Bifogade filer
Prenumeration
Vem äger bolaget?
All ägardata du vill ha finns i Holdings!
En stabil marknad och en sektor full av möjligheter
Företagsobligationsmarknaden har under månaden varit stabil på ett övergripande plan, med relativt oförändrad prissättning. Avkastningen för fonden var återigen över räntenivån, vilket förklaras av positiv utveckling för flertalet bolag snarare än av en bredbaserad marknadsavkastning. Nyhetsflödet har dominerats av bolagens kvartalsrapporter, vilka totalt sett varit bra för fonden, utan större dramatik. Flertalet bolag har rapporterat både starkare siffror och positiva kommentarer om framtiden.
Fastigheter på frammarsch
Speciellt inom fastighetssektorn fortsätter vi se en utveckling med stabila verksamheter och totalt sett bättre kreditnyckeltal. Majoriteten av bolagen har haft bra uthyrning och sunda finanser. Den positiva utvecklingen i sektorn uppmärksammas även från kreditbedömare – Standard & Poor’s ändrade framtidsutsikterna för Heimstaden Bostad till stabila från tidigare negativa. Bolagets obligationer reagerade positivt och steg i pris i oktober, vilket är en del av förklaringen till månadens avkastning. Inom sektorn har vi också adderat Svenska Handelsfastigheter, där Nordic Credit Rating under månaden höjde kreditbetyget för från BBB– till BBB.
Trots ett lägre ränteläge än i början på året anser vi att det finns bolag och obligationer som ger en attraktiv riskjusterad avkastning. Vi ser förutsättningar för en positiv avslutning på 2025 och möjligheter att skapa sund avkastning även under kommande år.