Lördag 2 Augusti | 15:36:35 Europe / Stockholm

Prenumeration

2025-08-01 18:30:00

Detta pressmeddelande utgör inte ett erbjudande, vare sig direkt eller indirekt, i USA (inklusive dess territorier och besittningar), Australien, Hongkong, Japan, Kanada, Nya Zeeland, Schweiz, Ryssland, Singapore, Sydafrika, Sydkorea, Vitryssland eller i någon annan jurisdiktion där ett sådant erbjudande enligt lagar och regler i den relevanta jurisdiktionen skulle vara förbjudet enligt tillämplig lag. Aktieägare som inte är bosatta i Sverige och som önskar acceptera Erbjudandet (enligt definitionen nedan) måste informera sig om tillämplig lagstiftning och eventuella skattekonsekvenser. Aktieägare hänvisas till de restriktioner som finns i avsnittet "Viktig information" i slutet av detta pressmeddelande och i erbjudandehandlingen.

Sammanfattning

Den 17 juni 2025 offentliggjorde Vorward Partners AB (tidigare Goldcup 37526 AB) ("BidCo") ett rekommenderat offentligt uppköpserbjudande till aktieägarna i Everysport Group AB (publ) ("Everysport Group") att förvärva samtliga aktier i Everysport Group till ett pris om 24,00 SEK kontant per aktie ("Erbjudandet"). Acceptperioden för Erbjudandet löpte ut den 31 juli 2025 och BidCo meddelar idag att:

  • De aktier i Everysport Group som har lämnats in i Erbjudandet vid utgången av acceptperioden uppgår till totalt 1 386 470 aktier i Everysport Group, motsvarande cirka 21,65 procent av det totala antalet utestående aktier och röster i bolaget.
  • De aktier i Everysport Group som har lämnats in i Erbjudandet vid utgången av acceptperioden, tillsammans med de 4 686 178 aktier i Everysport Group som Konsortiet (enligt definitionen nedan) direkt och indirekt äger och som kommer att tillskjutas BidCo i samband med Erbjudandets fullföljande, uppgår till totalt 6 072 648 aktier, motsvarande cirka 94,82 procent av det totala antalet utestående aktier och röster i Everysport Group.
  • Samtliga villkor för Erbjudandet har uppfyllts och BidCo har förklarat Erbjudandet ovillkorat samt har beslutat att fullfölja Erbjudandet och att förlänga acceptfristen till och med den 14 augusti 2025 kl. 15:00 (CEST).
  • Utbetalning av vederlag för aktieägare som accepterat Erbjudandet förväntas ske omkring den 8 augusti 2025.

Bakgrund och utfall

Vid utgången av acceptfristen den 31 juli 2025 hade Erbjudandet accepterats av aktieägare representerande totalt 1 386 470 aktier i Everysport Group, motsvarande cirka 21,65 procent av det totala antalet utestående aktier och röster i bolaget.

Vid tidpunkten för offentliggörandet av Erbjudandet kontrollerade Vor SPC5[1], VOF[2] och följande personer med ledande befattningar i Everysport Group; Nordic Growth Capital AB, Djäkne Holdings every AB, Andersson Group AB, Hannes Andersson, Michael Hansen och Johan Ejermark ("Management” och tillsammans med Vor SPC5 "Konsortiet") totalt 3 505 636 aktier i Everysport Group. För tiden mellan offentliggörandet av Erbjudandet och utgången av acceptfristen har VOF förvärvat ytterligare 1 099 348 aktier i Everysport Group. Förvärven har skett till ett pris inte överstigande det vederlag om 24,00 SEK som erbjudits i Erbjudandet och inte heller annars på villkor som varit mer förmånliga för överlåtarna än villkoren i Erbjudandet, varför förvärven inte föranlett anpassning av villkoren i Erbjudandet. Därtill har Management utnyttjat teckningsoptioner av serie 2023/2025 och 2023/2026 och därigenom tecknat 81 194 aktier i Everysport Group till en teckningskurs om 15 SEK per aktie. Samtliga aktier i Everysport Group som direkt och indirekt innehas av Konsortiet kommer att tillskjutas BidCo efter Erbjudandets fullgörande. Utöver ovan innehade Konsortiet eller något av deras närstående bolag eller andra närstående parter inte några aktier eller andra finansiella instrument i Everysport Group som ger en finansiell exponering mot Everysport Groups aktier vid tidpunkten för offentliggörandet av Erbjudandet.

Totalt uppgår vid tidpunkten för detta pressmeddelande Konsortiets totala innehav till 4 686 178 aktier i Everysport Group, vilket motsvarar cirka 73,17 procent av det totala antalet utestående aktierna och rösterna i bolaget. De aktier som har lämnats in i Erbjudandet uppgår tillsammans med Konsortiets innehav till 6 072 648 aktier, vilket motsvarar cirka 94,82 procent av det totala antalet utestående aktier och röster i Everysport Group.

Samtliga villkor för Erbjudandet har således uppfyllts och BidCo förklarar Erbjudandet ovillkorat. BidCo kommer således att fullfölja Erbjudandet och förvärva de aktier som lämnats in i Erbjudandet. Utbetalning av vederlag för aktieägare som accepterat Erbjudandet förväntas ske omkring den 8 augusti 2025.

I syfte att ge de aktieägare i Everysport Group som inte accepterat Erbjudandet ytterligare en möjlighet att acceptera Erbjudandet, har styrelsen i BidCo beslutat att förlänga acceptfristen till och med den 14 augusti 2025 kl. 15:00 (CEST). Utbetalning av vederlag till de aktieägare som accepterar Erbjudandet under den förlängda acceptfristen beräknas kunna påbörjas omkring den 21 augusti 2025. BidCo och medlemmar ur Konsortiet kan komma att förvärva aktier i Everysport Group på marknaden under den förlängda acceptperioden.

Då Erbjudandet har förklarats ovillkorat har de aktieägare som accepterat Erbjudandet, eller som kommer att acceptera Erbjudandet under den förlängda acceptfristen, inte rätt att återkalla sina accepter.
 
Tvångsinlösensförfarande och avnotering

Då BidCo i enlighet med ovan kommer att bli ägare till aktier motsvarande mer än 90 procent av det totala antalet aktier i Everysport Group avser BidCo att påkalla ett tvångsinlösensförfarande beträffande återstående aktier i Everysport Group i enlighet med aktiebolagslagen (2005:551). I samband med ett sådan tvångsinlösensförfarande kommer BidCo att verka för att aktierna i Everysport Group avnoteras från Spotlight Stock Market.

Erbjudandehandling och tilläggshandling

Den 17 juni 2025 offentliggjorde BidCo en erbjudandehandling avseende Erbjudandet (”Erbjudandehandlingen”). Därtill offentliggjorde BidCo den 24 juli 2025 ett tillägg till Erbjudandehandlingen med anledning av Everysport Groups delårsrapport för perioden 1 april – 30 juni 2025 som offentliggjordes den 24 juli 2025 (”Tilläggshandlingen”). Tilläggshandlingen är en del av, och ska läsas tillsammans med Erbjudandehandlingen. Erbjudandehandlingen och Tilläggshandlingen finns tillgängliga på hemsidan för Erbjudandet (https://www.vorward-offer.com/).

Tillämplig lag och tvister

Erbjudandet, liksom eventuella avtal som ingås mellan BidCo och aktieägarna i Everysport Group med anledning av Erbjudandet, ska regleras och tolkas i enlighet med svensk materiell rätt. Tvist rörande Erbjudandet, eller som uppkommer i anledning därav, ska avgöras av svensk domstol exklusivt, varvid Stockholms tingsrätt ska utgöra första instans.

Takeover-reglerna för vissa handelsplattformar utfärdade av Aktiemarknadsnämndens Självregleringskommitté (”Takeover-reglerna”) och Aktiemarknadsnämndens uttalanden och beslut avseende tolkning och tillämpning av Takeover-reglerna är tillämpliga på Erbjudandet, inklusive, i den mån är tillämpligt, Aktiemarknadsnämndens uttalande rörande tolkning och tillämpning av Näringslivets Börskommittés tidigare gällande Regler om offentliga erbjudanden om förvärv av aktier, är tillämpliga på Erbjudandet.

Rådgivare

MAQS Advokatbyrå AB och Advokatfirman DLA Piper Sweden KB agerar legala rådgivare till BidCo i samband med Erbjudandet och Avanza Bank AB (publ) agerar finansiell rådgivare till BidCo i Erbjudandet.

Information om Erbjudandet

Information om Erbjudandet finns tillgänglig på https://www.vorward-offer.com.

För administrativa frågor om Erbjudandet, vänligen kontakta i första hand din bank eller förvaltare där du har dina aktier i förvar.

För ytterligare information, vänligen kontakta:

Hannes Andersson
Tel: 070-736 56 25
E-post: hannes@anderssongroup.se

Informationen i detta pressmeddelande lämnades, genom Vorward Partners AB:s (tidigare Goldcup 37526 AB) försorg, för offentliggörande i enlighet med Takeover-reglerna. Informationen lämnades för offentliggörande den 1 augusti 2025 kl. 18:30 (CEST).

Viktig information

Detta pressmeddelande har publicerats på svenska och engelska. Vid eventuella innehållsmässiga skillnader mellan de två språkversionerna ska den svenska versionen äga företräde. Erbjudandet lämnas inte, vare sig direkt eller indirekt, i eller till USA (inklusive dess territorier och besittningar), Australien, Hongkong, Japan, Kanada, Nya Zeeland, Schweiz, Ryssland, Singapore, Sydafrika, Sydkorea, Vitryssland eller någon annan jurisdiktion där ett sådant erbjudande skulle vara förbjudet enligt tillämplig lag i enlighet med lagstiftning, restriktioner och föreskrifter i relevant jurisdiktion, genom post eller något annat kommunikationsmedel eller instrument (inklusive, men inte begränsat till, telefax, elektronisk post, telex, telefon och Internet) i mellanstatlig eller utländsk handel, eller genom någon facilitet på en nationell värdepappersbörs eller annan handelsplats, i USA (inklusive dess territorier och besittningar), Australien, Hongkong, Japan, Kanada, Nya Zeeland, Ryssland, Schweiz, Singapore, Sydafrika, Sydkorea, Vitryssland eller i någon annan jurisdiktion där ett sådant erbjudande skulle vara förbjudet enligt tillämplig lag i enlighet med lagar, restriktioner och regler i den relevanta jurisdiktionen, och Erbjudandet kan inte accepteras genom sådan användning eller på sådant sätt, med sådana medel, genom sådana instrument eller genom sådana faciliteter, i eller från, USA (inklusive dess territorier och besittningar), Australien, Hongkong, Japan, Kanada, Schweiz, Nya Zeeland, Ryssland, Singapore, Sydafrika, Sydkorea, Vitryssland eller i någon annan jurisdiktion där ett sådant erbjudande skulle vara förbjudet enligt tillämplig lag i enlighet med lagar, restriktioner och regler i den relevanta jurisdiktionen. Följaktligen sänds inte, och ska inte sändas, postas eller på annat sätt distribueras eller vidarebefordras, detta pressmeddelande eller någon annan dokumentation hänförlig till Erbjudandet i eller till USA (inklusive dess territorier och besittningar), Australien, Hongkong, Japan, Kanada, Nya Zeeland, Ryssland, Schweiz, Singapore, Sydafrika, Sydkorea, Vitryssland eller någon annan jurisdiktion där ett sådant erbjudande skulle vara förbjudet enligt tillämplig lag i enlighet med lagar, restriktioner och regler i den relevanta jurisdiktionen. Detta pressmeddelande skickas inte, och får inte skickas, till aktieägare med registrerade adresser i USA (inklusive dess territorier och besittningar), Australien, Hongkong, Japan, Kanada, Nya Zeeland, Ryssland, Schweiz, Singapore, Sydafrika, Sydkorea, Vitryssland, Kanada eller någon annan jurisdiktion där ett sådant erbjudande skulle vara förbjudet enligt tillämplig lag i enlighet med lagar, restriktioner och regler i den relevanta jurisdiktionen. Banker, fondkommissionärer, mäklare och andra förvaltare som innehar aktier för personer i USA (inklusive dess territorier och besittningar), Australien, Hongkong, Japan, Kanada, Nya Zeeland, Schweiz, Ryssland, Singapore, Sydafrika, Sydkorea, Vitryssland, eller någon annan jurisdiktion där ett sådant erbjudande skulle vara förbjudet enligt tillämplig lag i enlighet med lagar, restriktioner och regler i den relevanta jurisdiktionen får inte vidarebefordra detta pressmeddelande eller andra handlingar som erhållits i samband med Erbjudandet till sådana personer.
 
I Storbritannien riktar sig detta pressmeddelande och all övrig dokumentation avseende Erbjudandet endast till personer (i) som har professionell erfarenhet av frågor som rör investeringar som omfattas av artikel 19(5) i UK Financial Services and Markets Act 2000 (Financial Promotion) Order 2005, i dess nuvarande lydelse ("Ordern"), (ii) som omfattas av artikel 49(2)(a) till (d) ("high net worth companies, unincorporated associations, etc.") i Ordern eller (iii) till vilka det annars lagligen kan kommuniceras (alla sådana personer benämns gemensamt "Relevanta Personer"). Personer som inte är Relevanta Personer får inte agera på eller förlita sig på någon kommunikation avseende Erbjudandet. Erbjudandet, varje investering eller investeringsaktivitet som detta pressmeddelande avser är/kommer endast att vara tillgängligt i Storbritannien för Relevanta Personer och kommer endast att genomföras med Relevanta Personer.
 
Uttalanden i detta pressmeddelande som avser framtida förhållanden eller omständigheter, inklusive uttalanden om framtida resultat, tillväxt och andra trendprognoser och andra fördelar med Erbjudandet, är framåtriktade uttalanden. Dessa uttalanden kan i allmänhet, men inte alltid, identifieras genom användning av ord som "förutser", "avser", "förväntar", "tror" eller liknande uttryck. Framåtriktade uttalanden är till sin natur förenade med risk och osäkerhet eftersom de avser händelser och är beroende av omständigheter som inträffar i framtiden. Det kan inte garanteras att faktiska resultat inte kommer att skilja sig väsentligt från de som uttrycks eller antyds i dessa framåtriktade uttalanden på grund av många faktorer, varav många ligger utanför BidCo:s och Everysport Groups kontroll. Alla sådana framåtriktade uttalanden gäller endast per den dag de görs och BidCo har ingen skyldighet (och åtar sig ingen sådan skyldighet) att uppdatera eller revidera något av dem, vare sig till följd av ny information, framtida händelser eller annat, förutom i enlighet med tillämpliga lagar och regler. Avanza agerar för BidCo och ingen annan i samband med Erbjudandet och ansvarar inte gentemot någon annan än BidCo för att tillhandahålla det skydd som Avanzas kunder åtnjuter eller för att lämna råd i samband med Erbjudandet eller något ärende som omnämns häri.


[1] Vor Private Opportunities SPC - Segregated Portfolio Five, som är en segregerad portfölj i Vor Private Opportunities SPC, ett segregerat portföljbolag etablerat enligt lagarna på Caymanöarna, med säte på Walkers Corporate Limited, 190 Elgin Avenue, George Town, Grand Cayman KY1-9008, Caymanöarna ("Vor SPC5").
[2] Vor Opportunities Master Fund, registreringsnummer 332012, en masterfond som är organiserad enligt lagarna på Caymanöarna med registrerad adress på PO Box 309, Ugland House, Grand Cayman KY1-1104, Caymanöarna ("VOF").