Lumito utser Pascal Bamford till ny ordförande i Scientific Advisory Board
Lumito AB (publ) ("Lumito" eller "Bolaget") meddelar idag att Pascal Bamford har utsetts till ordförande för Bolagets Scientific Advisory Board (SAB). Han efterträder Paul Waring, som kommer att fortsätta som rådgivare till Bolaget och förbli nära engagerad i Lumitos fortsatta utveckling.
Förändringen speglar Lumitos övergång till en alltmer kommersiell fas, där Bamfords omfattande branscherfarenhet och nätverk är väl anpassade till Bolagets strategiska prioriteringar.
Pascal Bamford har gedigen erfarenhet från läkemedels- och diagnostiksektorn, med en stark meritlista inom att omsätta innovativa teknologier till kommersiella möjligheter. Hans erfarenhet, bland annat inom onkologi och utveckling av antikropp-läkemedelskonjugat (ADC), är mycket relevant när Lumito fortsätter att utveckla och bredda användningen av SCIZYS-plattformen.
”Det har varit ett privilegium att vara ordförande för Lumitos Scientific Advisory Board och att få följa Bolagets resa. Lumito har byggt en stark vetenskaplig grund och en mycket lovande teknikplattform. Jag är mycket glad över att kunna fortsätta stötta teamet i en rådgivande roll och ser fram emot att se Pascal ta sig an denna uppgift när Bolaget nu går vidare in i sin kommersiella fas”, säger Paul Waring, tidigare ordförande för Lumitos Scientific Advisory Board.
”Jag ser fram emot att ta mig an denna roll i ett så viktigt skede för Lumito. SCIZYS-plattformen har betydande potential, särskilt när det gäller att stödja utvecklingen av nästa generations terapier såsom ADC:er, och jag ser fram emot att arbeta nära teamet för att förverkliga dessa möjligheter”, säger Pascal Bamford, ny ordförande för Lumitos Scientific Advisory Board.
”Paul har spelat en viktig roll i att forma Lumitos vetenskapliga inriktning och stödja utvecklingen av vår teknologi. Vi är mycket tacksamma för hans insatser och glada över att han fortsätter att stötta Bolaget. Samtidigt går vi nu in i en ny fas där Pascals kommersiella perspektiv och nätverk kommer att vara avgörande när vi accelererar våra marknadsaktiviteter”, säger Sanna Wallenborg, VD för Lumito.