Bifogade filer
Prenumeration
Beskrivning
| Land | Sverige |
|---|---|
| Lista | First North Stockholm |
| Sektor | Hälsovård |
| Industri | Medicinteknik |
Intresserad av bolagets nyckeltal?
Analysera bolaget i Börsdata!
Vem äger bolaget?
All ägardata du vill ha finns i Holdings!
När vi nu summerar december och samtidigt lämnar 2025 bakom oss står det klart att året har varit ett av de mest transformativa i iZafe Groups historia. Vi har tagit tydliga kliv från tillväxt till skalbar expansion med ökad efterfrågan, starkare partnernätverk och etablering på nya marknader. Vi har byggt vidare på våra framgångar i Sverige och samtidigt lagt grunden för något ännu större i Norden och i Europa.
Sommaren och hösten präglades av fortsatt utveckling med förvärv, nya integrationer och flera nya marknader i rörelse. Vi ser fortsatt en god utveckling i vår återkommande intäktsmodell, som är en central indikator på att affärsmodellen skalar enligt plan. Bolaget håller fast vid en konsekvent och transparent rapportering, och för att säkerställa korrekt och likabehandlad informationsgivning kommer det faktiska ARR-utfallet för helåret att redovisas i samband med nästa kvartalsrapport.
Sverige – en kraftfull tillväxtresa
Under 2025 har vi sett en exceptionell utveckling på den svenska marknaden. Från fyra kommuner vid årets början till över 30 i drift vid årets slut vilket motsvarar en ökning på över 700 procent. Kommuner som börjat med piloter har gått vidare till full implementering och referenser från befintliga kunder har varit avgörande för spridningen.
I december startade två nya kommuner och vi avslutar året med flera kommuner planerade för uppstart i kvartal ett 2026. Dessutom har fler än tio avtalsförslag skickats inför uppstarter under kommande månader.
Vi har även lämnat in vårt anbud i Sveriges första nationella ramavtalsupphandling för läkemedelsautomater ADDA med deadline den femte januari. Ramavtalet beräknas ha ett värde upp till 200 miljoner kronor per år och förväntas skapa enklare avropsmöjligheter för kommuner från och med 2026. Med det starka fotfäste vi byggt under 2025 står Dosell väl positionerat att spela en ledande roll i denna struktur.
Nederländerna – förvärv, tillväxt och lokal styrka
Under 2025 förvärvade vi vår tidigare distributör i Nederländerna som nu är ett helägt dotterbolag. Teamet i Holland har fortsatt växa under hösten och vintern med både nya kunder och fler enheter hos befintliga aktörer.
Vår lokala närvaro bidrar till förbättrad onboarding, starkare kundrelationer och effektivare teknisk integration. Erfarenheterna från Nederländerna som är Europas mest mogna marknad för läkemedelsautomater ger oss viktig kunskap som nu används i vår bredare europeiska expansion.
Spanien och Sydeuropa – långsiktiga möjligheter
I Spanien har vi tillsammans med vår partner Ti Medi påbörjat en pilot riktad mot konsument via apotek. Under december fanns Dosell fysiskt tillgänglig i utvalda butiker och kunder kunde på ett enkelt sätt starta sitt abonnemang.
Satsningen är långsiktig. Konceptet läkemedelsautomat är fortfarande nytt i Spanien och det krävs tid och marknadsutbildning innan bredare volymer kan byggas upp. Det positiva är att konceptet nu testas i praktiken och vår partner har även introducerat Dosell i Portugal samt planerar nästa steg i Italien.
Finland – allt på plats inför utrullning
I Finland har vi tillsammans med vår partner AddSecure färdigställt teknisk integration, utbildning och dokumentation. På mässan KOPA 2025 som är landets största event för hemtjänst och särskilda boenden mötte vi stort intresse och samma tydliga feedback som tidigare.
Vi står nu redo att påbörja en bredare utrullning i Finland mot både privata och offentliga aktörer.
Norge och Island – nya marknader i startgroparna
I november offentliggjordes vår första vunna upphandling i Norge tillsammans med vår partner Vakt og Alarm. Avtalet omfattar sex kommuner med planerad uppstart från första februari 2026. Det markerar starten för vår expansion i ytterligare ett nordiskt land.
På Island har vi lanserat ett nytt samarbete med en lokal partner som arbetar både mot offentlig sektor och direkt mot konsument. Etableringen är inledd och vi ser goda förutsättningar att bygga upp närvaro även på denna marknad.
December – ett starkt avslut på ett starkt år
Månadens höjdpunkter:
- Två nya kommunstarter i Sverige
- Flera nya kommunavtal inför Q1
- Konsumentpilot via apotek i Spanien
- Förberedelser för uppstarter i Norge och Island
- Fler vårdorganisationer i drift i Nederländerna
- Slutförd inlämning av ADDA-anbud
- Fortsatt expansion i hela partnernätverket
2026 – med fortsatt fokus på tillväxt och synlighet
Vi inleder 2026 med starkt momentum. Under det första kvartalet medverkar vi på MVTe-mässan i Stockholm där vi möter svenska kommuner och beslutsfattare inom vård och omsorg.
Samtidigt är vi glada att vara en del av den svenska delegationen till World Health Expo i Dubai där vi presenterar både Dosell och Pilloxa för potentiella partners, distributörer och beslutsfattare i MENA-regionen.
Tack för ert förtroende – vi bygger för framtiden
Vi är fortfarande ett litet men mycket dedikerat team. Det som byggts under 2025 visar vad som är möjligt med rätt strategi och fokuserad exekvering.
Tack till alla kunder, partners och aktieägare som delar vår resa.
Vi fortsätter bygga framtidens läkemedelshantering.
Och vi är bara i början.