Bifogade filer
Prenumeration
Vem äger bolaget?
All ägardata du vill ha finns i Holdings!
Den svenska företagsobligationsmarknaden fortsatte under månaden på samma spår som inledningen av året. Kreditmarginaler minskade generellt med ca 5-10 punkter på samma tekniska faktorer som tidigare där stark efterfrågan driver prissättningen. Samtidigt har bolagens kvartalsrapport mestadels kommit in på positiva sidan vilket underbyggt utvecklingen. Den internationella kreditmarknaden har inom vissa delar påverkats av frågetecken kring vilka effekter AI får på olika affärsmodeller, sektorer och specifika bolag. I slutet av månaden började även riskpremier stiga i takt med att eskaleringen i mellanöstern blev tydligare. Turerna kring handelstullarna i USA fortsätter men det fick ingen större påverkan på finansmarknaderna.
Emissionsmarknaden har varit fortsatt aktiv där bolag inom alla sektorer och risknivåer emitterat obligationer. Vi har deltagit i ett fåtal selektiva emissioner och i ett antal fall har den stora efterfrågan resulterat i initiala prisuppgångar och vi har då har valt att realisera avkastningen genom att sälja obligationerna. Vi har fortsatt att prioritera obligationer med korta löptider och adderat positioner i andrahandsmarknaden.
Fondens avkastning var högre än den löpande räntan drivande av stigande priser och positiv påverkan från transaktioner. Positioneringen är fortsatt försiktig givet omvärldsläget och prissättning. En ökad volatilitet kan på sikt vara positivt då det tenderar att skapa möjligheter och högre riskpremier.