Bifogade filer
Prenumeration
Beskrivning
| Land | Sverige |
|---|---|
| Lista | First North Stockholm |
| Sektor | Informationsteknik |
| Industri | Programvara |
Observit har, tillsammans med Telia, vunnit nya avtal i Finland som omfattar installation och drift av cirka 1 000 kameror för kollektivtrafik.
Efter de planerade trafikstarterna kommer det totala antalet installerade Observit-kameror i Finland att uppgå till cirka 8 300 enheter, en betydande ökning från det tidigare offentliggjorda antalet på 6 750 enheter.
Driftsättningen har påbörjats och kommer att genomföras löpande under fjärde kvartalet 2025 och första kvartalet 2026.
Avtalet innebär att Observit fortsätter stärka sin position på den finska marknaden inom trygghetslösningar för kollektivtrafik. Samarbetet med Telia möjliggör en skalbar och säker leverans av videolösningar via Telias kommunikationsinfrastruktur.
– Finland är en viktig marknad för oss, där vi tillsammans med Telia har byggt upp en stark och stabil leveransorganisation. Det här avtalet visar att vår gemensamma lösning uppskattas av både operatörer och beställare, säger Björn Callenfors, VD för Observit.
Lösningen baseras på Observits molnuppkopplade videoplattform och används för att öka tryggheten för förare och resenärer, samtidigt som den möjliggör effektiv hantering av video för både säkerhet och driftstöd.
För mer information:
Björn Callenfors, VD
+46 70 535 00 76
Bjorn.callenfors@observit.se
Certified Adviser:
Bergs Securities AB (559071-6675)
ca@bergssecurities.se
+46 73 949 6250
www.bergssecurities.se
Om Observit AB
Observit är marknadsledande i Norden när det gäller mobil videoövervakning inom kollektivtrafiken. I kundbasen finns stora välkända bussoperatörer som Nobina, Keolis, Transdev, Vy samt andra transporttunga kunder som Elis. Företaget tillhandahåller programvara som en molntjänst, en SaaS-lösning (Software as a Service), och har för närvarande 46 000+ licenser (en licens per kamera) anslutna över hela världen. Observit har huvudkontor i Sundsvall, samt kontor i Malmö och London, Storbritannien. Mer information www.observit.com.