Nivika Fastigheter AB (publ) - Delårsrapport januari – september 2026
Det tredje kvartalet 2026 präglades av fortsatt aktiv kapitalallokering med fastighetsförvärv inom industri/lager om 131 miljoner kronor, avyttringar av bostäder om drygt 186 miljoner, aktieåterköp för cirka 73 miljoner kronor samt färdigställda projekt.
Juli – september 2026
(Siffror inom parentes avser motsvarande period föregående år)
- De totala hyresintäkterna ökade med 17% till 226 Mkr (194)
- Nettouthyrningen uppgick till 0,7 Mkr (8)
- Driftnettot ökade med 13% till 174 Mkr (154)
- Förvaltningsresultatet var oförändrat och uppgick till 74 Mkr (74)
- Förvaltningsresultatet, justerat för engångsposter om 10,8 Mkr,
ökade med 14% och uppgick till 85 Mkr (74) - Kassaflödet från den löpande verksamheten före förändringar
av rörelsekapital ökade med 17% till 166 Mkr (142) - Värdeförändring fastigheter uppgick till -9 Mkr (21), varav realiserade
värdeförändringar uppgick till -6 Mkr (4) - Värdeförändringar räntederivat uppgick till 100 Mkr (28)
- Periodens resultat uppgick till 134 Mkr (110)
- Resultat per aktie 1,49 kr (1,16)
Januari – september 2026
(Siffror inom parentes avser motsvarande period föregående år)
- De totala hyresintäkterna ökade med 16% till 669 Mkr (577)
- Nettouthyrningen uppgick till 4,7 Mkr (32)
- Driftnettot ökade med 14% till 485 Mkr (425)
- Förvaltningsresultatet ökade med 11% till 211 Mkr (191)
- Förvaltningsresultatet, justerat för engångsposter om 10,8 Mkr,
ökade med 17% och uppgick till 223 Mkr (191) - Kassaflödet från den löpande verksamheten före förändringar
av rörelsekapital ökade med 16% till 446 Mkr (384) - Värdeförändring fastigheter uppgick till 94 Mkr (63), varav realiserade
värdeförändringar uppgick till -6 Mkr (4) - Värdeförändringar räntederivat uppgick till 82 Mkr (-25)
- Periodens resultat uppgick till 368 Mkr (196)
- Resultat per aktie 3,97 kr (2,07)
- Nivika växer och våra nyckeltal fortsätter att stärkas. Vi prioriterar förvaltningsresultat och kassaflöde per aktie och kommer allokera våra pengar där de skapar bäst värde för våra aktieägare. Vi kommer fortsätta omställningen från låg- till högavkastande portfölj och därigenom skapa tillväxt utan att skruva upp den finansiella risken i Nivika.
| Nyckeltal (Mkr) | 2026 9 mån Jan-sep | 2025 9 mån Jan-sep | 2025/26 R12 Okt-sep | 2025 12 mån Jan-dec |
| Intäkter | 669 | 577 | 882 | 789 |
| Driftnetto | 485 | 425 | 636 | 576 |
| Förvaltningsresultat | 212 | 191 | 277 | 256 |
| Periodens totalresultat | 368 | 196 | 426 | 255 |
| Fastighetsvärde | 13 809 | 12 719 | 13 809 | 13 413 |
| Kassaflödet från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital, Mkr | 446 | 384 | 570 | 508 |
| Ekonomisk uthyrningsgrad bostäder, % | 98 | 99 | 98 | 99 |
| Ekonomisk uthyrningsgrad lokaler, % | 94 | 94 | 94 | 95 |
| Nettobelåningsgrad, % | 53,0 | 49,8 | 53,0 | 51,4 |
| Räntetäckningsgrad, ggr | 1,9 | 2,0 | 1,9 | 2,0 |
| Långsiktigt substansvärde per aktie, kr | 73,8 | 67,2 | 73,8 | 68,3 |
| Resultat per aktie, kr | 3,97 | 2,07 | 4,56 | 2,68 |
För mer information, vänligen kontakta:
Sverker Källgården, VD
Telefon 010-263 61 61
Email: sverker.kallgarden@nivika.se
Daniel Karlsson, CFO
Telefon 010-263 61 43
Email: daniel.karlsson@nivika.se
Denna information är sådan information som Nivika Fastigheter AB (publ) är skyldig att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 5 november 2026 kl. 07.00 CET.
Om Nivika
Nivika Fastigheter AB (publ) är ett fastighetsbolag som äger, förvaltar och utvecklar fastigheter i södra Sverige, med fokus på Småland och den västsvenska triangeln. Fastighetsportföljen består huvudsakligen av kommersiella fastigheter inom industri, lager, kontor, handel och samhällsservice, kompletterat med bostadsfastigheter och self storage-verksamheten Nivika Mitt Lager. Läs mer på www.nivika.se
