Prenumeration
Beskrivning
Land | Sverige |
---|---|
Lista | First North Stockholm |
Sektor | Hälsovård |
Industri | Läkemedel & Handel |
LifeClean International AB (publ) ("LifeClean" eller "Bolaget") meddelar att Bolaget har utvecklat LifeClean Insitu, en tvåkomponentslösning för in situ-generering av Bolagets patenterade klordioxidformulering. Det verksamma biocidämnet framställs av användaren vid användningstillfället, vilket avsevärt förlänger produktens hållbarhetstid i oaktiverad form. Produkten är särskilt relevant för affärsområdet Agriculture och stärker Bolagets konkurrenskraft på internationella marknader utanför EU.
Lanseringen av LifeClean Insitu utgör ett viktigt steg i Bolagets internationella expansion. Genom att motverka den tidigare begränsningen med klordioxidens relativt korta hållbarhetstid stärker den nya beredningsformen LifeCleans position i nyckelmarknader utanför EU, bland annat i Saudiarabien, Qatar, Kina och Hongkong. Förbättringen är särskilt relevant för produkter med högre koncentration, såsom Bolagets koncentratprodukter.
Efter valideringsmätningar utförda av ett tredjepartslaboratorium kan LifeClean fastställa att LifeClean Insitu är kemiskt likvärdig med det tidigare färdigberedda koncentratet. Den nya beredningen uppvisar dessutom förbättrade egenskaper genom en förlängd hållbarhetstid i oaktiverad form.
”Lanseringen av LifeClean Insitu är strategiskt viktig för Bolaget. Den nya produkten förväntas initialt få störst genomslag inom affärsområdet Agriculture, där den adresserar en central praktisk utmaning för internationell distribution och användning, vilket ökar produktens attraktionskraft för distributionsled utanför EU. LifeClean Insitu är ett konkret exempel på hur vi nu kapitaliserar på tidigare investeringar i produkt- och metodutveckling. Vidare utgör lanseringen en viktig del i genomförandet av vår strategi för internationell expansion och tillväxt. Genom att tillhandahålla lösningar som är bättre anpassade för globala marknader minskar vi barriärer för inträde och stärker vår konkurrenskraft i ett internationellt perspektiv.”, säger Anders Lundström, Interim VD för LifeClean International AB.