Måndag 15 Juni | 13:46:43 Europe / Stockholm
2026-06-15 12:05:00

Styrelsen i LifeClean International AB (publ) (“LifeClean” eller ”Bolaget”) har idag beslutat, villkorat av godkännande från bolagsstämma, att ansöka om avnotering av Bolagets aktier från Nasdaq First North Growth Market, i enlighet med Aktiemarknadens Självregleringskommittés (”ASK”) Regler om avnotering av aktier på emittentens initiativ (”Avnoteringsreglerna”). Extra bolagsstämma avses hållas i mitten av augusti 2026 och kallelse till den extra bolagsstämman kommer att offentliggöras i separat pressmeddelande.

Motiv och överväganden
Styrelsen har beslutat att, med stöd av Avnoteringsreglerna och villkorat av bolagsstämmans godkännande, ansöka om avnotering från Nasdaq First North Growth Market. De huvudsakliga skälen för styrelsens beslut är följande:

  1. Styrelsen har gjort bedömningen att de regulatoriska och administrativa krav som följer av noteringen på Nasdaq First North Growth Market, innefattande bland annat löpande informationsplikt, krav på finansiell rapportering samt efterlevnad av tillämpliga regelverk, medför kostnader som inte står i rimlig proportion till den nytta noteringen tillför aktieägarna, särskilt mot bakgrund av Bolagets begränsade resurser;
  2. Bolaget har under en längre period redovisat negativa resultat och styrelsen anser att det föreligger ett påtagligt behov av att reducera den administrativa bördan och frigöra resurser inom organisationen;
  3. Styrelsen har vidare konstaterat att förutsättningarna för kapitalanskaffning i en noterad miljö har varit otillfredsställande. Den kraftigt negativa kursutvecklingen i Bolagets aktie, i förening med de merkostnader och det resursbortfall som en publik kapitalanskaffningsprocess innebär, har lett styrelsen till slutsatsen att kapitalanskaffning utanför den noterade miljön kan förväntas ske till en mer fördelaktig värderingsnivå och med lägre utspädningseffekt för befintliga aktieägare. Styrelsen har härutöver mottagit indikationer från externa investerare som uttryckt intresse av att investera i Bolagets verksamhet, men som angett att de inte är beredda att göra detta så länge Bolaget är noterat utan föredrar att investera i en onoterad miljö; och
  4. Handeln i Bolagets aktie har under en längre period varit mycket begränsad. Under 2026 har det dagliga antalet avslut i aktien regelbundet understigit 30 stycken och den dagliga omsättningen har ofta varit lägre än SEK 50 000. Den bristande likviditeten försvårar för aktieägare att köpa eller sälja aktier utan att i väsentlig grad påverka aktiekursen, och reducerar därmed det praktiska värdet av börsnoteringen.

Mot denna bakgrund har styrelsen noga övervägt Bolagets situation, aktieägarnas intresse och de alternativ som står till buds. Sammantaget har styrelsen, efter en samlad bedömning av dessa omständigheter, funnit att det ligger i samtliga aktieägares intresse att Bolaget avnoteras från börsen och således att verksamheten fortsättningsvis bedrivs i onoterad miljö.

Uttalande från Aktiemarknadsnämnden
I enlighet med Avnoteringsreglerna, punkten I.2, ankommer det på Aktiemarknadsnämnden att uttala sig bl.a. om hur Avnoteringsreglerna ska tolkas och tillämpas och hur olika parter bör förfara i konkreta situationer. Med anledning av ovan hemställde LifeClean att Aktiemarknadsnämnden skulle uttala sig om ett förslag från styrelsen om att bolagsstämman skulle besluta om avnotering enligt punkt II.1 B) i Avnoteringsreglerna vore förenligt med god sed på aktiemarknaden.

Aktiemarknadsnämnden har i uttalandet AMN 2026:23 (vilket kommer att publiceras på Aktiemarknadsnämndens hemsida) angett att sammantaget ger omständigheterna enligt Aktiemarknadsnämndens mening inte anledning att från synpunkten av god sed ställa några andra krav än vad som följer av Avnoteringsreglerna.

Preliminär tidplan för avnoteringen
Mitten av augusti 2026: Extra bolagsstämma för att pröva frågan om godkännande av styrelsens beslut att ansöka om avnotering (kallelse till den extra bolagsstämman kommer att offentliggöras i separat pressmeddelande).

September 2026: Ansökan om avnotering lämnas in till Nasdaq Stockholm, tidigast tre (3) månader efter dagens datum då marknaden informerats om planerna att ansöka om avnotering.

September/oktober 2026: Nasdaq Stockholm godkänner avnoteringen och meddelar sista dag för handel. LifeClean offentliggör pressmeddelande om sista dag för handel.

Oktober 2026: Sista dag för handel i Bolagets aktier på Nasdaq First North Growth Market, tidigast två (2) veckor efter Nasdaq Stockholms beslut om avnotering.

Majoritetskrav
Beslut om avnoteringen förutsätter att minst nio tiondelar (9/10) av såväl de avgivna rösterna som de aktier som är företrädda vid extra bolagsstämman röstar för avnoteringen.