Fredag 22 Maj | 18:24:28 Europe / Stockholm

Prenumeration

Vem äger bolaget?

All ägardata du vill ha finns i Holdings!

2022-06-23 09:45:00

Hedin Mobility Group förvärvar en fjärde Toyota-anläggning i Belgien för att ytterligare växa närvaron med Toyota samt öka marknadsandelen på den belgiska marknaden.

MÖLNDAL, 23 juni 2022 –– Hedin Automotive TL NV, ett dotterbolag till Hedin Mobility Group AB (publ), har ingått avtal om förvärv av Toyota-återförsäljaren Marc Janssens BV i Geel, Belgien.

Efter de tre förvärven av Toyota-anläggningarna De Laat i Sint-Pieters-Leeuw, Trullemans i Dilbeek och Klaasen & Co i Turnhout tidigare i år, betyder det att Hedin Automotive kommer att representera tre Toyota-anläggningar och en kombinerad Toyota/Lexus-anläggning i Belgien.

Detta kompletterar Hedin Automotives Mercedes-Benz-verksamhet i Belgien, som för närvarande består av 15 anläggningar plus det tidigare aviserade förvärvet av ytterligare fyra Mercedes-Benz-anläggningar i Antwerpen. Sammantaget innebär det att Hedin Automotive kommer att driva totalt 23 anläggningar i Flandern, vilket stärker företagets position som en av regionens största återförsäljargrupper.

"Genom detta förvärv stärker vi vår närvaro runt Antwerpen och vi kommer kunna serva våra kunder i Kempen-regionen ännu bättre. Precis som vid tidigare förvärv förblir vårt fokus på kunderna till den nuvarande Toyota-återförsäljaren, där den lokala förankringen är av största vikt”, säger Henrik Lessèl, VD för Hedin Automotive NV.

"Vi är glada över att skala upp i Belgien samt att utöka vår närvaro och samarbetet med Toyota på denna viktiga europeiska marknad", säger Anders Hedin, ägare och VD, Hedin Mobility Group.

Transaktionen förväntas slutföras i slutet av året.