Onsdag 4 November | 11:02:02 Europe / Stockholm
Est. tid*
2027-10-29 07:45 Kvartalsrapport 2027-Q3
2027-07-22 07:45 Kvartalsrapport 2027-Q2
2027-04-28 N/A Årsstämma
2027-04-28 07:45 Kvartalsrapport 2027-Q1
2027-02-10 07:45 Bokslutskommuniké 2026
2026-11-04 07:45 Kvartalsrapport 2026-Q3
2026-07-22 - Kvartalsrapport 2026-Q2
2026-04-30 - X-dag ordinarie utdelning MCOV B 2.13 SEK
2026-04-29 - Årsstämma
2026-04-29 - Kvartalsrapport 2026-Q1
2026-02-10 - Bokslutskommuniké 2025
2025-11-05 - Kvartalsrapport 2025-Q3
2025-07-24 - Kvartalsrapport 2025-Q2
2025-04-30 - X-dag ordinarie utdelning MCOV B 1.64 SEK
2025-04-29 - Årsstämma
2025-04-29 - Kvartalsrapport 2025-Q1
2025-02-12 - Bokslutskommuniké 2024
2024-10-30 - Kvartalsrapport 2024-Q3
2024-07-25 - Kvartalsrapport 2024-Q2
2024-04-29 - X-dag ordinarie utdelning MCOV B 1.35 SEK
2024-04-26 - Årsstämma
2024-04-26 - Kvartalsrapport 2024-Q1
2024-02-09 - Bokslutskommuniké 2023
2023-11-03 - Kvartalsrapport 2023-Q3
2023-07-26 - Kvartalsrapport 2023-Q2
2023-04-28 - X-dag ordinarie utdelning MCOV B 1.37 SEK
2023-04-27 - Årsstämma
2023-04-27 - Kvartalsrapport 2023-Q1
2023-02-17 - Bokslutskommuniké 2022
2022-11-03 - Kvartalsrapport 2022-Q3
2022-07-22 - Kvartalsrapport 2022-Q2
2022-04-28 - X-dag ordinarie utdelning MCOV B 1.25 SEK
2022-04-27 - Årsstämma
2022-04-27 - Kvartalsrapport 2022-Q1
2022-02-11 - Bokslutskommuniké 2021
2021-11-03 - Kvartalsrapport 2021-Q3
2021-07-23 - Kvartalsrapport 2021-Q2
2021-04-30 - X-dag ordinarie utdelning MCOV B 0.71 SEK
2021-04-29 - Årsstämma
2021-04-29 - Kvartalsrapport 2021-Q1
2021-02-12 - Bokslutskommuniké 2020
2020-11-06 - Kvartalsrapport 2020-Q3
2020-07-24 - Kvartalsrapport 2020-Q2
2020-05-04 - X-dag ordinarie utdelning MCOV B 0.00 SEK
2020-04-30 - Årsstämma
2020-04-30 - Kvartalsrapport 2020-Q1
2020-02-14 - Bokslutskommuniké 2019
2019-11-06 - Kvartalsrapport 2019-Q3
2019-07-26 - Kvartalsrapport 2019-Q2
2019-05-06 - X-dag ordinarie utdelning MCOV B 0.00 SEK
2019-05-03 - Årsstämma
2019-05-03 - Kvartalsrapport 2019-Q1
2019-02-15 - Bokslutskommuniké 2018
2018-10-26 - Kvartalsrapport 2018-Q3
2018-07-27 - Kvartalsrapport 2018-Q2
2018-04-27 - X-dag ordinarie utdelning MCOV B 0.00 SEK
2018-04-26 - Årsstämma
2018-04-26 - Kvartalsrapport 2018-Q1
2018-02-09 - Bokslutskommuniké 2017
2017-10-27 - Kvartalsrapport 2017-Q3
2017-07-28 - Kvartalsrapport 2017-Q2
LandSverige
ListaLarge Cap Stockholm
SektorHälsovård
IndustriVård & Omsorg
Medicover är verksamt inom hälso- och sjukvårdsbranschen. Bolaget är ett internationellt vård- och diagnostikbolag och fokuserar på tillhandahållande av medicinska tjänster och laboratorieanalyser. Bolagets tjänster riktar sig till privatpersoner och företag som behöver snabb och tillgänglig vård. Medicover grundades år 1994 och har sitt huvudkontor i Stockholm.

Analysera bolaget i Börsdata!

All ägardata du vill ha finns i Holdings!

Delårsrapport juli-september 2026

2026-11-04 07:45:00

De siffor som presenteras i denna rapport avser kvarvarande verksamhet såvida inget annat anges. Den indiska sjukhusverksamheten redovisas som en avyttringsgrupp som innehas för försäljning samt som avvecklad verksamhet. Koncernen totalt avser både kvarvarande verksamhet och avvecklad verksamhet. Jämförelsesiffor har räknats om där så är tillämpligt.

  • Intäkterna uppgick till 570,8 MEUR (538,7 MEUR), en ökning med 6,0 %, organisk tillväxt var 8,0 %.
  • Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 49,3 MEUR (40,4 MEUR), en ökning om 22,0 %, rörelsemarginalen var 8,6 % (7,5 %).
  • Nettoresultatet uppgick till 24,8 MEUR (19,2 MEUR), en ökning om 29,2 % och en vinstmarginal på 4,3 % (3,6 %). Nettoresultat för koncernen totalt uppgick till 25,2 MEUR (18,6 MEUR).
  • EBITDA uppgick till 99,3 MEUR (90,9 MEUR), en ökning med 9,3 %. EBITDA-marginalen var 17,4 % (16,9 %).
  • EBITDAaL uppgick till 70,9 MEUR (63,2 MEUR), en ökning med 12,4 %. EBITDAaL-marginalen var 12,4 % (11,7 %).
  • Nettokassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till 93,8 MEUR (98,8 MEUR) för koncernen totalt.
  • Resultat per aktie före/efter utspädning var 0,162 EUR (0,127 EUR).
  • Avyttring av den indiska sjukhusverksamheten offentliggjordes och förväntas slutföras under fjärde kvartalet samt generera en bruttolikvid om 740 MEUR.

Intäkter och resultat
 

MEURQ3 2026Q3 2025¹∆9M 20269M 2025¹∆R12Helår 2025¹
Kvarvarande verksamhet        
Intäkter570,8538,76 %1 721,61 618,06 %2 281,02 177,4
Rörelseresultat (EBIT)49,340,422 %145,0118,023 %179,5152,5
Rörelsemarginal8,6 %7,5 % 8,4 %7,3 % 7,9 %7,0 %
Nettoresultat24,819,229 %71,859,121 %90,978,2
Vinstmarginal4,3 %3,6 % 4,2 %3,7 % 4,0 %3,6 %
Resultat per aktie före utspädning, EUR 
0,162
 
0,127
 
28 %
 
0,471
 
0,391
 
20 %
 
0,600
 
0,519
Resultat per aktie efter utspädning, EUR 
0,162
 
0,127
 
28 %
 
0,470
 
0,390
 
21 %
 
0,598
 
0,518
EBITDA99,390,99 %294,5263,512 %379,0348,0
EBITDA-marginal17,4 %16,9 % 17,1 %16,3 % 16,6 %16,0 %
Justerad EBITDA101,394,77 %302,3276,010 %391,1364,8
Justerad EBITDA-marginal17,8 %17,6 % 17,6 %17,1 % 17,2 %16,8 %
EBITDAaL70,963,212 %210,2184,114 %267,0240,9
EBITDAaL-marginal12,4 %11,7 % 12,2 %11,4 % 11,7 %11,1 %
Justerad EBITDAaL72,967,09 %218,0196,611 %279,1257,7
Justerad EBITDAaL-marginal12,8 %12,4 % 12,7 %12,1 % 12,2 %11,8 %
EBITA52,144,816 %153,5129,618 %191,3167,4
EBITA-marginal9,1 %8,3 % 8,9 %8,0 % 8,4 %7,7 %
Koncernen totalt²        
Nettoresultat25,218,636 %69,655,426 %86,972,7
Resultat per aktie före utspädning, EUR 
0,169
 
0,129
 
31 %
 
0,476
 
0,390
 
22 %
 
0,601
 
0,514
Resultat per aktie efter utspädning, EUR 
0,169
 
0,129
 
31 %
 
0,475
 
0,389
 
22 %
 
0,599
 
0,513

För definitioner och avstämningar av alternativa nyckeltal, se medicover.com
R12 - rullande tolv månader (1 oktober 2025 - 30 september 2026).
¹Jämförelse siffror har omräknats till följd av klassificeringen av Medicover Hospitals India som avvecklad verksamhet. ²Inkluderar kvarvarande och avvecklad verksamhet.

Vd-ord
Det tredje kvartalet har varit ett händelserikt kvartal där vi offentliggjorde att vi kommer att avyttra vår indiska sjukvårdsverksamhet, fortsatte att optimera vårt nätverk samt etablerade nya gym och blodprovscentraler. Samtidigt fortsätter vi att leverera organisk tillväxt, förbättra marginalerna och generera ett stabilt kassaflöde från verksamheten. Genom försäljningen av den indiska sjukhusverksamheten (MHI) blir vi en mer fokuserad leverantör på tre europeiska huvudmarknader, med en stärkt finansiell ställning och ökad flexibilitet vilket positionerar oss väl inför framtiden.

Under året har vi aktivt arbetat med att anpassa och utveckla erbjudandet i våra verksamheter och stänga mindre lönsamma enheter och öppna nya där vi ser större potential. Totalt har vi stängt 118 enheter under de senaste 12 månaderna och öppnat över 140 enheter. Detta strategiska arbete förväntas bidra till ökad effektivitet och lönsam tillväxt över tid.

Koncernens intäkter uppgick till 570,8 MEUR (538,7 MEUR), en ökning med 6,0 %, den organiska tillväxten uppgick till 8,0 %. Rörelseresultatet (EBIT) ökade med 22,0 % till 49,3 MEUR (40,4 MEUR), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 8,6 % (7,5 %). Det är mycket glädjande att marginalförbättringen fortsätter, inte enbart jämfört med föregående år utan även föregående kvartal, som båda var starka jämförelseperioder. Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 93,8 MEUR (98,8 MEUR) för koncernen totalt.

Healthcare Services
Intäkterna för Healthcare Services uppgick till 374,7 MEUR (353,6 MEUR), en ökning med 6,0 %. Den organiska tillväxten var 8,0 %, varav prisjusteringar utgjorde cirka 6,3 procentenheter. EBITDA ökade med 9,6 % till 74,0 MEUR (67,6 MEUR), motsvarande en marginal på 19,8 % (19,1 %).

Sport/wellness fortsätter att bidra starkt till divisionens positiva utveckling och resultat. För att fortsätta bygga momentum har vi hittills i år öppnat 16 nya gym, varav fyra under kvartalet. Utbyggnaden av nätverket fortsätter även under kommande kvartal.
Sjukhus- och öppenvårdsverksamheten i Polen levererade också tvåsiffrig tillväxt från kontantbetald vård och övriga tjänster (Fee-for-service, FFS), vilket delvis motverkades av de utmanande makroekonomiska förhållandena i Rumänien. Intäkter från FFS ökade med 8,2 % och utgjorde 48 % av divisionens intäkter.

Divisionen har 1,5 miljoner medlemmar, samtidigt som det totala antalet aktiva kundrelationer ökade till över 4,1 miljoner, vilket visar på ett starkt kundengagemang och bidrar till att bygga långsiktig kundlojalitet.

Diagnostic Services
Diagnostic Services ökade intäkterna med 6,3 % till 203,8 MEUR (191,7 MEUR), den organiska tillväxten uppgick till 8,5 %. Prisjusteringar utgjorde cirka 4,3 procentenheter av denna tillväxt. EBITDA uppgick till 37,8 MEUR (35,8 MEUR), en ökning med 5,5 %, vilket motsvarar en marginal på 18,5 % (18,7 %). Den högre andelen FFS-intäkter, tillsammans med en gynnsam försäljningsmix mot avancerade tester, motverkades av en något svagare utveckling i den tyska verksamheten.

FFS visade en god utveckling främst i SEE-marknaderna och bidrog till både tillväxt och lönsamhet. FFS ökade med 10,2 % och utgjorde 74 % av divisionens intäkter.

Antalet laboratorietester ökade med 5,3 % till 40,2 miljoner (38,2 miljoner) utförda tester i kvartalet. Andel avancerade tester har fortsatt sin positiva trend.

Det är särskilt glädjande att se den fortsatta förbättringen av Net Promoter Score (NPS) inom Diagnostic Services, vilket speglar våra medarbetares stora engagemang och målmedvetna arbete med att leverera tjänster av hög kvalitet.

Koncernen
Efter en noggrann utvärdering av olika alternativ beslutade vi under kvartalet att avyttra vår sjukhusverksamhet i Indien. Transaktionen kommer att tillföra Medicover en kontant bruttolikvid om cirka 740 MEUR och skapa en mer fokuserad vårdleverantör med starka positioner på attraktiva europeiska marknader med långsiktig tillväxtpotential. Vi kommer därmed att vara ännu bättre positionerade att genomföra vår strategi, som omfattar fortsatt utbyggnad av nätverket och tjänsteutbudet, förbättrat kapacitetsutnyttjande, ytterligare synergier samt en snabbare utveckling av våra digitala initiativ. Transaktionen förväntas slutföras under det fjärde kvartalet.

Framöver förväntar vi oss fortsatt pressade offentliga ersättningsnivåer på våra tre huvudmarknader, exempelvis påverkas den tyska genetikverksamheten av nyligen införda förändringar. Detta innebär viss press på kort sikt, samtidigt som begränsad tillgång till offentligt finansierad vård förväntas fortsatt stödja efterfrågan på snabb tillgång till privatfinansierad vård. Eftersom privatbetald vård är en central del av vår intäktsmodell och snabbast växande, förväntas denna utveckling bidra till intäktstillväxt och förbättrad lönsamhet på medellång sikt. Under återstoden av året kommer vi att ha ett ökat fokus på våra europeiska marknader och verksamheter och anpassa erbjudandet till efterfrågan och rådande marknadsförutsättningar.

Ett stort tack till alla våra medarbetare för ert fortsatta engagemang i att möjliggöra, rädda, upprätthålla och förbättra liv.

John Stubbington
Vd

For fullständig delårsrapport, se bifogad pdf.

Finansiell kalender

Bokslutskommuniké 202610 februari 2027, 7.45 CET
ÅrsredovisningVecka 14 2027
Delårsrapport januari-mars 202728 april 2027, 7.45 CEST
Årsstämma28 april 2027
Delårsrapport april-juni 202722 juli 2027, 7.45 CEST
Delårsrapport juli-september 202729 oktober 2027, 7.45 CET

Telefonkonferens
En telefonkonferens för analytiker och investerare hålls idag kl. 9.30 CET. För att lyssna in, vänligen logga in här. Du har då möjlighet att ställa skriftliga frågor. Om du vill delta i telefonkonferensen, vänligen registrera dig här. Efter registreringen får du telefonnummer och konferenskod, så att du kan delta i telefonkonferensen, där du även har möjlighet att ställa muntliga frågor.

Adress
Medicover AB (publ) (Org nr: 559073-9487)
Box 5283, 102 46 Stockholm
Besöksadress: Riddargatan 12A, 114 35 Stockholm, Sverige
Telefon: +46 8 400 17 600