Lördag 6 December | 19:21:57 Europe / Stockholm
2025-12-05 21:25:00

EJ FÖR OFFENTLIGGÖRANDE, PUBLICERING ELLER DISTRIBUTION, DIREKT ELLER INDIREKT, HELT ELLER DELVIS, I ELLER TILL USA, AUSTRALIEN, KANADA, HONGKONG, JAPAN, NYA ZEELAND, SINGAPORE, SYDAFRIKA, ELLER NÅGON ANNAN JURISDIKTION DÄR DISTRIBUTION AV DETTA PRESSMEDDELANDE SKULLE VARA OTILLÅTEN, KRÄVA REGISTRERING ELLER ANNAN ÅTGÄRD ENLIGT TILLÄMPLIG LAG. VÄNLIGEN SE VIKTIG INFORMATION I SLUTET AV PRESSMEDDELANDET.

Impact Coatings AB (publ) (”Impact Coatings” eller ”Bolaget”) meddelar det preliminära utfallet i Bolagets företrädesemission av högst 58 324 474 aktier, som beslutades av styrelsen den 21 oktober 2025 och som godkändes av extra bolagsstämman den 14 november 2025 ("Företrädesemissionen"). Teckningskursen i Företrädesemissionen uppgår till 1,5 SEK per aktie. Det preliminära utfallet indikerar att 13 943 796 aktier, motsvarande cirka 23,9 procent av Företrädesemissionen, tecknats med stöd av teckningsrätter. Därtill har teckningsanmälningar för 2 829 515 aktier, motsvarande cirka 4,9 procent av Företrädesemissionen, mottagits för teckning av aktier utan stöd av teckningsrätter. Tillsammans utgör teckningar med stöd av teckningsrätter och teckningsanmälningar utan stöd av teckningsrätter cirka 28,8 procent av Företrädesemissionen. Enligt det preliminära utfallet den 5 december skulle Företrädesemissionen tillföra Bolaget en likvid om cirka 25,2 MSEK före avdrag för kostnader hänförliga till Företrädesemissionen. Baserat på det preliminära utfallet har styrelsen för Impact Coatings beslutat att förlänga teckningsperioden för Företrädesemissionen. Den förlängda teckningsperioden löper till och med fredagen den 12 december 2025. Förlängningen gäller teckning av aktier med såväl som utan företrädesrätt.

Det preliminära utfallet av nyemissionen ligger under bolagets förväntningar. Samtidigt har vi rapporterat positivt affärsmomentum under de senaste veckorna, vilket förväntas fortsätta. För att ge investerare ytterligare möjlighet att bedöma vår utveckling har styrelsen beslutat att förlänga teckningsperioden till den 12 december. De kommersiella aktiviteterna för Impact Coatings kommer att fokusera på beläggningar för solid oxide-bränsleceller (SOFC) för kraftproduktion och andra energiapplikationer, drivna av behovet av att försörja datacenter med energi, samt på affärsmöjligheter där bolaget ser betydande kortsiktig affärspotential. Bolaget kommer också att vidta ytterligare kostnadsbesparande åtgärder och minska likviditetsanvändning tills maskinförsäljningen har återgått till en tillfredsställande nivå.

För att tillföra ytterligare kapital för affärsmöjligheter med hög potential kommer bolaget att söka en industriell investerare och långsiktig partner som kan stödja vår strategiska resa. Målet är att genomföra en riktad nyemission för minoritetsägande under 2026", säger Jonas Nilsson, VD för Impact Coatings.

Sammanfattning

  • Det preliminära utfallet indikerar att teckningar med stöd av teckningsrätter samt teckningsanmälningar utan stöd av teckningsrätter utgör tillsammans cirka 28,8 procent av Företrädesemissionen.
  • Enligt det preliminära utfallet den 5 december skulle Företrädesemissionen tillföra Bolaget en likvid om cirka 25,2 MSEK före avdrag för kostnader hänförliga till Företrädesemissionen.
  • Styrelsen för Impact Coatings har beslutat att förlänga teckningsperioden i Företrädesemission. Den nya teckningsperioden löper till och med fredagen den 12 december 2025.
  • Observera att förvaltare kan ha en tidigare sista teckningsdag än den 12 december 2025 samt att teckning även kan göras via Nordic Issuings plattform på https://nordic-issuing.se/aktuella-uppdrag/impact-coatings-ab/.
  • Det slutgiltiga utfallet av Företrädesemissionen förväntas publiceras den 15 december 2025.

Rådgivare
Pareto Securities är Sole Manager och Bookrunner, KANTER Advokatbyrå KB är legal rådgivare till Bolaget och Advokatfirman Schjødt är legal rådgivare till Pareto Securities i samband med Företrädesemissionen.