett starkt och långsiktigt patentskydd är en viktig del av vår strategi för LIB-01. Det nya patentet ger en mycket bred europeisk geografisk täckning ända till 2043. Det är betydelsefullt både för den fortsatta utvecklingen av LIB-01 och inför en framtida kommersialisering,” säger Elin Trampe, vd för Dicot Pharma.