Bifogade filer
Prenumeration
Beskrivning
Land | Sverige |
---|---|
Lista | First North Stockholm |
Sektor | Hälsovård |
Industri | Medicinteknik |
Iconovo AB (publ), en ledande aktör inom utveckling av inhalerbara läkemedel baserade på egenutvecklade inhalatorer och torrpulverformuleringar, meddelar idag att bolaget planerar en organisationsförändring som beräknas reducera kostnadsmassan med cirka 14–16 miljoner SEK på årsbasis från det tredje kvartalet 2025. Bakgrunden är att behovet av interna resurser inom produktutveckling minskat efter att bolagets fem inhalatorplattformar framgångsrikt färdigutvecklats. Iconovo kommer nu att fokusera på kommersialiseringen av sina befintliga produkter, inklusive ICOpre®-baserade generiska versioner av Ellipta®-läkemedel, och på utvecklingen av semaglutid-baserade läkemedel i ICOone® Nasal.
Efter framgångsrik utveckling av fem unika inhalatorplattformar ligger Iconovos fokus nu på att teckna flera regionala licensavtal för ICOpre, stötta sin partner Amneal i arbetet för att ta ICOres® budesonid/formoterol hela vägen till marknaden samt utveckla intranasala produkter baserade på den storsäljande GLP1-analogen semaglutid. Dessutom förs ett flertal diskussioner med potentiella partners i syfte att etablera samarbeten för utveckling av såväl helt nya läkemedel som generika i bolagets patentskyddade inhalatorer. Bolaget avser uppnå detta genom ett ökat fokus på sina kunder och projekt. Genom att outsourca delar av arbetet inom projekten kan man uppnå samma höga kvalitet på erbjudandet till en minskad kostnad och med ökad flexibilitet.
"Efter att framgångsrikt ha fullföljt utvecklingen av samtliga våra inhalatorplattformar, inklusive ICOpre, är det ett naturligt steg att fortsätta anpassa vår organisation för ett ökat fokus på kommersiella aktiviteter. Vi kommer även framgent ha tillräcklig kapacitet för utvecklingen av intranasalt semaglutid och för att hantera såväl existerande som framtida samarbetsprojekt med externa parter. Den nya fokuseringen innebär dessvärre att vi kommer behöva säga upp kompetenta och uppskattade medarbetare, men vi är övertygade om att det är ett beslut som i det längre perspektivet ökar förutsättningarna för att Iconovo-baserade läkemedel ska kunna ta sig hela vägen till marknaden och därmed komma patienter över hela världen till nytta", säger Iconovos vd, Johan Wäborg.
Iconovo kommer nu att inleda fackliga förhandlingar om en större omorganisation, som förväntas leda till att personalstyrkan minskar med cirka 10 heltidstjänster. Engångskostnaderna för förändringarna uppskattas till totalt 1 miljon SEK vilket kommer att belasta resultatet i tredje kvartalet 2025.