Bifogade filer
Prenumeration
Beskrivning
| Land | Sverige |
|---|---|
| Lista | Nordic SME Sweden |
| Sektor | Handel & varor |
| Industri | Sällanköpsvaror |
Intresserad av bolagets nyckeltal?
Analysera bolaget i Börsdata!
Vem äger bolaget?
All ägardata du vill ha finns i Holdings!
Medclair AB har erhållit en villkorad order avseende en systemlösning för destruktion av lustgasutsläpp från ett bolag inom den globala miljökoncernen Veolia. Affären, som värderas till cirka 3,65 MSEK, omfattar en installation för destruktion av lustgas (N2O) från gasflaskor inom återvinningsindustrin.
Genom ordern etablerar Medclair en ny betydelsefull kundrelation på en för bolaget ny geografisk marknad i Europa. Erfarenheten från tidigare samarbeten med andra enheter inom Veolia-koncernen visar att lösningar inom detta segment ofta leder till ett långsiktigt och återkommande behov hos kunderna, vilket öppnar för ytterligare tillväxt.
Installationen beräknas sänka kundens klimatavtryck med över 1,6 miljoner kg CO2e. Systemet är en beprövad lösning för att säkert tömma och destruera lustgas i gasflaskor, vilket säkerställer att gasen inte når atmosfären och samtidigt erbjuder en säker arbetsmiljö.
Investeringen är godkänd och budgeterad hos kunden. Leverans och formell inköpsorder är villkorad av lokala myndighetstillstånd, vilka beräknas vara på plats under det andra halvåret 2026.
”Vi är mycket stolta över att välkomna en ny kund inom Veolia-koncernen och samtidigt ta steget in på en för oss helt ny geografisk marknad. Inom återvinningssegmentet ser vi ett tydligt mönster där den första affären ofta utgör startskottet för ett långsiktigt samarbete med återkommande order. Att vi nu etablerar vår teknik för destruktion av gasflaskor i en ny region är ett styrkebesked som bekräftar våra lösningars skalbarhet och internationella potential”, säger Jonas Lundh, VD Medclair.