Kallelse till extra bolagsstämma i Neovici Holding AB (publ)
Neovici Holding AB AB (publ), org nr 559105-2914, har utfärdat kallelse till extra bolagsstämma som äger rum torsdagen den 8 oktober 2026 kl. 14.00 på bolagets kontor, Stora Nygatan 27 i Stockholm.
Rätt att deltaga samt anmälan
Aktieägare som önskar deltaga i stämman ska:
- dels vara införd i den av Euroclear Sweden AB förda aktieboken den 30 september 2026, samt
- dels senast den 2 oktober 2026, ha anmält sitt deltagande och eventuellt biträde till Neovici Holding AB (publ). Anmälan kan ske skriftligen per e-post till IR-ansvarige Joakim Spuller på e-postadress joakim.spuller@neovici.com eller per post Neovici Holding AB, Stora Nygatan 27, 111 27 Stockholm.
Vid anmälan ska anges fullständigt namn, person- eller organisationsnummer, adress, telefonnummer dagtid samt, i förekommande fall, uppgift om ställföreträdare, ombud och biträde. Antalet biträden får högst vara två. För att underlätta inregistrering till stämman bör anmälan, i förekommande fall, åtföljas av fullmakter, registreringsbevis och andra behörighetshandlingar.
Personuppgifter som hämtas från den av Euroclear Sweden AB förda aktieboken, anmälan och deltagande vid stämman samt uppgifter om ställföreträdare, ombud och biträden kommer att användas för registrering, upprättande av röstlängd för stämman samt, i förekommande fall, stämmoprotokoll. Personuppgifterna hanteras i enlighet med dataskyddsförordningen (Europaparlamentets och Rådets förordning (EU) 2016/679). För fullständig information om hur personuppgifterna hanteras hänvisas till: www.euroclear.com/dam/ESw/Legal/Integritetspolicy-bolagsstammor-svenska.pdf.
Förvaltarregistrerade aktier
Den som låtit förvaltarregistrera sina aktier måste, för att ha rätt att delta i stämman, genom förvaltares försorg låta registrera aktierna i eget namn, så att vederbörande är registrerad i den av Euroclear Sweden AB förda aktieboken per avstämningsdagen den 30 september 2026. Sådan registrering kan vara tillfällig (s.k. rösträttsregistrering). Aktieägare som önskar registrera aktierna i eget namn måste, i enlighet med respektive förvaltares rutiner, begära att förvaltaren gör sådan rösträttsregistrering. Rösträttsregistrering som av aktieägare har begärts i sådan tid att registreringen har gjorts av relevant förvaltare senast den 2 oktober kommer att beaktas vid framställningen av aktieboken.
Ombud
Aktieägarnas rättigheter vid stämman kan utövas av ett ombud. Fullmakten måste vara skriftlig, daterad och undertecknad och får inte vara äldre än fem år. Om fullmakten utfärdats av juridisk person ska kopia av registreringsbevis bifogas eller om sådan handling inte finns, motsvarande behörighetshandling. För att underlätta registreringen bör en kopia av fullmakten och andra behörighetshandlingar bifogas anmälan till stämman. Fullmaktsformulär för aktieägare som önskar delta i stämman genom ombud finns på Bolagets hemsida www.neovici.com. Fullmakten i original ska även uppvisas på stämman.
Förslag till dagordning
- Stämmans öppnande
- Val av ordförande vid stämman
- Upprättande och godkännande av röstlängd
- Godkännande av dagordning
- Val av en eller två justeringspersoner
- Prövning av om stämman blivit behörigen sammankallad
- Beslut om antal styrelseledamöter
- Beslut om styrelsearvode
- Beslut om val av styrelseledamöter
- Stämmans avslutande
Val av styrelseledamöter m m (punkterna 7-9)
Som redovisats i Bolagets pressmeddelande den 16 september 2026 har Bolagets störste aktieägare iWork EP SA begärt en extra bolagsstämma för val av nya styrelseledamöter.
Styrelsens ordförande Carl Palmstierna samt styrelseledamöterna Peder Ramel och Simon Harmark kommer att kvarstå i sina uppdrag fram till den extra bolagsstämman. I samband med stämman kommer de att lämna styrelsen. Jan Berggren kvarstår som styrelseledamot och verkställande direktör.
Bakgrunden till den planerade förändringen är olika uppfattningar inom styrelsen om bolagets strategi.
Förslag till nya styrelseledamöter kommer att presenteras inför stämman.
Aktieägares rätt att begära upplysningar
Enligt 7 kap. 32 och 57 §§ aktiebolagslagen ska styrelsen och den verkställande direktören, om någon aktieägare begär det och styrelsen anser att det kan ske utan väsentlig skada för Bolaget, vid stämman lämna upplysningar om förhållanden som kan inverka på bedömningen av ett ärende på dagordningen.
Antal aktier i bolaget
Per kallelsedagen uppgår det totala antalet aktier i Neovici Holding AB till
50 014 095, varav 4 000 000 A-aktier (tio röster per aktie) och 46 014 095 B-aktier (en röst per aktie).
Antalet röster för samtliga aktier är 86 014 095. Bolaget innehar inga egna aktier.