Onsdag 21 Januari | 00:58:59 Europe / Stockholm

Bifogade filer

Prenumeration

Vem äger bolaget?

All ägardata du vill ha finns i Holdings!

2026-01-09 08:00:00

När vi summerar året kan vi konstatera att det återigen har varit ett händelserikt sådant. Året inleddes med optimism, men humöret svängde snabbt när omfattningen av Trumps politik blev tydlig. Kulmen nåddes den andra april på den så kallade Liberation Day då omfattande importtullar tillkännagavs. Ovissheten var stor och aktiemarknaden föll kraftigt och kreditspreadar steg i snabb takt samtidigt som amerikanska räntor steg. Sedan dess har handelsläget stabiliserats gradvis och finansiella marknader har repat mod där risktillgångar har haft en kraftig uppgång sedan mitten av april.

Centralbankerna har fortsatt att sänka styrräntorna, där ECB i flera steg under första halvåret justerade ner räntan från 3,00 till 2,00 procent, Riksbanken har gått från 2,50 till 1,75 procent och FED har under hösten sänkt från 4,50-4,25 till 3,75-3,50 procent. Den svenska referensräntan Stibor har under året gått från 2,54 till 1,96 procent. Räntan används som bas för de flesta lån med rörlig ränta, vilket inkluderar merparten av de obligationer fonden investerar i.

Den svenska företagsobligationsmarknaden har genererat attraktiv avkastning för investerare. Samtidigt har marknaden varit tillgänglig för företag som önskar finansiering, således en marknad i bra balans. Resultatet är att den totala volymen nya obligationer som emitterats är nära rekordnivåer.

Räntenivån i fonden var i inledningen av året 3,8 procent och är nu 3,2 procent. Förändringen förklaras av en nedgång i marknadsräntor, där ovan nämnda Stibor fallit med 0,6 procent, vilket i kombination med lägre kreditspreadar ger den nuvarande räntenivån. Sett över året har fondens räntenivå i snitt varit 3,6 %. Fondens nyckeltal sett till löptid, sektorer, riskallokering och övriga riskmått är relativt oförändrade jämfört med i början av året. Exponeringen mot banker är nu något högre då vi ser fortsatt värde i sektorn. Sett över året har innehav, allokering mellan sektorer, och risk varierat då marknadsförutsättningarna har skiftat. 

Fondens avkastning för året är högre än både räntenivån i inledningen på året samt snitträntan. Flera obligationer har avkastat mer än räntenivån, drivet av en positiv utveckling i underliggande bolags fundamenta. Samtidigt har en bredare prisuppgång skett till följd av ett förbättrat generellt risksentiment.
 
Sett till utveckling bland bolagen börjar en återhämtning i konjunkturen och lägre räntor synas i kreditnyckeltalen. Bland fastighetsbolagen, som är kapitaltunga och ofta har kort räntebindning, har räntetäckningsgraden förbättrats. För våra high yield bolag i sektorn har nivån förbättrats från 2,0x till 2,3x det senaste året. Det förbättrade klimatet har även observerats av ratingbyråerna och obligationerna i Platzer, Fastpartner och Public Properties har under året fått höjda kreditbetyg. Flera bolag har även fått en positiv framtidssyn från ratingbyråerna vilket pekar på en möjlig höjning av kreditbetyget framöver. Även en hybridobligation från banken SBAB har av mer tekniska anledningar fått högre kreditbetyg. Den enda negativa ratingutvecklingen är Electrolux som fick sitt kreditbetyg sänkt från BBB till BBB- i augusti. Vi hade vid tillfället endast en position på 0,3 procent men har sedan ökat exponeringen.

Totalt sett har 8 procent av portföljen haft en positiv ratingmigration när vi multiplicerar ratingförändring och positionsstorlek. Den statliga flygplatsoperatören Swedavia fick ett första kreditbetyg under hösten på BBB+. Detta var i linje med vår interna bedömning men ett officiellt kreditbetyg möjliggör för fler investerare att äga obligationen vilket resulterade i en positiv prisuppgång.
 
Störst bidrag till fondens avkastning kommer från ovan nämnda Swedavia och Platzer. Vi har ägt flera olika obligationer i bolagen och tillsammans har de varit fondens största innehav. Obligationerna har haft en sammantagen avkastning på ca en procent högre än genomsnittet i fonden, vilket i kombination med att de varit de största positionerna resulterar i ett positivt bidrag.

Bilia, Diös och Castellum har varit fondens tredje till femte största innehav där även Bilia gett en högre avkastning medan Diös och Castellum avkastat i linje med snittet. På obligationsnivå har en hybridobligation från försäkringsbolaget Sirius, en efterställd obligation från banken Noba samt fastighetsägaren Tagehus gett högst avkastning. Bolagen och strukturen på obligationerna har högre risk än genomsnittet i fonden så när bolag och marknadssentiment har en positiv utveckling får obligationerna naturligt en hög avkastning. Innehaven har bidragit till årets avkastning men de större innehaven får trots sin lägre avkastning ett större bidrag.

Inget innehav, varken på bolags eller obligationsnivå, har haft negativ avkastning. Innehav med lägst avkastning har varit de med kortast löptid och lägst räntenivå.

Sammantaget är vi nöjda med årets utveckling. Den bredbaserade avkastningen bland innehaven ser vi som en styrka. Det finns ett stort utbud av välskötta bolag och attraktiva obligationer som gör det möjligt att skapa avkastning med relativt låg risk.